Limituje vás píchání v boku, alergie, astma? Naučte se dýchat

Zatočte s dechovou nedostatečností pomocí cvičení i využití dechových trenažérů. I tak automatickou činnost jako dýchání lze vylepšit cviky a ačkoliv se to nezdá, někdy je to docela dřina.

Pokud běháte a věnujete svému zrychlení mnoho, zkuste vylepšit také dýchání | foto: Profimedia.cz

Pokud je vám na trénink venku ještě příliš zima a na ten silový jste zrovna moc unavení, co zapracovat na doprovodných běžeckých dovednostech? Můžete totiž nabíhat své objemy, zvedat činky a odměřovat si na miligramy ionty a bílkoviny, ale co je vám to platné, když u běhání neumíte pořádně dýchat.

Krok se mi krátí, dech se úží

Dech je sice činnost řízená primárně reflexně, vůlí ale můžeme ovlivnit jeho hloubku, frekvenci a intenzitu. Dechovou vlnu tvoří postupné zapojení dýchacích svalů, především mezižeberních svalů, hlubokých břišních svalů a bránice, která je hlavním nádechovým svalem při klidovém dýchání. Při běhu se dechové svaly zapojují výrazněji při nádechu i výdechu. Provedení správné dechové vlny, tedy optimální dechový stereotyp, je pro využití celé vitální kapacity plic klíčové. Jinak okrádáme sami sebe o kyslík a potažmo i o výkon. Navíc si různými formami lapání po dechu a natahováním proudu vzduchu „až z paty“ přetěžujeme svaly krku a hrudníku a zaděláváme si na bolavé problémy.

Běžci se potýkají se třemi základními problémy s dechem, s pícháním v boku, alergiemi a astmatem. Píchání v boku je bolístka téměř všech netrénovaných začátečníků (a noční můra ze školní patnáctistovky každého z nás). Vzniká přepálením tempa, případně v kombinaci se slabými hlubokými břišními svaly. Bojem proti němu je kromě rozumněji zvolené rychlosti běhu také nácvik správného dechového stereotypu, tedy zbavení se takzvaného horního typu dýchání, a posílení svalů středu těla, které můžete v jarním parku příjemně procvičit například na slackline (více o této piknikovitě-posilovací kratochvíli píšeme ZDE).

Dalšími důvody dechové nedostatečnosti při běhu jsou průduškové astma nebo alergie, které způsobují zúžení dýchacích cest a související nedostatek dechu. Alergeny nebo chemické látky a částice prachu ve smogu zase způsobují, že sliznice průdušek oteče. Při fyzické námaze se tyto příznaky prohloubí prouděním velkého proudu vzduchu, který sliznice ještě více vysušuje a přivádí do dýchacích cest ještě větší objemy nevítaných alergenů a chemických látek (tzv. námahové astma).

Pokud máte tyto obtíže, určitě víte, že nejlepší je zcela se vyhnout sportu v prašném prostředí, v době smogu, v době výskytu vámi neoblíbených alergenů a držet projevy dušnosti pomocí lékařem předepsaných „foukátek“. Naopak ideálními podmínkami pro běh astmatiků jsou dny, kdy je vzduch vlhčí a studenější, například v době jarních dešťů. Vysněným biotopem astmatiků jsou jehličnaté lesy v přímořských oblastech, ale pokud žijete v české kotlině, je třeba si pomoci jinak.

Dechová rehabilitace

Když jsem se svými problémy s dýcháním šla do Institutu sportovní medicíny a byl mi slíben dechový trenažér, čekala jsem, že mě postaví k trubičce napojené na budíky a do té se budu učit správně vydechovat. Moje představa připomínala scénku, kdy Líza Doolitleová trénuje správnou výslovnost hlásky H na vyšlehujícím plamínku.

Místo toho mě svlékli do spodního prádla. V prvním kroku jde totiž o to, naučit vás správně provádět dechový stereotyp. Nebo lépe – vštípit vám jej pod kůži tak, že ho dokážete bezchybně provést nejen vleže, ale i vestoje na jedné noze při současné recitaci vybrané básně a nakonec při jakémkoliv pohybu. Tak automatickým by se vám správné provedení dechové vlny mělo stát. A jak na ni?

Položte se na záda a zapomeňte na chvíli na fešácké zatahování břicha dovnitř. Naopak – při správném provedení nádechu do břicha se spíše než pohledu na pekáč buchet dočkáte zvlněné kopečkovité krajiny. Břicho se má při nádechu vyklenout a teprve při výdechu se dýchací svaly stáhnou k páteři. Nohy volně pokrčte v kolenou, dlaně si položte na boční stranu spodních žeber a zkuste dechem vytlačit své zabořené prsty do stran. Při dalším opakování nepolevte a snažte se udržet vytlačené prsty při nádechu i výdechu. Samozřejmě že to zvládnete nějak nacvičit i sami, ale z vlastní zkušenosti musím říct, že naučit se pracovat s dechem a bránicí není zdaleka tak snadné, jak by to mohlo na první poslech vypadat. A že spolupráce fyzioterapeuta, který ví, kam přesně vám má ty prsty mezi žebra zabodnout, je v začátcích více než šikovná.

Pokud jste zvládli základ, můžete se obléct a konečně přejít k tréninku vytrvalosti. Posilování dýchacích svalů je totiž pro běžce stejně užitečné jako posilování svalů stehenních. I bránice je sval tvořený vytrvalostními vlákny a stejně jako v případě velkých svalů dochází při dechových cvičeních k jejich funkční i strukturální adaptaci na vyšší zátěž.

V běžném případě člověk nadechne jen asi patnáct procent své kapacity plic. Specifickými cviky lze docílit posílení dýchacích svalů a výrazného navýšení objemu vzduchu přijatého během nádechu. Dechové „tréninkové plány“ vedoucí k těmto výsledkům můžete najít internetu (například ZDE) a zařadit je do své každodenní rutiny. Většinou se jedná o sekvenci co nejhlubších nádechů a výdechů prováděných s intenzitou padesáti až sedmdesáti procent kapacity plic na padesát až sedmdesát nádechů a výdechů.

Uvidíte, jak unavení budete už po dvou minutách takové tréninkové jednotky. Já zapomínám, jak se jmenuji a co vlastně dělám, takže si musím před sebe položit papír se vzkazem, abych v započaté činnosti pokračovala. Nicméně už po šesti týdnech dechových cvičení spojených s komplexním přístupem k celému tělu, tedy se cviky na posílení hlubokého stabilizačního systému páteře a mobilizaci hrudníku, jsou výsledky při běhu patrné.

Zatímco výše popsaný vytrvalostní trénink dýchacích svalů probíhá bez pomůcek, odporový trénink využívá dechové trenažéry. Tyto více či méně sofistikované siliče dýchacích svalů, z nichž jmenujme alespoň ty od firem Spirotiger a POWERbreathe, vám zacpou pusu a donutí vás vydechovat proti odporu. Můžete je použít buď při večerní protahovací seanci na gauči, nebo například v rámci rozcvičení před tréninkovou jednotkou. Výrobce dokonce slibuje, že dechová cvičení napraví průvodní jevy spánkové apnoe, tedy zamezí nezřízenému chrápání. Pár minut dvakrát denně tak může v konečném důsledku zachránit nejen vaše běžecké výsledky, ale i vaše manželství.

Samozřejmě že můžete v rámci zlepšení své práce s dechem chodit plavat, což spojí užitečné protažení během přetažených končetin s příjemným prožitkem estetickým. Pro lepší nácvik dýchacích technik také můžete pravidelně chodit notovat do kostelního sboru nebo nafukovat balónky na dětských zábavách. Ale pokud je váš problém s dechem hlubšího zrna nebo pokud chcete posunout svoji výkonnost a všechno ostatní jste už zkusili, jsou dechové trenažéry a dechová rehabilitace tou nejlepší cestou k úspěchu.

  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Závislost na špatných zprávách a negaci je trend. Dejte svému mozku dovolenou

24. dubna 2024

Negativní zprávy jsou ty nejčtenější, bulvární titulky táhnou. Jako by se ze života vytrácel cit...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Neškrábat a mazat. Sedm otázek a odpovědí o atopickém ekzému

24. dubna 2024

Atopický ekzém je známý také jako atopická dermatitida. Dva názvy pro mnoho trápení. Pro někoho je...

Srdeční choroby víc ohrožují abstinenty než příležitostné konzumenty, říká lékař

23. dubna 2024

Premium Aby se pacient mohl uzdravovat, musí dostatečně jíst. V takových případech někdy může mít i dortík...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...