Ona

Děti narozené na podzim prý žijí déle

Děti narozené na podzim prý žijí o několik měsíců déle. Vyplývá to z nejnovější studie německých vědců, kteří porovnávali měsíc narození a úmrtí více než milionu obyvatel Dánska, Rakouska a Austrálie. Ukázalo se přitom, že lidé narození na podzim žili v Dánsku o tři a v Rakousku až o sedm měsíců déle než ti, kteří přišli na svět na jaře. Vědci Gabriele Doblhammerová a James Vaupel z univerzity v německém Rostocku na základě porovnání měsíců narození a smrti zjistili, že jedinci narození v Rakousku v období od října do prosince žili zhruba o sedm měsíců déle než lidé, kteří se narodili od dubna do června.

Dánové narození na podzim žili asi o 3,5 měsíce déle než ti narození na jaře. Po prozkoumání stejných údajů z Austrálie objevili vědci "zrcadlový odraz" skutečnosti zjištěné na severní polokouli.

"Průměrná délka života lidí narozených v Austrálii ve druhém čtvrtletí roku je 78 let. Lidé narození ve čtvrtém čtvrtletí umírají v průměru ve věku 77,7 let," uvádí se ve zprávě. Autoři studie se domnívají, že tyto rozdíly mohou souviset s výživou v období těhotenství. V letních a podzimních měsících, kdy je na trhu více ovoce a zeleniny než v zimě a na jaře, mohou jíst těhotné ženy kvalitnější stravu, což ovlivní zdraví dítěte.

Protože roční období jsou v Austrálii (na jižní polokouli) opačně než v Evropě, jsou výsledky výzkumu z této země přesným opakem rakouského a dánského vzoru. Čerstvé ovoce a zelenina jsou zde více dostupné v první polovině roku, tedy v zimě a na jaře.

Podle vědců existuje mnoho studií o tom, jak výživa ženy v těhotenství působí na zdraví dítěte po celý zbytek jeho života. "Prostředí v raném životě ovlivňuje odolnost dospělých vůči infekcím, stejně jako chronickým nemocem," uvádějí autoři.