Ona
Na váhu chlapců měl pohyb mnohem rychlejší a trvalejší vliv.

Na váhu chlapců měl pohyb mnohem rychlejší a trvalejší vliv. | foto: Profimedia.cz

Cvičení působí na každé pohlaví jinak

  • 3
Pokud se budou cvičením snažit shodit přebytečné kilogramy chlapci, půjde jim to mnohem lépe než dívkám. Fyzický pohyb totiž působí při hubnutí víc na mužské pohlaví.

Vliv cvičení na tělesnou váhu a tuk se u chlapců a dívek liší, potvrdila studie, jejíž výsledky zveřejnil British Journal of Sports Medicine. Přitom však dietní, výživová a pohybová doporučení jsou založená na unisexovém přístupu nerozlišujícím roli jednotlivých pohlaví.

Studie probíhala na náhodném vzorku 224 dětí z dvanácti irských škol ve věku mezi 7 a 10 lety. Jedno z pěti dětí mělo přitom nadváhu a 6% bylo obézních. Více obézních bylo mezi chlapci než mezi dívkami.

Při měření dětí se používalo běžeckého testu a sestavy cviků, které měly děti provádět po dobu několika týdnů. Chlapci v porování s dívkami cvičili dvakrát tak často a mnohem tvrději (ekvivalentem "tvrdého cvičení" bylo 9 kilometrů uběhnutých za hodinu). Dívky trávily cvičením denně jen něco málo přes půl hodiny.

Přestože každé pohlaví přistupovalo ke cvičení jinak, v konečném měření byly všechny děti štíhlejší a měly užší pas. Obvod pasu je přitom při hubnutí velmi důležitým prvkem, protože množství tuku, které se ukládá kolem pasu, souvisí s metabolickými změnami a stavem kardiovaskulárního systému.

Studie také prokázala, že chlapci vykazují větší fyzickou odolnost a zdatnost. Cvičení má také mnohem rychlejší a trvalejší vliv na jejich váhu. Na druhou stranu, chlapci, kteří byli v kontrolní skupině a nedělali tedy nic, měli mnohem vyšší váhu a inklinovali k větší obezitě.