Deprese není onemocnění či stav ovlivnitelný vůlí.

Deprese není onemocnění či stav ovlivnitelný vůlí. | foto: Robert Rambousek

Deprese

  • 40
Deprese je velice komplikované psychické onemocnění. Dochází při něm ke změně chemických reakcí (předpokládá se, že problém je v nedostatku serotoninu) v těle následkem onemocnění, psychického šoku či stresu.

Lidé trpící depresí změní své postoje vůči okolí a práci, cítí se velmi špatně po psychické stránce. Může být důsledkem dlouhodobého onemocnění. Často s sebou nese i jiné psychické problémy a může vést až  k sebevraždě.

Jaké jsou příznaky deprese?
Hlavními příznaky je celkový smutek, skleslost, ztráta zájmu o veškeré dění. Postižený nemůže spát nebo naopak není schopen ráno vstát z postele. Depresi provázejí pocity zbytečnosti, přecitlivělost, nízká nebo žádná koncentrace a absence sexuálního apetitu. Chuť k jídlu buď mizí, nebo je naopak vysoká, což je provázeno výraznými změnami hmotnosti.

Koho se tato nemoc týká?
Deprese se objevuje u mužů i žen v jakémkoliv věku. U dětí bývá také diagnostikována, ale nejčastější je ve středním věku. U žen je dvakrát častější než u mužů. Více diagnostikována je také u osob, jejichž příbuzní trpěli tímto onemocněním. Deprese může vzniknout i u osob, které prodělaly těžký úraz hlavy.

Prevence a léčba
Pokud je depresí postižen člověk z vašeho okolí, je důležité nepřestat s ním komunikovat, mluvit o jeho pocitech. To ale zpočátku může být velmi obtížné, protože někteří nemocní odmítají o nemoci mluvit nebo si jí nepřipouštějí. Deprese není nemoc, která by byla ovlivnitelná vůlí, tudíž je zbytečné radit postiženému, "aby se vzchopil", či se jej snažit rozesmát a podobně.

Při léčbě deprese je důležité naučit postiženého relaxovat, vrátit mu zdravé stravovací návyky. Je nutné se vyvarovat konzumaci alkoholu a návykových látek, dokud není pacient zcela zdráv. 

K léčbě se používají antidepresiva, ty je pak vhodné doplnit vhodnou psychoterapií. Příznaky tak mohou ustoupit po 2-3 týdnech léčení.