Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětí je čím dál víc, porodníci nestíhají

  1:00aktualizováno  1:00
Chystáte se rodit? Zarezervujte si místo v porodnici včas. V Česku přichází na svět stále víc dětí a nemocnice nejsou připraveny. "Ten chaos jsem naposledy zažila v dobách populační exploze v 70. letech," říká porodní asistentka Zuzana Blažková z berounské nemocnice.
Dítě, kojenec, mimino, porodnice

Dítě, kojenec, mimino, porodnice - Dítě, kojenec, mimino, porodnice | foto: Jan StrouhalMF DNES

Zvýšení počtu narozených dětí se přitom dalo předpokládat. Již několik let se rodí stále více dětí, stejně tomu bylo i loni. Čísla za rok 2005 uveřejnil ve čtvrtek Český statistický úřad.

Děti, které přišly na svět v první polovině sedmdesátých let, kdy začal stát matkám poprvé vyplácet porodné, dokončily střední školu na počátku devadesátých let.  A teprve teď, když už je jim přes třicet, se tito lidé rozhodli založit rodinu.

Takhle si alespoň statistici vysvětlují, proč v loňském roce počet narozených dětí poprvé od roku 1994 překročil hranici sta tisíc.

Sociologové počítají s tím, že se počty narozených dětí už nebudou snižovat. Až opadnou silné ročníky, začnou prý české matky rodit víc.

"Prostě se počítá s tím, že stát a společnost začnou být k matkám přívětivější, že budou mít matky lepší podmínky pro to, aby měly děti," tvrdí Jitka Rychtaříková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Hodně dětí nemá rodinu
Průměrný věk matek při narození prvního dítěte přitom v Česku nadále stoupá - loni to bylo 26,6 roku. Stejně tak stoupá i počet dětí, která se narodí mimo manželství. Loni téměř každé třetí narozené dítě přišlo na svět svobodné nebo rozvedené matce.

"Svobodné matky pocházejí spíš ze sociálně slabších vrstev. Rodit mimo manželství je pro ně výhodnější kvůli dávkám," tvrdí Rychtaříková.

Nemáme místo
Nejvíc dětí se loni narodilo jedné matce v Ústeckém a Středočeském kraji, nejméně na Zlínsku a Olomoucku.

"Do středních Čech se stěhuje spousta mladých rodin," vysvětluje Josef Škrabal z Českého statistického úřadu. "V Ústeckém kraji by se dalo spekulovat o vyšším podílu romského obyvatelstva, které má vyšší porodnost," dodává.

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem pocítili "baby boom" na vlastní kůži. "Máme tu rozhodně větší nával než loni," tvrdí primář nemocnice Ivo Blšťák. Více matek se tak letos na příjmu dozví, že v nemocnici není místo.

A to nejen proto, že nejsou lůžka - nemocnici se více porodů zkrátka nevyplatí. "Dostáváme peníze paušálně podle toho, kolik jsme porodili dětí v minulém roce. Kdyby sem teoreticky přišlo dvakrát tolik žen, budeme muset polovinu dětí porodit zadarmo, a na to prostě nemáme peníze," říká Blšťák.

Ve středočeském Berouně není už dva roky možné rodit vůbec. V době, kdy se začala čísla porodnosti konečně odrážet ode dna, tu zrušili porodnici. "Matky posíláme do Rokycan nebo do Prahy, ale zprávy o tom, že je plno, přicházejí odevšad. Když si nezarezervují místo včas, můžou se dostat do potíží," líčí situaci porodní asistentka Zuzana Blažková.

Navíc se zvýšením počtu porodů podle ní zhoršily služby. "Dříve připadly na jednu směnu dva až tři porody. Dnes se stejný počet sester musí postarat denně o deset novorozeňat. Ani se matkám nestihnou pořádně věnovat."

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Ve školách učí bývalí šprti, říká zakladatel americké školy v Česku

Ondřej Kania

Na základní škole měl čtyřky a rodiče ho chtěli poslat na učiliště. Zachránila ho americká střední škola. Teď Ondřej...

Poradna: Po smrti syna nám snacha brání ve styku s dospívající vnučkou

ilustrační snímek

Píšeme vám s manželem ohledně naší šestnáctileté vnučky. Její matka ji omezuje ve styku s námi a my nevíme, co dělat....

Jak zvládnout pubertu: podporujte děti v jejich zájmech a komunikujte

Ilustrační fotografie

Prošel si jí každý z nás, ale jako bychom na to v dospělosti zapomněli. Řeč je o pubertě, období, kdy člověk začíná...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz