Ona
Lidé pracující v kancelářích mají problémy především s bederní páteří.

Lidé pracující v kancelářích mají problémy především s bederní páteří. | foto: Profimedia.cz

Deset překvapivých triků proti bolestem zad

  • 41
Trávíte většinu času v předklonu nad klávesnicí nebo pracovním stolem? Potom máte nejspíš problémy se zády. Následujících deset tipů vám pomůže definitivně skoncovat s otravnou bolestí zad.

1. Posilujte břišní svaly
Skončili jste s cvičením u klasického "kočičího hřbetu"? Potom pro vás bude nejspíš překvapením, že své páteři velmi prospějete správným posilováním břišních svalů. Právě břišní svaly totiž drží pletenec pánevní a dokáží poskytnout i podporu páteři. Pokud jsou vaše břišní svaly ochablé, odráží se to i v nepřirozeném zakřivení páteře a následných bolestech.

2. Pohněte se
Sedíte celou pracovní dobu nad klávesnicí nebo jste sehnutí nad stolem? Každých dvacet minut byste se měli zvednout a projít se. Odborníci tvrdí, že stačí jen několik kroků (například když si dojdete pro sklenici vody) a vaše páteř se změnou polohy uvolní.

3. Sedněte si na míč
Pořiďte si velký nafukovací míč. Čtvrt hodiny sezení na míči prokáže vaší páteři větší službu než hodinové povalování na gauči. Na míči je totiž v podstatě nemožné sedět ve špatné pozici. K tomu, abyste se na něm udrželi, je potřeba zapojit svaly a držet balanc.

4. Plavte
Jedním z nejlepších sportů pro vaše záda je bezpochyby plavání. Ve vodě odlehčuje zátěž, kterou musí páteř každý den nést, a současně je u tohoto sportu minimální riziko zranění svalů. Dávejte však pozor na styl "paní radová" s krkem vystrčeným nad hladinu, který neúměrně zatěžuje krční páteř. Vynikající službu vašim zádovým svalům prokáže i veslování, ať už na vodě nebo s veslovacím trenažérem.  

5. Pozor na bolest
Ibalgin a další osvědčené prášky proti bolesti vám sice na čas uleví od nepříjemné bolesti zad, ale nevyřeší nijak její příčinu. Naopak dočasná úleva může zamaskovat vážná zranění, deformace nebo onemocnění. Pokud bolest dostoupila stupně, kdy se bez prášků proti bolesti neobejdete, je nejvyšší čas navštívit lékaře.

6. Vyhoďte tvrdou postel
Zapomeňte na fámu, která kolovala mezi našimi matkami a tvrdila, že spánkem na tvrdé posteli se rovná páteř. Naopak tvrdá postel nepodporuje přirozené zakřivení páteře a podporuje tak její deformace. Dobrá je taková matrace, která respektuje přirozený tvar vaší páteře a je vám pohodlná. Pozor i na příliš měkké matrace, které rovněž způsobují problémy s páteří.

7. Sledujte svou váhu
Pokud jste v krátké době přibrali víc kilogramů, pravděpodobně pociťujete zvětšující se potíže se zády a páteří. Není divu, páteř je konstruovaná tak, aby unesla normální váhu. Pokud ji zatížíte dalšími kilogramy navíc, očekávejte potíže. Ostatně těhotné ženy nebolí záda pro nic za nic.
 
8. Neběhejte po tvrdém povrchu
Ačkoli běh velmi prospívá kondici a organismu, pokud běháte po tvrdém povrchu, páteř tím zatěžujete neúměrně. Otřesy se přenášejí z kotníků do kolen, boků a spodních částí páteře, která tím velmi trpí. Pro běh si zvolte raději lesní cesty, které otřesy tlumí.

9. Postoj je základ
Pokud budete dodržovat dobré držení těla, snížíte tak výrazně riziko deformací páteře. Pokud nosíte tašku nebo kufřík, měli byste střídat strany, na které je nosíte. Jednostranná zátěž se na páteři projeví až za několik let, ale problémy mohou být velmi zásadního rázu.

10. Zapojte kolena
Nejčastější příčinou vyhřeznutí ploténky je náhlý trhavý pohyb v rotaci, například když trhnutím zvedáte těžké břemeno ze země. Pokud vykonáváte podobný pohyb, nejprve se ohněte v kolenou a teprve pak vykonejte rotaci těla.