Slepičí polévka s domácími nudlemi | foto: Jakub Salvet, MF DNES

Čtyři polévky, které vás vyléčí z kocoviny i z nachlazení

  • 44
Tekutý zázrak s blahodárnou vůní i obsahem. To jsou poctivé české polévky na poctivou českou kocovinu. Delšího času vynaloženého na jejich přípravu nebudete litovat. RECEPTY: DANA OBERMAJEROVÁ
Když jsme hledali do naší rubriky zdroj receptů i chytrých kulinářských vychytávek, našli jsme v Daně Obermajerové hotový poklad. Nejenom že vyučuje budoucí kuchaře ve škole hotelnictví a gastronomie hotelu Internacional, ale je i zaměstnanou manželkou a maminkou dvou dcer, dvanáctileté a čtrnáctileté. Takže svá jídla nejdřív otestuje na rodině a ve
skutečném všednodenním provozu. Díky Daně budou recepty v ONĚ skrz naskrz praktické a hlavně dobré!

 Kyselá mléčná polévka s krupkami a brambory (40 min)

PRO 4 OSOBY
1 l vody
2 hrsti trhaných krupek
sůl
1 cibule, rozpůlená
4 oloupané brambory,
nakrájené na kostičky
1 lžička drceného kmínu
250 ml kysané smetany
nebo kyselého mléka
hrst nasekané zelené petrželky

 Krupky spaříme v cedníku vroucí vodou, necháme okapat. Do hrnce nalijeme vodu, osolíme, přidáme cibuli, krupky a uvedeme do varu. Vaříme asi půl hodiny, až jsou krupky skoro
měkké. Přidáme brambory nakrájené na kostičky, drcený kmín a uvaříme do měkka. Nakonec vmícháme kysanou smetanu nebo kyselé mléko, necháme přejít varem, dosolíme a podáváme posypané petrželovou natí.

Slepičí polévka s domácími nudlemi (3,5 hodiny)

PRO 4 OSOBY
1/2 větší slepice nebo 1 menší
1,5 l vody
1 cibule se slupkou, omytá
a rozpůlená
250 g kořenové zeleniny
(mrkev, celer, petržel )
1 menší pórek
1 stonek řapíkatého celeru
kousek čerstvého zázvoru
3 oloupané stroužky česneku
8 kuliček celého pepře
sůl
hrst omyté nasekané pažitky
Na nudle:
100 g hrubé mouky
1 vejce
1 lžička rozpuštěného másla
trochu hladké mouky
na vyválení těsta
sůl a voda na uvaření nudlí

 Předem upozorňujeme, že tohle je recept pro poctivky. V časové nouzi nahraďte domácí nudle kupovanými a bujón připravte z kostky.
Slepici omyjeme ve studené vodě, případně zbavíme zbytků peří, vložíme do hrnce a zalijeme studenou vodou. Osolíme, přidáme celý pepř, kousek oloupaného zázvoru, cibuli, česnek a uvedeme do varu. Ztlumíme plamen a vaříme mírným varem asi 3 hodiny, až je slepice téměř měkká. Během varu sbíráme z povrchu pěnu.

Mezitím si připravíme domácí nudle. Na vále uděláme do mouky důlek, přidáme vejce a máslo a důkladně zpracujeme v hladké vláčné těsto, zabalíme do fólie a necháme asi 20 minut odpočinout. Potom ho na lehce pomoučeném vále vyválíme na průsvitnou placku. Přendáme na čistou utěrku a necháme asi půl hodiny oschnout. Z placky nakrájíme stejně široké pruhy, podle toho, jak chceme mít nudle dlouhé. Poskládáme je na sebe a nakrájíme napříč na tenké vlasové nudličky. Necháme je chvíli na vále proschnout a pak je uvaříme ve vroucí osolené vodě. Trvá to asi 2–3 minuty, dokud nevyplavou na povrch. Nudle scedíme a uchováme v troše vody nebo vývaru, než je vložíme do hotové polévky.

Když je slepice téměř měkká, přidáme k ní překrájenou, omytou a očištěnou kořenovou
zeleninu, řapíkatý celer a pórek a dovaříme do měkka. Hotovou polévku přecedíme, maso
zbavíme kůže a kostí a nakrájíme na menší kousky a vložíme zpět do vývaru s nudlemi
a kořenovou zeleninou. Dosolíme a podáváme posypané nasekanou pažitkou.

Bujon s vejcem (3,5 hodiny)

 PRO 4 OSOBY
1,5 l vody
sůl
500 g předního hovězího masa
500 g zadního hovězího masa
200 g kořenové zeleniny
(mrkev, celer, petržel)
2 cibule se slupkou, omyté
a přepůlené
1 pórek
2 hřebíčky
2 rajčata
2 bobkové listy
1 snítka čerstvého tymiánu
1 menší svazek petrželky
50 g kuřecích jater
špetka šafránu
5 kuliček celého pepře
mletý pepř na dochucení
4 žloutky
trochu omyté a nasekané petrželky

 Maso a všechnu zeleninu omyjeme pod tekoucí studenou vodou a zeleninu očistíme, rajčata a kořenovou zeleninu přepůlíme. Mrkev, celer a petržel nasucho na pánvi chvíli opečeme. Do studené osolené vody vložíme maso, pórek, cibuli s napíchanými hřebíčky, rajčata, bobkový list, tymián, šafrán a opečenou kořenovou zeleninu. Uvedeme k varu, ztlumíme plamen
a vaříme mírným varem asi 3 hodiny. Během vaření sbíráme tmavou pěnu a přiléváme studenou vodu tak, aby polévky neubývalo.

Kuřecí játra pokrájíme, krátce spaříme vařící vodou a vložíme do vývaru. Vaříme dále ještě asi 30 minut. Vývar přecedíme přes jemný cedník, dosolíme a dopepříme podle chuti a z povrchu sebereme tuk. Do polévkových šálků nalijeme vroucí vývar a do každého vložíme pečlivě oddělený žloutek společně s petrželovou natí.

 Rychlá česneková polévka se sýrem (15 minut)

 PRO 4 OSOBY
1,5 masového vývaru nebo vody
12 prolisovaných stroužků česneku
sůl, mletý pepř
hrst sušené majoránky
2 lžičky vyškvařeného vepřového sádla
vegeta na dochucení
100 g nahrubo nastrouhaného sýra
typu ementál
4 krajíce tmavého chleba

 Vývar nebo vodu uvedeme k varu. Mezitím utřeme česnek se solí, pepřem a majoránkou a rozdělíme rovnoměrně do čtyř polévkových šálků nebo vložíme do servírovací polévkové mísy. Přidáme sádlo a vše zalijeme vroucí vodou nebo vývarem. Podle potřeby dochutíme solí, pepřem nebo vegetou a jednotlivé porce posypeme strouhaným sýrem. Podáváme s chlebem opečeným pod grilem nebo v topinkovači. 

Zničit kocovinu!

Ráno po flámu čelíme třem obtížím: naše tělo je dehydrované, prožívá nervový šok (odeznívá alkohol, nervová droga) a okradli jsme ho o minerály a vitaminy z jeho zásob. Kromě polévek je vhodným řešením i lák z kyselých okurek, pomerančový džus nebo kola. A kdo dává< přednost lékům, ať zkusí Anti Ethanol 07, Samaritan nebo proslulý Alka-Seltzer.