Čtyřicítka na lyžích: extrémní riziko

  6:00aktualizováno  6:00
Spolu se vzrůstající popularitou lyžování a jízdy na snowboardu také stoupá počet vážných zranění kolen. Nejvíce jsou podle statistik ohrožené ženy kolem čtyřicítky.

Za mnoho úrazů kolen mohou i nevhodné lyžařské boty. | foto: Südtirol Marketing

Vánoční a poté i jarní prázdniny jsou pro ortopedy každý rok kritickým obdobím z hlediska úrazů kolen způsobených při lyžování. Právě tehdy totiž dochází k jejich rapidnímu nárůstu, a navíc se stoupající oblibou lyžování a jízdy na snowboardu celosvětově jejich počet neustále roste, uvedl server bbc.

Pozor na boty!
"Na lyže a snowboard totiž čím dál tím častěji vyrážejí i zcela netrénovaní lidé, jejichž tělo není zvyklé na fyzickou zátěž ani není dostatečně ohebné. Roste tak počet závažných zranění především kolenních vazů," říká Steve Bollen z britské asociace ortopedů. "Zranění tohoto typu jsou stále častější a bohužel také vážnější."

Poškození vazů v koleni si často vyžádá chirurgický zákrok. Pokud se neléčí, může být navíc příčinou nenapravitelného poškození kloubu.

"K nejčastějším zraněním kolen při lyžování a jízdě na snowboardu dochází při pádech, ale častým viníkem je překvapivě i design moderních lyžařských bot," říká lékař. "Když totiž spadnete a vázání lyží se neuvolní, neohebné vysoké boty způsobí, že veškerý náraz a jeho síla jde přímo do kolene, což je příčinou velmi vážných poškození."

Ze statistik vyplývá, že ačkoli největší procento sportovních úrazů kolene pochází z fotbalu, s lyžováním jich souvisí zhruba třetina. A jejich počet každý rok stoupá. Devět z deseti lyžařů se zraněným kolenem jsou, podle odborníků, ženy v průměrném věku čtyřicet let.

Začátečníci na svahu
"Lyžování je z tohoto pohledu velmi zvláštní aktivitou," říká ortoped. "Lidé snadno podléhají iluzi, že na něj nepotřebují žádnou zvláštní sílu, kondici ani schopnosti. Prakticky kdokoli může přijít do půjčovny a téměř zadarmo si půjčit vybavení. Teprve když se pustí ze svahu a nastane problém, často zjistí, že není dostatečně obratný či silný, aby cokoli udělal."

Lékaři proto varují, že je velkou a častou chybou považovat lyžování pouze za prázdninovou aktivitu a nikoli za sport. Podle nich pak mají lidé větší tendenci podceňovat situaci na sjezdovce a mají pocit, že se jim nemůže nic stát.

"Problémy s koleny mají v naprosté většině případů ženy ve středním věku. Často vyrazí na svah bez jakékoli přípravy a jejich kondice na několikadenní lyžování nestačí. Navíc nemají takovou fyzickou sílu jako muži a kritické situace na sjezdovce zvládají hůře," uvádí Bollen.

Odborníci proto doporučují, aby se člověk na lyžařský zájezd připravil několik týdnů předem. "Šest týdnů kardiovaskulární aktivity, posilování svalů na nohou a pohybu vůbec sníží významně riziko poranění," uzavírá ortoped.

Autoři:

Nejčtenější

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Ilustrační snímek

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá tmavovlasá středoškolačka Jana, matka...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Natálka má vrozenou vývojovou vadu, kvůli které nosí protézu. Zoufale by...

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie touží po obyčejném pohybu. Přestože se...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Další z rubriky

Dcera má Patauův syndrom. I když měla zemřít brzy po porodu, je tu s námi

Růženka se naučila brát hračky do ruky.

Když jsem počtvrté otěhotněla, bylo mi 39 let. Dítě už jsme neplánovali. Narodila se nám Růženka, u které doktoři...

Školám schází vzduch. Větrání mikroventilací nestačí, říká odborník

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

Školy sice vyměňují okna a zateplují fasády, ale na větrání nikdo nemyslí. Na problém upozorňuje v pátečním magazínu...

Pozor na doplňky stravy, některé mohou škodit zdraví

Ilustrační snímek

Bylo by skvělé spolknout jednu pilulku, která obsahuje všechny potřebné vitaminy a minerály, a už se o nic nestarat....

Najdete na iDNES.cz