Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: isifa.com

Deset věcí, které škodí pokožce. Slunce, alkohol i horká voda

  • 3
Ne barva očí nebo délka vlasů, ale pěkná pleť je to, co nás dělá půvabnými. Proto jsme schopny za pečující krémy utratit stovky korun. My vám k tomu přidáme pár tipů na péči, která vás nebude stát ani halíř: stačí si dát pozor na deset prvků, které můžou plet výrazně zhoršit.

1. Alkohol

Alkohol dovede naší pleti pěkně zatopit – a to nejen ten, který popíjíme, ale i ten, který je obsažený v některých kosmetických produktech. V obou případech platí, že všeho moc škodí. Občasná dvojka vína (doplněná sklenicí vody) je v pořádku stejně jako lokální vysušování aknózních projevů speciálními přípravky. Ovšem pravidelné popíjení nebo každodenní týrání pokožky vysušující kosmetikou s alkoholem je cesta do pekel.

V prvním případě si koledujete o začervenalou, povadlou pleť, tmavé kruhy pod očima a hluboké vrásky. A co se týče odmašťování pleti přípravky s obsahem alkoholu, jen ji tím podráždíte a paradoxně se bude ještě víc mastit. Na problematickou a mastnou pleť raději zvolte jemné krémy nebo gely, které kůži hydratují a nezatíží.

Čisticí krémový gel Ultra Sensitive, Eucerin

Osvěžující čistící gel Pureté Thermale, Vichy

Pleťové čisticí mléko Antirougeurs, Avene

2. Horká voda

Zvlášť v sychravých dnech se někdy zdá vidina vany plné teplých voňavých bublinek jako to jediné, co nás rozmrazí a zvedne náladu. Jenomže co dělá dobře naší duši, nemusí vždy prospívati pokožce. Horká voda totiž narušuje ochrannou lipidovou vrstvu, takže se kůže vysušuje.

Pokud se tedy ve vaně macerujete často a dlouho, bude vaše pokožka nepříjemně napjatá, může svědit nebo se na ní začnou tvořit šupinky. Zkuste pro příště aspoň trochu snížit teplotu vody, vyměňte sprchový gel nebo pěnu do koupele za jemný pečující mycí olej a především nezapomínejte po každém umytí kůži pořádně promazat.

Zvláčňující sprchový olej Lipikar Huile, La Roche-Posay

Sprchový olej AtopiControl, Eucerin

Sprchový čistící olej Exomega, A-DERMA

3. Neodlíčená pleť

I když jste to jistě slyšela stokrát, pro jistotu postoprvé zopakujeme, že jít spát neodlíčená je jeden z největších prohřešků. Neodlíčená řasenka láme řasy, zbytky make-upu ucpávají póry, pleť nemůže dýchat a místo pečujícího krému vstřebává během noci nečistoty.

Pupínky, ekzémy nebo zanícené oči na sebe nenechají dlouho čekat a vinit z toho můžete jen svou lenost. Nezapomínejte na to, že čistit pleť je nutné každý den, i když na sobě nemáte žádný make-up. I během dne se na obličej nachytá dost nečistot a navíc je potřeba zbavit kůži odumřelých buněk. Abyste se nemohla vymlouvat ani při pozdních příchodech, kdy vám v krvi koluje alkohol, dejte si k posteli balíček odličovacích ubrousků – s nimi si zvládnete vyčistit obličej i v polospánku.

Oboustranné čistící ubrousky Pure Effect, NIVEA

Čisticí pleťové ubrousky MediBac, Dermalogica

Jemné čistící ubrousky Klorane Bébé, Klorane

4. Slunce

Na podzim a v zimě, kdy sluníčko stěží vidíme pár minut v týdnu, nás často ani nenapadne, že bychom se měli chránit před jeho paprsky celoročně. Krémy s ochranným faktorem by ale měly být součástí naší každodenní rutiny 365 dní v roce, protože UV záření proniká i přes mraky a má z velké části na svědomí stárnutí pokožky.

Přiměřené SPF by mělo být vaším nejlepším přítelem, protože vás vedle hrozby melanomu chrání i před pigmentovými skvrnami, ztrátou elasticity kůže a vysušováním.

BB krém Sensibio AR s SPF 30, Bioderma

Lehká ochranná emulze s SPF 50, Dermalogica

Tónovaný aquafluid s SPF 50+, Bioderma

5. Zběsilé tempo

Málo spánku, jídlo v poklusu, stres – tohle všechno se negativně promítne na vašem zdraví i pokožce. Místo pátého kafe a nákupu dalšího korektoru, který zamaskuje kruhy pod očima, zkuste aspoň trošku zvolnit. I když to vypadá jako nereálný úkol, jde to.

Zamyslete se, kolik času strávíte třeba čtením webů a sociálních sítí, zapojte do starostí o domácnost rodinu a vyhraďte si čas jen pro sebe. Svět se nezboří, když při jídle nebudete kontrolovat mobil a nádobí umyje jiný člen domácnosti.

6. Drsné zacházení

Kůže toho sice vydrží hodně, to ale ještě neznamená, že byste se k ní neměla chovat s respektem. Například peeling nebo scrub je jednou za čas skvělý pomocník, který odstraní odumřelé buňky, ale rozhodně byste jím kůži neměla trápit víc než jednou týdně.Vyhněte se také hrubému tření těla ručníkem, bohatě stačí po sprše kůži jen jemně osušit a ještě do vlhké vmasírovat tělové mléko nebo olej.

Suchý tělový olej, Korres

Havlíkův zpevňující tělový olej, Havlíkova přírodní apotéka

Regenerační olej Granátové jablko, Weleda

7. Sucho

Dodržovat pitný režim je důležité nejen v létě, ale možná ještě víc během zimních měsíců, kdy na doplňování tekutin snadněji zapomínáme. Jestliže vypijete během dne víc kávy nebo slazených nápojů než čisté vody, koledujete si nejen o bolesti hlavy a další zdravotní komplikace, ale i dehydratovanou, unavenou a zašedlou pokožku.

Zvlášť během topné sezony nezapomínejte hlídat vlhkost vzduchu, která by měla být optimálně 40–60%. Pomůže trochu snížit teplotu v bytě, pravidelně větrat a případně pořídit zvlhčovač vzduchu. Na pracovní stůl si pak postavte termální vodu ve spreji, kterou se můžete kdykoliv během dne osvěžit a dodat pleti vláhu.

Termální voda, Avene

Mineralizující termální voda, Vichy

Termální voda, La Roche Posay

8. Extrémy

Vystačíte si celý rok s jediným krémem? Nebo to naopak ve vaší koupelně vypadá jako v drogerie? Ani jedno není pro vaši pleť ideální. Nic proti minimalismu, ale přece jen si zkuste pořídit k dennímu krému (měl by mít ochranný faktor) i noční a od věci není ani nákup séra a masky.

Vnímejte potřeby své pokožky a sledujte, jestli třeba v zimě nepotřebuje výživnější a hutnější péči. Není ale dobré to ani přehánět, každý den trávit před zrcadlem hodiny, kupovat každou novinku a bezhlavě střídat produkty – pokožce tím můžete spíše škodit než pomoct.

9. Neviditelná špína

Možná máte domov jako ze škatulky a z podlahy by se dalo jíst, ale kdy jste si naposledy vyprala štětce na make-up? Jestli si nemůžete vzpomenout, je to příliš dávno. Přitom zbytky líčidel, odumřelé buňky a mastnota, které se ve štětcích drží, jsou přímo rájem pro bakterie způsobující nejrůznější vyrážky a pupínky.

Štětce a houbičky na make-up byste měla čistit jednou za týden až dva, a to jemným šamponem pod tekoucí vodou. Vymývejte je, dokud z nich nepoteče čirá voda.

Špínu a bakterie si na tvář často zanášíme i bezděčným dotýkáním se obličeje prsty a také při telefonování, kdy si mobil tiskneme ke tváři. Kožní buňky a maz se hromadí i v ručnících a povlacích, které je třeba měnit mnohem dřív, než když už je špína vidět.

10. Prošlá kosmetika

Je vám líto vyhodit vysychající řasenku nebo podivně zavánějící krém, protože ještě nejsou vypotřebované a navíc nebyly levné? I když to bolí, buďte nekompromisní – jakmile uplyne datum minimální trvanlivosti nebo máte výrobek otevřený déle, než je doporučené (řiďte se symbolem otevřeného kalíšku s počtem měsíců na obalu), zbavte se ho.

Například řasenku byste neměla používat déle než tři až šest měsíců, krémy a séra obvykle vydrží pootevření asi půl roku až rok. Plýtvání pro příště předejděte uváženějšími nákupy (odolejte akcím a nepořizujte si zásoby) a také správným skladováním (vlhko a horko kosmetice nesvědčí).

Křišťálová Lupa 2016