Spánek - (c) profimedia.cz

Spánek - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Dědičné nemoci můžete porazit, stačí neriskovat

  • 13
Sklon k mnohým nemocem se sice dědí, ale neznamená to automaticky poukázku na stejnou chorobu. Záleží na tom, jak člověk žije. "Kdo má nepříznivé dědičné vybavení, některým nemocem se neubrání," říká kardiolog Michael Aschermann.

ČTĚTE TAKÉ:
Špinavý vzduch může za infarkt a rakovinu

"Příkladem jsou vrozené vady. U jiných komplexních onemocnění, jako je například ateroskleróza, se ale životním stylem, dietou a životosprávou dá hodně ovlivnit," vysvětluje předseda České kardiologické společnosti.

Infarkt ve čtyřiceti
Příklad? Někdo má geneticky vyšší hladiny cholesterolu, ale drží dietu, sportuje, nekouří, hlídá si krevní tlak a třeba bere i léky na snížení hladiny cholesterolu.

Pak může vzniku aterosklerózy neboli kornatění tepen mnoho let úspěšně předcházet a některé její komplikace, jako je třeba obávaný infarkt myokardu, se nemusí vůbec projevit.

Naproti tomu, pokud bude člověk se zděděným rizikem žít nezdravě a případně se ještě smíří s tím, že "my to máme v rodě", bude mít kolem čtyřicítky kromě cholesterolu problém s obezitou a infarkt mu bude hrozit už v tomto věku.

Podobně ovlivňuje životní styl také riziko vzniku zhoubného nádoru - dědičnost zde sice zvláště u některých typů karcinomu má velký vliv, ale přesto není třeba smířit se s tímto nebezpečím.

Řeč je například o rodinném zatížení nádory tlustého střeva a konečníku, kde by ke zdravému životnímu stylu měly automaticky patřit preventivní prohlídky.

Nejvíce vadí kouření
"Pokud je nějaká choroba skutečně dědičná, tak se jen zdravým životním stylem překonat nedá, obecně ale nezdravý životní styl může stav zhoršit," uvedl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Navíc, nezdravý životní styl sám o sobě pak přímo radikálně zvyšuje riziko některých nádorů. "Na prvním místě je to kouření, tato stále opakovaná a stále opomíjená neřest dramaticky zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny plic, ale i močového měchýře, prsu a dalších," upozornil profesor Vorlíček.

Naopak se ukazuje, že životní prostředí má sice na zdraví člověka vliv, ale až na výjimečně špatné podmínky ne tak zásadní.

 

10 rad pro delší život genům navzdory

To, že se u vás v rodině objevuje třeba časný infarkt, neznamená, že ho nutně musíte dostat také. Je však třeba se tomu snažit aktivně zabránit. Největší pozornost je třeba zaměřit na choroby srdce a cév a na zhoubné nádory, protože právě tyto nemoci jsou nejčastějšími zabijáky.

Zjistěte si, čím trpěli vaši předci
Rozhodně se vyplatí vědět, jakými nemocemi trpěli vaši přímí příbuzní. Pokud se nějaká vyskytuje často, je dost možné, že jste k ní zdědili sklon, a proto byste měli svou pozornost zaměřit tímto směrem.

Nepodceňujte prevenci
Choďte na pravidelná preventivní vyšetření se zvláštním důrazem na rizika, která by vám mohla hrozit ve zvýšené míře. Snažte se kvůli nim změnit i svůj životní styl - někdy se totiž nedědí ani tak nemoci, respektive sklon k nim, ale právě třeba nezdravé stravovací návyky.

Hlídejte dobře i své potomky
Některá zděděná zdravotní rizika se ukazují už v dětském věku, řeč je třeba o vysoké hladině cholesterolu, která může později vést k infarktům. Pokud jsou ve vaší rodině časté, stejně jako potíže s cholesterolem a krevním tlakem, trvejte na tom, aby lékař vašemu dítěti v pěti letech nechal cholesterol změřit.

Kde dokáže prevence hodně
Právě u nemocí srdce a cév dokáže vhodně zvolený způsob života výrazně snížit zděděné riziko, poraďte se s lékařem o tom, co máte jíst, sportujte, snažte se nemít nadváhu.

Pokud je to potřeba, podstupte léčbu
Někdy pouhá životospráva nestačí a je třeba doplnit ji i léky, třeba právě na snižování cholesterolu. Nespoléhejte však pouze na ně, pomozte jim i svou aktivní snahou.

Pozor na nebezpečné zhoubné nádory
U zhoubných nádorů je situace trochu jiná než u nemocí srdce a cév, často se totiž dědí přímo geny způsobující tyto choroby, jako je nádor konečníku a tlustého střeva nebo rakovina prsu. V případě, že jimi vaši příbuzní trpěli, a dokonce v mladém věku, nechte si udělat vyšetření, které ukáže, zda vám nemoc hrozí také, a choďte na pravidelné preventivní kontroly.

Nevymlouvejte se na dědičnost
Někdy se lidé smíří s tím, že "to mají v rodině", a nesnaží se s tím, že si je choroba stejně najde. Ale to je omyl. Protože buď mohou některým chorobám úplně předejít, anebo se na ně přijde díky soustředěné pozornosti tak brzy, že je léčba úspěšná.

Duševní nemoci se také dědí
Mezi obávané choroby, sklony k nimž se rovněž dědí, patří duševní nemoci a poruchy. Zde hraje velkou roli snaha předejít jim třeba tím, že se člověk bude vyhýbat stresu, vypětí, alkoholu a drogám, které mohou nemoc spustit. Při prvních příznacích nebo psychických potížích by měl vyhledat pomoc.

Dodržujte obecná doporučení
Nekuřte, nepijte přes míru a jezte zdravě. Tato obecná doporučení platí pro každého a pro lidi se zvýšením rizikem vypuknutí některých chorob dvojnásob. Kouření zvyšuje riziko vzniku skoro všech nádorů.

Zajímejte se o zdraví partnera
Je v pořádku, když se zajímáte o zdravotní stav svého partnera a jeho rodiny v případě, že chcete zplodit potomka. Pokud máte obavy, že jde o závažné problémy, které by mohly dítěti zkomplikovat život, poraďte se v genetické poradně. Tu by vám měl doporučit váš gynekolog.