Návod k radosti z práce: 9 zásad, z nichž stačí dodržet jen polovinu

  0:58
Odborníci se shodují, že má-li nás práce bavit, měli bychom z ní mít radost. Jenže jak z toho bludného kruhu ven, když se cítíme vyhořelí, bez nápadu a už se z práce dávno nedokážeme těšit?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Pokud dodržíte alespoň polovinu z devíti uvedených rad, mělo by se potěšení z práce dostavit,“ tvrdí psycholog Dalibor Špok, který vychází z výzkumu Joynomics.

1. Řídit pozornost

Radost je důsledek toho, s čím se setkáváme v našem prožívání. Obsahy tohoto prožívání vybíráme svou pozorností. Prvním předpokladem umění radosti je proto schopnost přiklánět svou pozornost a to na:

  • přítomnost, spíše než na budoucnost či minulost. Učíme-li se být plně přítomni tomu, co děláme (byť to není vždy veselé či snadné), zjišťujeme, že je plnit úkoly je snazší, než když se myslí touláme k představám, jak nás daný úkol nebaví nebo co bude dnes k večeři. Schopnost být v přítomnosti nám odhalí hlubší zdroje radosti, které jsou vždy s námi. Nikoli tím, že před fádní realitou utečeme do fantazie, nespokojených vnitřních komentářů či příjemných vzpomínek. Tím, že fádní realitu vnímáme s plnou pozorností – tím přestává být fádní.
  • přiměřený úsek práce. Nesoustřeďte se na to, kolik vás toho ještě čeká a jak obtížné to bude. Soustřeďte se na menší časové úseky: na další větu, další telefonát, další úkon. Každý úkol můžete rozmělnit a soustředit se jen na další pohyb (zvedám sluchátko, vytáčím číslo). Proveďte každý krok správně, klidně, s pozorností. Dejte do něj nápad, vylepšení, invenci. Klíčem k radosti je „dělat to, co dělám“.

2. Připravovat vlastní budoucnost

Minulost nás neustále dostihuje. V každém okamžiku zaséváme, co budeme jednou sklízet.

Dnešní zbytečný konflikt znamená noční nespavost a ta znamená zítřejší rozmrzelost. Dnešek bez tělesného pohybu znamená zítřejší únavu a depresi. Dnešní neochota potlačit drobnou závist znamená depresi za rok.

K prožívání radosti potřebujeme také to, co bylo vždy biologickou součástí našich životů: intenzivní pohyb každý den, dostatek spánku, odpočinku a pobytu v přírodě, přirozená strava, spíše lehký nedostatek, než velký nadbytek. To je základní požadavek našeho organismu, přes který nás nepřenese sebelepší motivace. I zde platí, že plody zdravého stylu sklízíme až v budoucnosti: dnešní běh znamená zítřejší trpělivost a červnová posilovna znamená červencovou pohodu.

3. Prožívat v práci její smysl

Chceme-li zažívat radost z práce, musíme vědět, proč ji děláme. „Abych uživil svou rodinu“ je příliš málo. Smysl není jednoduchá odpověď (“protože mě to baví“). Mít smysl znamená vědět a prožívat, co svou prací vytvářím, čím někomu pomáhám, jaké talenty využívám, jaké potřeby uspokojuji. Fungující motivace nemůže být jedním bodem v budoucnu (dnem výplaty nebo koncem obtížného úkolu), ale každodenním zážitkem.

Firemní psycholog Dalibor Špok

Svou motivaci si musíme často uvědomovat. Především tím, že ji dokážeme rozpoznávat v jednotlivých pracovních úkolech. Teď se to děje. Zastavit se a během své každodenní práce si uvědomit širší smysl toho, k čemu se chystám nebo co jsem právě udělal.

Nejedná se o neurotické omílání věty „baví mě to“. Cílem není přesvědčovat se o něčem, co není (a co bychom chtěli). Naším úkolem je vnímat to, co je, ale co nevidíme. A pokud není nic, čím nás naše práce těší, je třeba přemýšlet o tom, co musíme změnit.

4. Soustředit se na vytvoření podmínek

Ve zlepšení našeho aktuálního pocitu nám může bránit i to, že se právě na tuto změnu příliš soustředíme. Chceme „zapnout“ radost, která nám chybí. Ale takto to nefunguje. Je to stejné jako příliš chtít usnout: čím více chcete, tím obtížněji spánek přichází.

Radost je důsledkem správných podmínek. Analyzujme, co je příčinou toho, že nemůžeme prožívat pozitivně. Hledejme příčiny vně i uvnitř. Vnitřní podmínky jsou často způsoby, jakými vnímáme vnější faktory. Snažme se obojí, tedy i vnitřní podmínky, změnit - alespoň do míry, do jaké je to možné.

Často s vnějšími podmínkami příliš nenaděláme, ale můžeme změnit náš způsob vnímání nebo reakce na tuto situaci: tedy faktory vnitřní. Intenzita naší radosti nebo klidu často nemá přímou souvislost s množstvím podmínek, které jsme změnili, ale třeba jen s drobnou změnou, s malým posunem.

5. Neošklivit si lidi okolo

Předem si ošklivit lidi, se kterými pracujeme, je přímý recept na to, jak nezažívat pozitivní pocity. Radost není soukromou záležitostí, kterou dokážeme oddělit od okolního prostředí. Je úzce spjata s tím, jak toto prostředí vnímáme a jak na toto prostředí sami působíme.

Jak živit motivaci do práce

Musíte denně, ale stačí malý rituál

Sedí před námi „nudná“ kolegyně a přichází „otravný“ zákazník? Takové myšlení nevede k tomu, abychom se cítili dobře. Jistě, nudné kolegyně i otravní zákazníci existují. Není však kolegyně nudná proto, že nechceme vyjít vstříc jejímu vnímání světa? A zákazník otravný proto, že nechápeme, co skutečně prožívá? Snažme se změnit své nastavení, s jakým ve všech lidech okolo nás rozpoznáváme především negativní vlastnosti. Učme se vnímat zákazníka jako někoho, komu pomáháme, a kolegyni jako někoho, ke komu hledáme cestu.

6. Vytvářet jen dobré vztahy

Dobré vztahy jsou zásadní příčinou pracovní spokojenosti. Pracoviště není místem pro dokazování si své osobní sebehodnoty poměřováním s druhými. Budeme-li se neustále srovnávat, budeme vždy nešťastní, protože i milionář je oproti miliardáři trapně chudý.

Je velkou chybou cenit si v práci pouze přátelských vztahů a myslet si, že vztahy k lidem, s nimiž si tolik nerozumíme, nestojí za to budovat. Snažme se budovat korektní a nápomocné vztahy - i když víme, že s touto kolegyní bychom na drink nešli. Učme se druhým vycházet vstříc. Učme se přizpůsobovat ve svém chování jejich specifičnosti. Jeden je veselá kopa, u toho přidejme na humoru, druhý je vážný, u něj uberme.

Nestěžujme si, že ne my, ale právě druzí by si měli přečíst tento článek. Pokud si to myslíme, nepochopili jsme vůbec nic. Pochopíme-li, máme cestu k radosti otevřenou.

7. Umět vydechnout

Nedokážeme zastavit a vydechnout. Jakýkoli cyklus práce musí probíhat v rytmu napětí a uvolnění. Pokud zapomeneme na obě strany této rovnice, nemůžeme očekávat radostné pocity.

Zastavení a vydechnutí je důležité ve všech časových rozmezích:

Ptejte se sami sebe, udržujte rovnováhu a další rady, jak nevyhořet

Ilustrační snímek
  • Hodinovém (pravidelné pauzy po úkolu, po desítkách minut práce)
  • Denním (oběd v klidu, večerní relax, kdy se na práci nemyslí)
  • Týdenním (víkend, kdy si plně odpočinu a nenakukuji do pracovní pošty)
  • Měsíčním (jeden prodloužený víkend mimo domov)
  • Ročním a delším (několik dovolených a jedna delší než týdenní). Velmi prospěšné je jednou za několik let zažít několikaměsíční období, ve kterém se věnujeme něčemu jinému než své standardní práci - u vědců nebo učitelů se takové období nazývá sabbatical.

Během pracovního dne musíme střídat činnosti a nepřetěžovat se stále stejnými aktivitami. V uvolnění i během krátké pracovní pauzy nám může pomoci strečink, tai-či či autogenní trénink: každý stres se totiž projevuje tělesným napětím. Umíme-li si toto napětí uvědomit a uvolnit, snižujeme i stres psychický.

8. Hledat radost i jinde

Výzkumy opakovaně ukazují, že naše spokojenost se přelévá. Proto je důležité ji paralelně budovat ve více oblastech (přátelé, rodina, koníčky, práce atd.). Čím více zažíváme radosti v jednom okruhu, tím pravděpodobněji ji zažijeme i v jiném.

Pokud máme rozvinuté koníčky, milující partnerku a těšíme se, jak si večer zasportujeme s kamarády, potom prožívaný stres z aktuálního pracovního úkolu je mnohem menší, než pokud nás doma nečeká nic než prázdno a televize. Pokud se v jedné z uvedených oblastí nedaří, spokojenost v ostatních oblastech nás podrží. Jedním z důležitých kroků, jak v práci zažívat radost, je proto snažit se budovat naplněný život i jinde.

9. Kontrolovat své myšlenky

Naše myšlenky mají extrémní vliv na to, jaké pocity prožíváme. Pokud dovednost kontrolovat své myšlenky trénujeme, překvapí nás míra svobody, kterou nad nimi máme.

Nemůžeme ovlivnit to, jaká myšlenka se objeví. Ale můžeme se rozhodnout, zda budeme současnou myšlenku dále promýšlet, nebo ji necháme stranou pomalu zmizet. A za pár sekund znova, když se stejná myšlenka hlásí o slovo. V klidu, bez zbytečného boje. Po nějaké době se mysl uklidní: přestane nám přinášet myšlenky, které neposilujeme. Myšlenky posilujeme tím, že je promýšlíme. Pokud je necháme stranou, jejich síla (tedy pravděpodobnost, že se znova objeví), slábne. Budeme-li mít méně zbytečných myšlenek, a více dobrých myšlenek, budeme zažívat více radosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...