Depku má občas každý. Pravdy a mýty o depresi

U každého pátého člověka se alespoň jednou za život vyskytne deprese. Pravdou je, že jí netrpí jen dospělí. Mýtem zase to, že kdo mluví o sebevraždě, nespáchá ji. Kdo se s depresí setkal, ví, že to není jen špatná nálada.
Deprese není jen smutná nálada. Ilustrační foto

Deprese není jen smutná nálada. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Deprese je snad nejčastější onemocnění dnešní doby. Světová zdravotnická organizace se obává, že deprese by se v roce 2020 mohly stát druhým nejfrekventovanějším onemocněním.

1. Deprese se dá překonat aktivitou

Určitě je dobře, když člověka s depresí nenecháte o samotě, aby se trápil, a snažíte se ho dostat mezi lidi. Pravda je však taková, že deprese není lenost ani obyčejný smutek, nýbrž nemoc. Člověk ponořený ve svých chmurách zpravidla není schopný prožívat radost, nedokáže se z ničeho těšit. Nejlepší službu mu tedy prokážete, vezmete-li jej k odborníkovi.

2. Depku máme občas každý

To možná ano, ale záleží, co si jako onu často zmiňovanou depku definujeme. Pokud za ni považujete jen klasickou špatnou náladu po hádce s partnerem nebo šéfem, není to nic vážného - naopak by bylo zvláštní, kdyby vaše nálada nikdy nezakolísala.

Deprese je oproti tomu dlouhodobý stav smutku a apatie, kdy dotyčný ztrácí sebeúctu a utápí se v sebenenávistných náladách, v nichž se bezdůvodně obviňuje ze všech možných neúspěchů a neštěstí.

3. Léky na depresi zaberou hned

To není pravda, antidepresiva, která vám může předepsat jen lékař, nezafungují hned poté, co si je vezmete. Jejich účinek se rozvine až po dvou až třech týdnech pravidelného užívání. Je třeba je brát i poté, co se váš zdravotní stav zlepší, jinak by mohl hrozit návrat potíží.

4. Deprese je dědičná

Ano, do jisté míry deprese dědičná je. Je prokázáno, že má-li jedno jednovaječné dítě depresi, depresí se sedmdesátiprocentní pravděpodobností onemocní i to druhé. Počet onemocnění u dětí depresivních rodičů je třikrát až čtyřikrát vyšší než v běžné populaci. Aby deprese propukla, většinou ji musí něco spustit. Startérem potíží může být stres, ale také dlouhodobá nespokojenost a užívání léků, jako jsou některé preparáty na vysoký tlak nebo antikoncepce.

5. Depresí trpí jen dospělí

Nikoli, ohrožené jsou i děti. Až do sedmdesátých let minulého století se nevěřilo, že toto duševní nemocí mohou trpět, nyní se však už děti s depresí běžně léčí.

Jak už bylo řečeno, deprese u dětí se objevuje zejména v rodinách, které jsou v tomto směru zatížené. Statistika mluví o jednom až osmi procentech dětí a adolescentů, kteří mají psychické potíže tohoto druhu. Některé příznaky, jako například smutek, jsou podobné jako u dospělých, jiné jsou specifické jen pro děti. Mohou být hyperaktivní, zhoršuje se jejich prospěch ve škole, trpí nočním pomočováním a ranním zvracením a stěžují si na různé bolesti. Typické je také spojení s úzkostmi a fobiemi.

Tyto děti svůj život a utrpení často ukončí vlastní rukou, riziko spáchání sebevraždy je u depresivních dětí dvacetkrát vyšší než v běžné populaci. Pro rodiny, kde se deprese vyskytuje ve více generacích, odborníci navrhují jako ideální řešení rodinnou terapii.

6. Kdo mluví o sebevraždě, nespáchá ji

Sebevražedné tendence jsou jedním z projevů těžké deprese. Takový člověk si nezaslouží odsouzení za to, že pohrdá svým životem, nýbrž pomoc. U lidí nemocných depresí se vyplatí sledovat, zda o smrti hovoří a zda se to náhodou nestupňuje. Čím konkrétněji se o sebevraždě člověk vyjadřuje, tím více hrozí, že se o ni pokusí. Není pravda, že ti, kteří si na život opravdu sáhnou, o tom nikdy předtím nemluvili. Podle odborníků je dokonce prokázáno, že většina sebevrahů se pokoušela v posledním roce života najít pomoc.

Ilustrační fotografie

7. Depresi může způsobit štítná žláza

Hormonální nerovnováha, kterou má na svědomí snížená funkce štítné žlázy, může skutečně způsobovat poruchy nálad a vyústit až v depresi či úzkostnou poruchu. Dalšími příznaky jsou například zimomřivost nebo výrazné změny hmotnosti.

Potíž je v tom, že když se nepřijde na původce strastí, nezabere klasická léčba deprese. Pokud tedy na sobě pozorujete popsané příznaky, neotálejte. Základní vyšetření by vám měl udělat váš praktický lékař, usoudí-li, že štítná žláza by mohla být příčinou obtíží, pošle vás na endokrinologické vyšetření.

8. Deprese je totéž co stres

Ne. Stresem psychologové nazývají reakci organismu na nadměrnou zátěž, stresory jsou pak konkrétní věci, které nás zatěžují. Stres může být i pozitivní a motivující, v takovém případě se mluví o eustresu. Můžete ho zažít při očekávání něčeho příjemného nebo při překonávání překážek. Distres je oproti tomu vždy nepříjemný.

Jestliže na organismus působí mnoho stresorů a míra zátěže je neúnosná, může stres zafungovat jako spouštěč deprese, nikoli však příčina. Jedinec však musí mít k depresi předpoklady.

9. Při depresi pomůže pohyb a lehké jídlo

Samo o sobě nikoli. Je dobré vědět, že nemocný léčící se s depresí nemá mnoho energie, a proto by ho okolí nemělo nutit do namáhavých fyzických aktivit. Mnohem víc prospěje krátká procházka nebo výlet. Později, až se nemocného stav upraví, pohyb pomáhá, protože se při něm vyplavují endorfiny -hormony dobré nálady. Prospěšná je lehká strava, doporučuje se omezit tuky a zařadit ovoce a zeleninu.

10. Deprese se nikdy nezbavím

Bude záležet jen na vás a na tom, jakou zvolíte léčbu. V temných obdobích se vám sice může zdát, že svět je černý a vy se nikdy utrpení nezbavíte, ale nemusí to tak být. Při těžkých depresích je důležité brát léky dostatečně dlouho, případně podstoupit psychoterapii.

Kdy si dávat pozor

12 let
Zpravidla začíná puberta, rodiče přestávají být autoritou, dívky se srovnávají s okolím i s ikonami z módních časopisů, ohrožuje je mentální anorexie. Neinformované dívky může zaskočit a vyděsit první menstruace.

13 let
U chlapců puberta začíná později, rychle rostou, bývají často unavení. Pokud jsou jejich vrstevníci vyspělejší, může to být příčina psychických obtíží.

18 let
Přechod k nezávislosti, což může být pro labilní jedince neúnosné.

20 let
Výrazné psychické obtíže mohou přinést problémy při navazování vztahů s opačným pohlavím, mohou vyprovokovat agresivitu nebo uzavření se do sebe.

25 let
Důležitým mezníkem bývá porod, může se objevit poporodní deprese způsobená hormonální bouří. Ještě větší zátěží může být potrat.

30 let
Polovina manželství u nás končí rozvodem, ten představuje druhou nejvíce zatěžující událost v životě člověka, hned po úmrtí partnera či partnerky.

45 let
Klimakterium přináší nejen tělesné, ale také psychické obtíže. Ženy jsou náladové a plačtivé. Příznaky přechodu lze tlumit pomocí hormonální léčby.

Krize středního věku, muži často bilancují. Později cítí, že jim ubývá životních sil, mají tendence utíkat k mimomanželským vztahům. Důležitým mezníkem v partnerském životě je definitivní odchod dětí z domova.

65 let
Stárnutí přináší problémy jako odchod ze zaměstnání, případnou ztrátu partnera. Starší lidé mohou mít trauma bydlet v bytě, který už přepsali na "mladé", objevuje se týrání seniorů.

  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...