Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětí je čím dál víc, porodníci nestíhají

  1:00aktualizováno  1:00
Chystáte se rodit? Zarezervujte si místo v porodnici včas. V Česku přichází na svět stále víc dětí a nemocnice nejsou připraveny. "Ten chaos jsem naposledy zažila v dobách populační exploze v 70. letech," říká porodní asistentka Zuzana Blažková z berounské nemocnice.
Dítě, kojenec, mimino, porodnice

Dítě, kojenec, mimino, porodnice - Dítě, kojenec, mimino, porodnice | foto: Jan StrouhalMF DNES

Zvýšení počtu narozených dětí se přitom dalo předpokládat. Již několik let se rodí stále více dětí, stejně tomu bylo i loni. Čísla za rok 2005 uveřejnil ve čtvrtek Český statistický úřad.

Děti, které přišly na svět v první polovině sedmdesátých let, kdy začal stát matkám poprvé vyplácet porodné, dokončily střední školu na počátku devadesátých let.  A teprve teď, když už je jim přes třicet, se tito lidé rozhodli založit rodinu.

Takhle si alespoň statistici vysvětlují, proč v loňském roce počet narozených dětí poprvé od roku 1994 překročil hranici sta tisíc.

Sociologové počítají s tím, že se počty narozených dětí už nebudou snižovat. Až opadnou silné ročníky, začnou prý české matky rodit víc.

"Prostě se počítá s tím, že stát a společnost začnou být k matkám přívětivější, že budou mít matky lepší podmínky pro to, aby měly děti," tvrdí Jitka Rychtaříková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Hodně dětí nemá rodinu
Průměrný věk matek při narození prvního dítěte přitom v Česku nadále stoupá - loni to bylo 26,6 roku. Stejně tak stoupá i počet dětí, která se narodí mimo manželství. Loni téměř každé třetí narozené dítě přišlo na svět svobodné nebo rozvedené matce.

"Svobodné matky pocházejí spíš ze sociálně slabších vrstev. Rodit mimo manželství je pro ně výhodnější kvůli dávkám," tvrdí Rychtaříková.

Nemáme místo
Nejvíc dětí se loni narodilo jedné matce v Ústeckém a Středočeském kraji, nejméně na Zlínsku a Olomoucku.

"Do středních Čech se stěhuje spousta mladých rodin," vysvětluje Josef Škrabal z Českého statistického úřadu. "V Ústeckém kraji by se dalo spekulovat o vyšším podílu romského obyvatelstva, které má vyšší porodnost," dodává.

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem pocítili "baby boom" na vlastní kůži. "Máme tu rozhodně větší nával než loni," tvrdí primář nemocnice Ivo Blšťák. Více matek se tak letos na příjmu dozví, že v nemocnici není místo.

A to nejen proto, že nejsou lůžka - nemocnici se více porodů zkrátka nevyplatí. "Dostáváme peníze paušálně podle toho, kolik jsme porodili dětí v minulém roce. Kdyby sem teoreticky přišlo dvakrát tolik žen, budeme muset polovinu dětí porodit zadarmo, a na to prostě nemáme peníze," říká Blšťák.

Ve středočeském Berouně není už dva roky možné rodit vůbec. V době, kdy se začala čísla porodnosti konečně odrážet ode dna, tu zrušili porodnici. "Matky posíláme do Rokycan nebo do Prahy, ale zprávy o tom, že je plno, přicházejí odevšad. Když si nezarezervují místo včas, můžou se dostat do potíží," líčí situaci porodní asistentka Zuzana Blažková.

Navíc se zvýšením počtu porodů podle ní zhoršily služby. "Dříve připadly na jednu směnu dva až tři porody. Dnes se stejný počet sester musí postarat denně o deset novorozeňat. Ani se matkám nestihnou pořádně věnovat."

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Nebýt ve výchově jako moji rodiče. Poradíme, jak se vyhnout jejich chybám

Ilustrační fotografie

Není žádnou vzácností, že člověk odchází do života s předsevzetím, že za žádnou cenu nechce vychovávat svoje děti tak,...

Přijali jsme čtyři děti, všechny měly těžký začátek, říká pěstounka

Ilustrační snímek

Myšlenka na pěstounství se mnou vyrostla, říká paní Helena. Když už biologická rodina selže, je skvělé, že jsou tu lidé...

Léto s dětmi: pět tipů na aktivity, které vás nebudou stát ani korunu

Ilustrační fotografie

Prázdniny jsou v polovině a vy už máte prázdnou peněženku? Vstupy do zábavních i edukačních center stojí dost peněz,...Najdete na iDNES.cz