Módní ohlédnutí za Designblokem: dojemná Rochová a laponská mytologie

  13:05aktualizováno  13:05
Součástí jubilejního dvacátého ročníku největší tuzemské přehlídky současného designu je i program věnovaný módě a doplňkům. Vedle maratonu přehlídek si návštěvníci Designbloku užili i besedy s designéry. Působivé instalace i pop up českých tvůrců na ně čekají až do pondělního večera.

Přehlídka návrhářky Liběny Rochové a výtvarníka Musy patřila k nejvýraznějším modním momentům letošního Designbloku. | foto: Designblok

Kreativita, inovace a vize k designu neodmyslitelně patří. Od minulého čtvrtka se o tom mohli přesvědčit všichni, kteří se vydali do Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. V rámci Designbloku prezentuje svoji tvorbu formou instalací 24 módních značek a návrhářů, jako například Monika Drápelová, Ether, La femme Mimi nebo Sabina Rich, a 21 designérů šperků, mezi kterými nechybí česká špička, Nastassia Aleinikava s novou kolekcí šperků a brýlí, Janja Prokič, Zorya nebo Belda Factory. Akce pokračuje až do dnešního večera, kdy bude slavnostně ukončena.


Přehlídkové molo už od pátku patřilo etablovaným postávám české módní scény. Miro Sabo dal svým modelkám volánky, nabírání a na hlavu klobouky, zatímco Monika Drápalová zůstala věrná ležérnosti a oversize kouskům. Elegantní střihové asymetrie a zajímavé pokrývky hlavy ukázal Pavel Brejcha.

Fotogalerie

Vrcholným zážitkem bylo představení kolekce NADOTEK, pod kterou jsou podepsaní dva solitérní autoři, oděvní designérka Liběna Rochová a umělec a tatér Lukáš „Musa“ Musil. Unikátní spolupráce vyústila v působivou kolekci, která je věnována lidem trpícím nemocí motýlích křídel. Pacienti s tímto onemocněním mají kůži tenkou sotva pár milimetrů, takže je velmi zranitelná, dělají se na ní puchýřky a postiženy bývají i sliznice. 

Jednotlivé modely ve světlých neutrálních barvách s působivým potiskem symbolizovaly život s touto nemocí. Autoři si za tento počin vysloužili ovace ve stoje a výsledné defilé se proměnilo v dojemnou děkovačku. Součástí kolekce je totiž i limitovaná řada šatů, sukní, kalhot, overalů, bund, halenek a bot, jejíž výtěžek poputuje na konto charitativní organizace Debra.

Víkendové kolo přehlídek patřilo především nastupujícím designérům z Evropy, kteří své módní vize představili v bloku nazvaném Diploma Selection. Studenti uměleckých škol zobrazili ve svým modelech aktuální společenská i politická témata, například zneužívání lidské práce v módním průmyslu, nadprodukci oděvů, hranice pohlaví, romskou kulturu nebo autoportréty. Práce studentů hodnotila odborná porota, která jako nejlepší vybrala kolekci I am not the Grass in your Boots norské designérky Ramony Salo Myrsethové, která je inspirovaná Laponskem, jeho domorodci a jeho mytologií. 

Svoji aktuální tvorbu předvedli na mole také Pavel Ivančic, Hana Zárubová, Tereza Rosalie Kladošová, Agáta Seeháková, Adam Kost, Lenka Vacková spolu se značkou Cutulum nebo Kateřina Plamitzerová s Alenou Jakubovou pod novou módní značkou Beast of the East. To je věnována lechtivým modelům spodního prádla.

Novinkou dvacátého ročníku je dnešní pondělní pop up shop české módy, kde si návštěvníci budou moci všechny předvedené kolekce vyzkoušet a nakoupit. Celou akci uzavře večerní pohybově-světelná módní performance Lenky Mulabegovič pod značkou Mi fashion label.

Autor:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Kamarádi Drahomíra a Tomáš před proměnou

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za sebou bolavé životní kopance, a tak se...

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Livia Klausová se svým manželem Václavem Klausem

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými nenáviděn, jeho žena Livia takto veřejnost...

Další z rubriky

Největší módní chameleon mezi celebritami. Podívejte na proměny Lady Gaga

Žádná jiná zpěvačka ani herečka neexperimentuje tolik se svým vzhledem jako...

Žádná jiná zpěvačka ani herečka neexperimentuje tolik se svým vzhledem jako Lady Gaga. Nebojí se ani sebešílenějšího...

Zima přeje legínám. Pozor však na odhalený zadek a pestré vzory

Teplé legíny a vlněný svetr v zimě zahřejí mnohem spolehlivěji než džíny a...

Už dávno neplatí, že legíny oblékáme pouze na sport. Díky pohodlnému střihu a univerzálnosti se v našich šatnících...

OBRAZEM: Módní inspirace pro těhotné na cestách podle vévodkyně Meghan

25/10/2018 - Tonga, Prince Harry and Meghan Markle, The Duke and Duchess of...

Obyvatelé Spojeného království nemívají z žádného miminka takovou radost jako z toho královského. Proto s velkou...

Najdete na iDNES.cz