Život Anny byl peklo. Dětem realita splývá s online světem, tvrdí experti

  0:14
Školáci vyměnili běhání venku za chytré telefony, od kterých se prakticky nedokážou odtrhnout. Rodiče a pedagogy přitom na masivní nástup moderních technologií nikdo nepřipravil a mnohdy netuší, co všechno dětem na sítích hrozí. To by se mělo změnit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na čtyřiadvacetileté Anně Novotné je znát, že se jí o tom nemluví snadno.  Když jí bylo 14 let, dostala od rodičů vlastní notebook s neomezeným připojením na internet. Byla to chyba.

Sociální sítě dětem zakázat nejde, ale mluvte o nich, říká expertka

Julia Szymańska, bezpečnostní expertka společnosti Avast

„První rok jsem pořádně netušila, jak sociální sítě fungují, postupně jsem jim propadla a trávila veškerý volný čas s počítačem ve svém pokoji,“ zavzpomínala pro Magazín Rodina DNES.

Omezila přátele, rodinu, všechny koníčky. Život ji přestal bavit. „Skončilo to tím, že jsem se pokusila vzít si život, protože se u mne rozvinula úzkostná porucha. Pořád jsem musela své sítě kontrolovat, jinak jsem byla nesvá,“ vyprávěla svůj příběh při Slavnostech škol Prahy 5 malým posluchačům. 

Městská část jejím vystoupením odstartovala nový projekt, v němž chce ve velkém školit děti, rodiče a pedagogy, aby si nástrahy online světa uvědomili a naučili se je omezit na minimum.

Osvěta a školení

„Sítě jsou fenoménem doby. Osvěta pro děti, rodiče a učitele přitom není dostačující. Proto jsme projekt spustili,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.

S nápadem přišel zdejší zastupitel Jakub Blažek. „Napadlo mě to, když jsem pozoroval, jak zdatně dokážou používat mobil moje vlastní malé děti,“ říká. A tak místní vzdělávací a informační středisko připravilo přednášky, webové  stránky a dotazníky, pomocí nichž chce zjistit, jak špatná situace je. „Zájem ze strany pedagogů a rodičů o lektory je ohromný. Chceme posléze projekt nabízet i jiným městským částem,“ dodává Zajíčková. 

Projekt poběží celý příští rok, a když bude zájem, pak ještě déle. Maminka desetiletého Vojty Alena Nováčková, která na slavnosti přišla, aktivitu vítá. „Vidím, že syn s mobilem tráví víc a víc času a umí ho ovládat snad lépe než já. Ráda se o tom něco dozvím,“ říká.

Co je dobré udělat

  • Zajistit bezpečnost uživatelských profilů dítěte. Nastavit jejich uživatelský profil jako soukromý, nikoli jako veřejný.
  • Vypnout v aplikacích lokalizační služby, aby nešlo sledovat, odkud se dítě připojuje.
  • U menších dětí si zajistit přístup k jejich profilu a pravidelně sledovat, co se na něm děje, především s ohledem na vhodný a nevhodný obsah.
  • Sami si aplikace nainstalovat a upozornit dítě, že budete stejně jako ostatní uživatelé sledovat, co skrze ně dělá.
  • Mluvit s dítětem o tom, čemu se na internetu věnuje. Nastavit jasná pravidla včetně limitování času.
    Zdroj: Projekt E – Bezpečí

Podobná, i když jinak pojatá „školení“ pro žáky a učitele už nějaký čas nabízí společnost Avast v rámci projektu Buď safe online, na kterém spolupracuje s bývalým oblíbeným youtuberem Jirkou Králem. „Je to taková naše srdcovka. Z našeho výzkumu vyplynulo, že hned několik sociálních sítí používá naprostá většina dětí ve věku od devíti do třinácti let, přestože by to teoreticky tak být nemělo, když jsou sítě od třinácti,“ poznamenává Julia Szymańská z Avastu a dodává: „Děti mají problém rozeznat realitu od online světa. Jim se ty světy prolínají. Rodičovské zákazy a různé zámky nic neřeší. Je nutné s dětmi o tom, co prožívají online, mluvit a pochopit jejich svět.“

Děti visí nejčastěji na YouTubu, kde sledují oblíbené youtubery, 78 procent respondentů této věkové kategorie uvedlo, že mají profil na Instagramu, a 60 procent na Facebooku. Hned v závěsu je to síť TikTok, kde malí uživatelé točí taneční videa a kreace.

„Jednoduché řešení tady neexistuje. Hodně záleží na důvěře mezi dítětem a rodiči. Když rodič sítě zakáže, dítě se cítí vyloučené z komunity, ve které jsou ostatní kamarádi. Je dobré neustále vysvětlovat, co se mi líbí a nelíbí, že je lepší mít soukromý profil a ne veřejný, a tak dál,“ upozorňuje Szymańská. 

Právě teď v listopadu se základní školy mohou na webových stránkách projektu hlásit do soutěže a jedna z nich vyhraje přednášku s Jirkou Králem, který děti naučí, jak si zabezpečit mobil i sítě, jaká jim hrozí rizika, co fotit a co ne a co (ne)dávat na svůj profil. Vzdělávací přednášky pro učitele, rodiče a děti nabízí i olomoucké centrum prevence rizikové virtuální komunikace E-Bezpečí, které funguje při tamní pedagogické fakultě. 

Například na přednášce pro rodiče se zájemci dozvědí více o vzniku závislosti na internetu, školy si zase mohou objednat besedu pro děti o tom, jak se bránit kyberšikaně a sextingu, nebo jaké nástrahy děti čekají na Facebooku.

Kdo číhá na síti

Ale zpět k případu Anny z úvodu textu, jejíž život internet proměnil v peklo. Se svou závislostí se léčí už dlouho a stále nemá vyhráno. 

Úchylové na internetu

  • 1/5 dětí se setkala s výzvou k videohovoru, v němž muž masturboval.
  • 41 % dětí se setkalo s tím, že po nich někdo chtěl pornografický snímek.
  • 1/3 dětí uvedla, že se s touto zkušeností svěřila rodičům.

„Snažím se, ale je to hrozně těžké. I teď jsem nervózní, že nemám data,“ vysvětlovala rodičům a dětem na Slavnostech škol Prahy 5. Její příběh se objeví i v nově vznikajícím filmovém dokumentu Dopamin, který chce problém, do něhož děti spadají, zviditelnit. „Prostřednictvím filmu chceme upozornit veřejnost na nebezpečí sociálních sítí a vysvětlit, jak a k čemu byly navržené, jak jsou nebezpečné pro náš mozek, mentální zdraví soukromí,“ vysvětluje režisér Adam Janata.

Kromě Anny se v něm objeví další na internetu závislí mladí lidé. Do filmu režisér investoval vlastní peníze, zbytek se snaží získat pomocí sbírky na Startovači.

Podobně vybral tři miliony korun režisér Vít Klusák na další dokument V síti, který se na veřejnost dostane na jaře. Ten podává otřesné svědectví o úchylech, kteří na internetu na děti číhají.

Rodina DNES

„Najali jsme tři mladistvě vypadající herečky a vytvořili jim profily na sociálních sítích. Během pár dní jsme natočili dva a půl tisíce mužů, kteří je nutili k sexuálním praktikám před webkamerou, nebo je zvali na schůzku,“ vypráví režisér Klusák. 

Policie si už od tvůrců vyžádala filmové záznamy a případy vyšetřuje. „Je to velmi zneklidňující, co se děje. Našimi herečkami to tak otřáslo, že musely podstoupit psychoterapii,“ dodává.

Sítě o nás vědí víc, než si myslíme

Na síti děti neohrožují jen sexuální predátoři. Setkávají se i s falešnými profily a reklamou. „Ani dospělí si neuvědomují, že Facebook otevírá dveře reklamě, která o nás ví leckdy víc než my sami,“ říká ředitel společnosti AMI Digital Vladan Crha.

Jsou podle vašeho názoru děti schopné rozpoznat, že youtubeři ve svých videích šikovně propagují různé výrobky a že jsou za to placeni?
Domnívám se, že více, než si myslíme. Svět sociálních sítí je provází v podstatě od narození a myslím, že se v něm dokážou celkem dobře orientovat. To neznamená, že bychom neměli požadovat jasné označování příspěvků vycházejících z komerční spolupráce. Mnohdy je product placement tak umně nepřiznaný, že ho mohou mít problém rozlišit i dospělí uživatelé.

Uvědomují si uživatelé sociálních sítí skutečnost, že FB, Instagram a WhatsApp mají téhož majitele a jaké množství informací tak o svých uživatelích firma shromažďuje?
Velmi o tom pochybuji. Většina uživatelů o tom nemá tušení a v podstatě je to ani příliš nezajímá. V souvislosti s několika nedávnými skandály Facebooku ohledně ochrany soukromí se to možná trochu mění, málokdo si je ale vědom toho, že tyto platformy nezajímá až tolik konkrétní uživatel, ale „big data“,  využívaná při cílení placené propagace a prodávaná dalším komerčním subjektům. Za možnost využívat Facebook tak platíme otevíráním dveří reklamě, která o nás ví mnohdy víc než my sami.

Co si myslíte o rychlém nástupu sítě TikTok, která je v rukou Číny? Může tato síť, kam se nahrávají taneční videa, děti výrazně ohrozit?
TikTok je z pohledu dalšího vývoje stále velká neznámá. Nesporně jde o nejrychleji rostoucí platformu v oblasti sociálních sítí. Pokud jsou jiná sociální média jako například Facebook a Twitter kritizována za nedostatečnou ochranu soukromí svých uživatelů, čínští vlastníci TikToku si s tím asi zatím lámou hlavu ještě méně. Krom toho jsou na něm zdaleka nejmladší uživatelé, takže jako rodič jsem k TikToku rezervovaný.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...