Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři lidé z deseti jsou závislí na botoxu

  12:25aktualizováno  12:25
Automaty, alkohol, cigarety, mobily. Na tom všem si člověk může vybudovat závislost. Britští experti nyní přidali do skupiny „závislostí“ také botox.

Botoxové injekce | foto: Famous

Zjistili, že čtyři z deseti lidí, kteří si nechají aplikovat botoxové injekce, se stanou na látce vyhlazující vrásky závislými.

Efekt injekce vydrží od čtyř do šesti měsíců a lékaři se stále častěji potýkají s problémovými pacienty, kteří požadují další aplikaci botoxu ještě dříve, než se předchozí vstřebá. Bojí se totiž, že by po odeznění injekce vypadali „scvrkle“.

Britové během několikaměsíční studie odhalili, že čtyřicet procent lidí, kteří si nechali aplikovat botox, má „nutkavou potřebu“ podstoupit další zásah. Ta se projevuje především u osob, které si nechaly vpíchnout botox pětkrát a vícekrát.

Experti, v čele s psychologem Carterem Singlem a plastických chirurgem Martinem Kellym, ovšem varují, že doposud nebyla vypracována žádná studie, která by vyvracela možné vedlejší efekty při dlouhodobém „užívání“ botoxu.

Vrásky se stěhují jinam

Injekční přípravek známý jako Botox se používá od roku 1991, původně jen pro lékařské, později také pro kosmetické účely.

Léčba spočívá v aplikaci roztoku Botoxu do obličejových mimických svalů. Během následujících 4 dní toxin ochromí svaly zodpovědné za obličejové vrásky, zastaví tvorbu dalších vrásek a odstraní již existující. Dotyčný pacient ztuhlost kůže necítí.

Působením Botoxu se svaly napnou a působí jako "čerstvě vyžehlené". Jenže jsou zcela znehybněné a práci, kterou jinak vykonávají při reakci na běžné podněty, třeba při přivírání očí na prudkém slunci, přebírají svaly jiné. Ty však nejsou uzpůsobeny pro takovou aktivitu, proto se rychleji opotřebují a v neobvyklých obličejových partiích se pak rychle tvoří vrásky nové, neodstranitelné.

Hladká, ale bez výrazu

Další nevýhodu vyhlazené tvářičky zmiňují zejména američtí režiséři: "Mezi herci tak populární Botox pustoší výraz obličeje. Sotva kde najdete ženu starší 35 let schopnou zlobného výrazu," tvrdí.

Přesto existují komplikace. Například pacienti si nesmí lehnout ani se předklánět či zavazovat si tkaničky u bot 6 hodin po aplikaci, protože by toxin prosákl a nezvratně paralyzoval další svaly.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Fanynka vytváří na kůži portréty zpěvačky. Místo tetování používá šminky

Jeden z obrázků Aleny Wedderburnové.

Zpěvačka Rihanna patří k nejpopulárnějším tvářím showbyznysu. Není divu, že vedle vlastních módních kolekcí má i svoji...

Prsten, nebo piercing? Snoubenci si oblíbili šperky zasazené v těle

Podkožní implantáty na místě prstýnku jsou novým trendem. Autorka tohoto snímku...

Po propichování uší, nosu nebo pupíku se dostávají ke slovu podkožní implantáty a piercingy. Na popularitě nyní...

Nejzajímavější make-up z přehlídek. Klikyháky na očích a červené tváře

Pastelové stíny, černé linky a červená ústa. I to jsou aktuální jarní trendy,...

Pastelové stíny, černé linky a červená ústa. I to jsou aktuální jarní trendy, které byly k vidění na přehlídkách...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz