Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cukrovka může zabít, ale lze se jí bránit

  1:00aktualizováno  1:00
Lékaři hovoří v souvislosti s cukrovkou o epidemii. Nemocných totiž stále přibývá. Možnosti léčby ale zůstávají už dlouhé roky v zásadě stejné. Převratná terapie se snad v budoucnu objeví. Zatím si musejí pacienti pomáhat i svým životním stylem.
Obezita

Obezita - Obezita, nadváha - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Cukrovku umíme dobře léčit, avšak není možné ji vyléčit. Nicméně k tomu, abychom pacienta zbavili jeho obtíží, stačí docela maličko," říká internista Milan Kvapil, předseda České diabetologické společnosti.

Ze všeho nejlepší by přitom podle něj bylo, kdyby pacient vůbec neonemocněl, což je možné - kdyby včas dodržoval pravidla životosprávy, nebyl obézní, nejedl nezdravě a dostatečně se hýbal.

"Pokud však zdědí sklon k nemoci a žije nezdravě, v jeho těle se postupně mění citlivost k inzulinu a ten už nestačí udržovat správnou hodnotu krevního cukru," vysvětluje Milan Kvapil, jak nemoc vzniká.

Hodnota krevního cukru neboli glykemie u zdravého člověka nesmí překročit šest milimolů na litr, hodnota vyšší než sedm již svědčí o rozvíjející se cukrovce. Jenže mnozí pacienti promarní šanci mít se i s cukrovkou dobře hned na začátku.

"Běžně přicházejí lidé se zanedbanou cukrovkou, o které nevědí. Nebo je až po několika letech přivede příznak, který s touto nemocí vůbec nespojují," říká pražský praktik Václav Šmatlák.

Příkladem budiž třeba necitlivost nohou, která bývá jedním z příznaků cukrovky, přičemž ji někteří lidé přecházejí i několik let, dokud je nezačne více obtěžovat.

Na druhou stranu někteří lidé se o to, zda jim cukrovka nehrozí, zajímají sami. Zdravotní pojišťovna každému platí jednou za deset let vyšetření. Lidé, kteří nemají žádné příznaky svědčící o počínající cukrovce, si mohou vyšetření zaplatit sami - nemělo by nikde stát víc než 100 korun.

Léky versus životospráva
Možnosti léčby jsou v případě většinového diabetu II. typu v zásadě tři: úprava diety spolu s dostatkem pohybu, podávání léků nebo spíše výjimečně inzulinu.

Na cukrovce je velmi zrádné to, že nebolí a že se pacientovi díky léčbě daří dobře, což ho někdy svádí k tomu, že přestane dbát na dietní opatření.

Podle Kvapila však jeho tělu dlouhodobý nadbytek cukru v krvi škodí, a proto se dříve nebo později objeví komplikace příznačné pro tuto chorobu.

Na pacientově chování do velké míry závisí, jak závažné budou a za jak dlouho od prvních příznaků se tyto komplikace objeví. Obvykle propukají po pěti až patnácti letech trvání nemoci. Patří mezi ně oslepnutí, amputace končetin, selhání ledvin.

Cukrovka navíc většinou netrápí člověka sama o sobě, ale je součástí stavu, o kterém lékaři celkově hovoří jako o metabolickém syndromu, k němuž patří také poškození srdce a cév a třeba vyšší riziko infarktu a mrtvice.

Budoucnost patří genům?
Už dnes lékaři umějí zjistit, zda potomci diabetiků s cukrovkou I. typu zdědili sklon onemocnět stejnou nemocí. Zatím to však nestačí k tomu, aby se s nemocí dalo aktivně něco dělat.

"Bude to mít význam třeba v okamžiku, kdy se podaří na nemoc najít vakcína, o což výzkum usiluje," řekl Kvapil.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz