České děti se více hýbou a méně sedí u televize, nadváha ale není passé

  2:00aktualizováno  2:00
Nedávný průzkum prozradil, že české děti vědí víc o zdravém životním stylu, jedí vyváženěji a místo vysedávání u počítače častěji sportují. To je dobrá zpráva, ovšem není radno nechat se těmito daty ukolébat. Stále totiž 20 procent dětí do 12 let trápí nadváha či obezita. Jak s dětskými kily bojovat?
Rodiče často řeší nadváhu dětí až s příchodem dospívání, obezita ale škodí odmala. (Ilustrační snímek)

Rodiče často řeší nadváhu dětí až s příchodem dospívání, obezita ale škodí odmala. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Průzkum, kterého se v rámci preventivních akcí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jízda YesNeYes zúčastnily téměř dva tisíce dětí v sedmi městech Čech a Moravy, potvrdil, že třetina školáků ví, co znamená pojem zdravá strava. Ten přitom před pěti lety dovedly definovat jen tři procenta dotázaných. Také na otázku, zda se zdravě stravují, odpovědělo o 20 % více školáků pozitivně.

Pravidla

proti dětské obezitě

1. Pravidelný pohyb

2. Pravidelné stravování

3. Dostatek ovoce a zeleniny

4. Soustředit se na jídlo

5. Vyhýbat se reklamám na potraviny

6. Pravidelný spánek

7. Dostatek mléčných výrobků

8. Zapojit se musí celá rodina

9. Omezit hry na počítači a sledování televize

Zdroj: Žij zdravě

Rovněž v oblasti pohybu a sportu se české děti výrazně zlepšily. Zatímco v roce 2008 trávila volný čas u počítače nebo televize polovina účastníků průzkumu, aktuální čísla hovoří již jen o třetině dotázaných. Zvyšuje se i počet aktivně sportujících dětí. Školáků, kteří uvedli, že sportují pouze v hodinách tělocviku, byla před pěti lety třetina. Dnes se k pasivnímu životu přiznává jen 14 % dětí.

Co je doma, to se počítá

Bohužel však české děti neohrožují jen kila navíc, ale se stále větší intenzitou také nezdravé hubnutí. S dietou má osobní zkušenosti 36 % dívek a 23 % chlapců. V dotazníku navíc na na otázku, zda právě teď drží dietu nebo o ní vážně uvažují, odpovědělo celkem 20 % dětí kladně.

Sebedokonalejší znalosti dětí o zdravém životním stylu však neznamenají nic, když doma převažuje sladké a tučné jídlo, pijí se sladké limonády a s pohybem se šetří. Odborníci na výživu proto doporučují, aby šli rodiče svým dětem příkladem a i oni sami se stravovali pravidelně, zdravě a s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny. Pasivní rodinnou zábavu by pak měli nahradit jakoukoliv pohybovou aktivitou, ať už je to jarní výlet do přírody, projížďka na kole nebo třeba plavání.

Otesánek, nebo roztomilý buclík?

Problémy se stravováním a špatné návyky přitom mají svůj počátek často už v kojeneckém či batolecím věku, kdy rodiče a prarodiče "vykrmují" děti v domnění, že tak budou lépe prospívat. Často se přitom stává, že si obezitu potomků ani neuvědomují, i když je na první pohled zřejmá, a riskují tak jejich zdraví.

Co trápí obézní děti

Pohybový aparát - nesprávné držení těla, bolesti kolen, kyčlí a zad, vychýlení páteře, dna, nemotornost
Trávicí potíže - pálení žáhy, plynatost, zácpa, jaterní a žlučníkové komplikace, hemeroidy, metabolické poruchy
Srdeční choroby - vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol
Problémy s pokožkou - ekzémy, vyrážky, strie
Spánek a dýchací potíže - syndrom spánkové obstrukční apnoe, zadýchávání
Hormonální změny - hirsutismus, gynekomastie, diabetes mellitus
Psychické potíže - nízké sebevědomí, deprese, poruchy příjmu potravy

Zdroj: Žij zdravě

Nadváha s sebou totiž nese další zdravotní komplikace, jako je cukrovka, zvýšená hladinu tuku v krvi a další potíže. Obézní děti mohou mít problémy s pohybovým aparátem, bolesti zad, kolen a kyčlí, zažívací obtíže nebo u nich dojde k nadměrnému zatížení jater a žlučníku. "Například konzumace nadměrného množství masných výrobků může u dětí zvyšovat hladinu kyseliny močové, jejíž soli se ukládají v kloubech a mohou později způsobit dnu," varuje doktorka Blanka Kosová.

Nadváha a obezita navíc postihuje také srdce a cévy, dětem hrozí zvýšený krevní tlak nebo metabolický syndrom. Neobvyklé nejsou ani kožní komplikace včetně alergií nebo strií. Silné děti mívají také problémy s dýcháním a spánkem, rozkolísaná může být i hladina hormonů.

Kila navíc ovšem můžou přinášet dětem problémy nejen v tělesné, ale i v psychické rovině. "Mohou kvůli své nadváze trpět nízkým sebevědomím a později se potýkat i s depresemi. Často se také stávají terčem šikany," varuje doktorka Kosová.

Čím dřív, tím líp

Předpokládat, že dítě z tloušťky vyroste, je přitom velký omyl. Začněte proto raději hned jednat. Bez nového jídelníčku a zařazení pohybových aktivit to rozhodně nepůjde. Ideální je poradit se na správném redukčním režimu s odborníkem.

Nový životní styl musí dítě hlavně bavit, nemělo by se cítit ukřivděně nebo méněcenně. Je také třeba se důsledně vyhnout riziku drastických nezdravých diet, jež vedou maximálně k jo-jo efektu a mohou vážně poškodit zdraví.
Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Její sedmnáctiletý přítel má alergii na latex, tak v patnácti porodila

Patnáctiletá Katka a sedmnáctiletý Tomáš

Kateřina, které je teprve patnáct let, porodila v plzeňské porodnici za asistence své maminky a svého dojatého...

Jak zlepšit angličtinu? Inspirujte se od teenagerů

Ilustrační fotografie

Češi na tom mezi Evropany nejsou nejhůře, ale rozhodně ne nejlépe. Jak si celkem jednoduše vylepšit jazykové...

Teribear pomohl více než 9 miliony, Mafra a.s. přispěla 63 495 korun

Členové Mafra týmu na trati pomáhají celý týden. Každým kilometrem chůze či...

Za deset dnů nachodilo a naběhalo na pražském Vítkově 16 260 lidí 320 812,5 kilometru na pomoc znevýhodněným dětem. Za...Najdete na iDNES.cz