Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti doplácejí na špatný vzduch

  0:01aktualizováno  0:01
Největším zabijákem evropských dětí jsou náhodná zranění a špatní řidiči. Ve východní Evropě s nimi soupeří závadná voda a nedostatek hygieny. A ve Střední Asii či v Turecku zabíjí děti také vzduch otrávený zplodinami z domácích pecí a ohnišť.

"Třetinu všech úmrtí dětí a nezletilých v evropských regionech lze přisoudit prostředí, v němž žijí," řekl agentuře Reuters Giorgio Tamburlini, autor studie o příčinách odstranitelných úmrtí dětí, kterou vydává lékařský časopis The Lancet.

Dvaapadesát zemí Evropy a bývalého Sovětského svazu ztrácí z těchto příčin alespoň sto tisíc dětí a mladistvých ročně. Náhodná zranění, silniční nehody, špatné životní prostředí a nezdravé podmínky jsou příčinou třetiny všech dětských úmrtí v evropských zemích.

Pro pochopení toho, jak jsou děti ohroženy, nepotřebujeme drastické obrázky násilí vůči dětem, jak je připomněl soud s belgickým pedofilem Markem Dutrouxem.

Nejsou nutné ani záběry z tragických dopravních nehod. Téměř stejně zlé následky může mít nevinná scéna, kterou všichni známe: po chodníku jede matka s kočárkem a dítě v něm má obličej skoro na úrovni automobilových výfuků, z nichž se valí odpadní plyny, často prosycené jedovatým olovem.

Jen otrava tímto kovem připravuje děti podle odhadů o 156 tisíc let zdravého života. Na nemoci dýchání, způsobené špatným ovzduším, umírá ve věkové kategorii do čtyř let na 23 tisíc dětí ročně.

Nebezpečné jsou pro ně silniční nehody. Platí to zejména pro západní Evropu, která už nezápasí s úplavicí či jinými nemocemi, způsobenými špatnou vodou či nedostatkem hygieny.

"Měla by existovat legislativa o jízdě bez alkoholu, o omezování rychlosti v městských oblastech, o plánování nových sídlišť tak, aby si tam děti mohly hrát," řekl Tamburlini stanici BBC. Jeho zpráva bude příští týden podkladem pro budapešťské jednání ministrů zdravotnictví z 52 zemí Evropy.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz