Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cukrovka může zabít, ale lze se jí bránit

  1:00aktualizováno  1:00
Lékaři hovoří v souvislosti s cukrovkou o epidemii. Nemocných totiž stále přibývá. Možnosti léčby ale zůstávají už dlouhé roky v zásadě stejné. Převratná terapie se snad v budoucnu objeví. Zatím si musejí pacienti pomáhat i svým životním stylem.
Obezita

Obezita - Obezita, nadváha - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Cukrovku umíme dobře léčit, avšak není možné ji vyléčit. Nicméně k tomu, abychom pacienta zbavili jeho obtíží, stačí docela maličko," říká internista Milan Kvapil, předseda České diabetologické společnosti.

Ze všeho nejlepší by přitom podle něj bylo, kdyby pacient vůbec neonemocněl, což je možné - kdyby včas dodržoval pravidla životosprávy, nebyl obézní, nejedl nezdravě a dostatečně se hýbal.

"Pokud však zdědí sklon k nemoci a žije nezdravě, v jeho těle se postupně mění citlivost k inzulinu a ten už nestačí udržovat správnou hodnotu krevního cukru," vysvětluje Milan Kvapil, jak nemoc vzniká.

Hodnota krevního cukru neboli glykemie u zdravého člověka nesmí překročit šest milimolů na litr, hodnota vyšší než sedm již svědčí o rozvíjející se cukrovce. Jenže mnozí pacienti promarní šanci mít se i s cukrovkou dobře hned na začátku.

"Běžně přicházejí lidé se zanedbanou cukrovkou, o které nevědí. Nebo je až po několika letech přivede příznak, který s touto nemocí vůbec nespojují," říká pražský praktik Václav Šmatlák.

Příkladem budiž třeba necitlivost nohou, která bývá jedním z příznaků cukrovky, přičemž ji někteří lidé přecházejí i několik let, dokud je nezačne více obtěžovat.

Na druhou stranu někteří lidé se o to, zda jim cukrovka nehrozí, zajímají sami. Zdravotní pojišťovna každému platí jednou za deset let vyšetření. Lidé, kteří nemají žádné příznaky svědčící o počínající cukrovce, si mohou vyšetření zaplatit sami - nemělo by nikde stát víc než 100 korun.

Léky versus životospráva
Možnosti léčby jsou v případě většinového diabetu II. typu v zásadě tři: úprava diety spolu s dostatkem pohybu, podávání léků nebo spíše výjimečně inzulinu.

Na cukrovce je velmi zrádné to, že nebolí a že se pacientovi díky léčbě daří dobře, což ho někdy svádí k tomu, že přestane dbát na dietní opatření.

Podle Kvapila však jeho tělu dlouhodobý nadbytek cukru v krvi škodí, a proto se dříve nebo později objeví komplikace příznačné pro tuto chorobu.

Na pacientově chování do velké míry závisí, jak závažné budou a za jak dlouho od prvních příznaků se tyto komplikace objeví. Obvykle propukají po pěti až patnácti letech trvání nemoci. Patří mezi ně oslepnutí, amputace končetin, selhání ledvin.

Cukrovka navíc většinou netrápí člověka sama o sobě, ale je součástí stavu, o kterém lékaři celkově hovoří jako o metabolickém syndromu, k němuž patří také poškození srdce a cév a třeba vyšší riziko infarktu a mrtvice.

Budoucnost patří genům?
Už dnes lékaři umějí zjistit, zda potomci diabetiků s cukrovkou I. typu zdědili sklon onemocnět stejnou nemocí. Zatím to však nestačí k tomu, aby se s nemocí dalo aktivně něco dělat.

"Bude to mít význam třeba v okamžiku, kdy se podaří na nemoc najít vakcína, o což výzkum usiluje," řekl Kvapil.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Lékař: Změna času škodí. Sovám víc na jaře, skřivanům na podzim

Ilustrační snímek

Koncem března nás čeká změna středoevropského času na letní. Zdraví člověka to neprospívá, shodují se lékaři. „I když...

Z obchodu s parukami jsem utekla s pláčem, vzpomíná Marie na svou nemoc

Paní Marii nová paruka udělala radost.

Když paní Marie onemocněla rakovinou prsu, už věděla, co ji čeká. Stejnou diagnózu totiž měla i její maminka. Kromě...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz