Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři ze sta gymnazistek vzaly za sex peníze

  17:56aktualizováno  17:56
Peníze za sex někdy v životě přijalo 3,6 procenta devatenáctiletých dívek a 1,8 procenta stejně starých chlapců. Ukázal to průzkum, který letos uskutečnila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy mezi dvanácti sty studentkami a studenty posledního ročníku pražských gymnázií.
Každá čtvrtá dívka a každý šestý chlapec už dostali nabídku na sex za peníze. Ilustrační foto

Každá čtvrtá dívka a každý šestý chlapec už dostali nabídku na sex za peníze. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Novinářům to řekla Eva Vaníčková z Centra preventivního lékařství. Řada mladých lidí podle Vaníčkové občasný komerční sex nevnímá jako prostituci. Neuvědomují si, že je to poznamená na celý život, dodala.

Čtvrtina dotázaných dívek si dovede představit, že pokud by se dostala do složité situace, mohla by ji případně řešit komerčním sexem. Stejnou možnost připustila třetina chlapců.

Každá čtvrtá dívka a každý šestý chlapec už dostali nabídku na sex za peníze. Deset procent dívek a pět procent chlapců bylo někdy v životě sexuálně zneužito. Nepříjemnou vzpomínku z dětství, která souvisí se sexem, má osmnáct procent dotázaných dívek a dvanáct procent chlapců.

Průzkum bude ještě v tomto školním roce pokračovat mezi studenty gymnázií v Chebu.

Rodiny dětí a mladistvých, kteří mají zkušenost se sexem za peníze, většinou ekonomicky nestrádají, ale často v nich dětem chybí emocionální podpora. Nejsou uspokojeny jejich sociální a duchovní potřeby. Děti si tento nedostatek kompenzují sexem, a zvyšují si tak i své sebevědomí.

Vaníčková předpokládá, že počet dětí a mladých lidí, kteří mají zkušenost s komerčním sexem, v posledních pěti letech vzrostl. Odhaduje, že komerční sex provozují v Česku pravděpodobně stovky dětí.

Policie podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Michala Mazla prokáže takové počínání zhruba desetině lidí, proti kterým vůbec bylo zahájeno trestní řízení.

Sex kvůli penězům i z nudy
Národní asociace amerických sociálních pracovníků uvádí, že v USA je mezi lidmi do osmnácti let jedno procento prostitutek a prostitutů. Studie švédských psychiatrů, které se zúčastnilo sedm tisíc mladých lidí, zjistila, že ve Švédsku jich je 1,4 procenta.

Ředitelka českého výboru UNICEF Pavla Gomba řekla, že situace v České republice se neliší od situace v jiných vyspělých zemích. Roste poptávka po dětské prostituci a nejrychleji se rozvíjí dětská pornografie.

Zakladatel sdružení Šance László Sümegh řekl, že počet mladých lidí, kteří "žijí na ulici a prodávají své mládí", se nesnižuje.

Mnozí rodiče řeknou patnáctiletým potomkům, že jsou dost velcí na to, aby se živili sami. Na ulici se však ocitají i mladí lidé z takzvaně dobrých rodin, protože rodiče na ně nemají čas. Bez rodinného zázemí se ve velkoměstě často dostávají k prostituci.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Genetička: Zjistěte si nemoci vašich předků, může vám to zachránit život

MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.

Geny nesou nejcitlivější informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč...

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz