ČR užívá ke zvládání bolestí mnohem méně morfinu než USA

Ve střední Evropě se užívá v přepočtu na jednoho obyvatele ke zvládání bolesti šestkrát méně morfinu než například v Austrálii a Kanadě a zhruba až pětkrát méně než v USA a Velké Británii. Používá se však dvakrát více než v zemích východní Evropy a téměř desetkrát více než v rozvojových zemích. ČTK to sdělil předseda odborné společnosti pro studium a léčbu bolesti, primář Jiří Kozák z Centra léčení bolesti a výzkumu bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol

Připomněl, že morfin patří k takzvaným opoidům a tyto léky by se podle doporučení evropských odborníků měly užívat při léčbě chronických bolestí všeho druhu, kdy selhávají jiné prostředky. Vhodné jsou i při zvládání akutních bolestí, nevhodné jsou pouze pro alergiky.

Přesto podle Kozáka nejsou opioidy poskytnuty všem nemocným, kteří by je potřebovali. "Až 30.000 lidí ročně v Česku umírá na rakovinu, z nich 95 procent trpí nesnesitelnou bolestí, která by měla být tlumena opioidy. V dostatečné míře je však dostává nejvýše 40 procent pacientů," řekl.

Příčinu vidí Kozák v tom, že na předepisování těchto léků jsou přísná omezení, lékaři se musejí řídit speciálními pravidly, a to nejen v Česku. Svoji roli hrají podle Kozáka také předsudky laické, ale i lékařské veřejnosti z možné závislosti na morfinu.

"Tyto obavy jsou přehnané, z praxe víme, že počet nežádoucích reakcí po opioidech je mizivý," řekl Kozák a dodal, že závislost může vzniknout i na jiných lécích proti bolesti.