Ředit krev před očkováním proti covidu není třeba, může to i škodit

Zájemce o očkování proti covidu-19 čas od času vystraší informace, že se u někoho po injekci objevila krevní sraženina. Nebylo by tedy z preventivního hlediska lepší si před očkováním ředit krev třeba acylpyrinem? Podle expertů nic takového není u zdravých lidí na místě, pokud to nedoporučí ošetřující lékař. Dokonce to může uškodit.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Pokaždé když se objeví informace o tom, že po očkování proti covidu-19 zjistili u nějakého člověka krevní sraženinu, vyvolá to u části veřejnosti otázku, zda jsou injekce skutečně bezpečné. „Ano, velmi vzácně se vyskytuje syndrom trombózy,“ potvrdila iDNES.cz Ludmila Mazylkinová, vrchní praktická lékařka společnosti Moje ambulance.

Podle Aleše Tomka, předsedy Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP je nejvážnější povakcinační reakcí u vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson & Johnson), která vede ke vzniku sraženin, tzv. vakcínou indukovaná trombotická trombocytopenie. Typickým projevem je třeba právě trombóza mozkových splavů a žil, která je vlastně druhem mrtvice.

„Její riziko je ale naštěstí velmi nízké: na konci dubna bylo udáváno sedm ku milionu pro ženy do padesáti let a jedna ku milionu pro muže a ženy starší padesáti let. Stejně by ale všichni, kteří vyvinou po očkování například silné a neustupující bolesti hlavy nebo příznaky mrtvice, jako je pokles koutku, porucha řeči nebo slabost jedné strany těla, měli ihned vyhledat lékaře,“ doporučil Tomek.

Benefit očkování podle lékařky Mazylkinové ale daleko přesahuje možné nežádoucí účinky tohoto onemocnění. „Podle mého názoru není důvodné odmítat jakékoliv z těchto očkování, tím myslím konkrétně očkování od tolik propíraných firem. Pravděpodobnost trombembolické komplikace je daleko větší u samotného onemocnění než u očkování těmito vakcínami,“ dodala Mazylkinová.

Bolest kloubů či zimnice

Zásadní otázky o očkování proti koronaviru. Jak to vidí odborníci?

Spíše než eventuálně možné trombotické komplikace, které podle Mazylkinové ani nemusí mít žádnou souvislost s očkováním, bývají jako u ostatních jiných očkování pravděpodobnější takové reakce, jako je bolest v místě vpichu, teplota, zimnice, bolesti kloubů a svalů, případně únava. 

„Toto vše ale odeznívá do jednoho dne a není třeba být z toho nervózní. Představme si, že tyto příznaky máme třeba čtrnáct dní i více při prodělávání nemoci,“ konstatovala lékařka.

A kdy přeci jen vyhledat lékaře? Pokud by se u někoho až do osmadvaceti dnů od očkování objevila dušnost, bolest na hrudi, otok končetin, přetrvávající bolesti břicha, neurologické příznaky včetně těžké a přetrvávající bolesti hlavy nebo rozmazaného vidění. „Tím myslím po očkování látek od všech firem, které vakcíny vyrábějí,“ zdůraznila Mazylkinová.

Preventivní ředění krve jen u nemocných

U zdravých lidí podle ní není potřeba před očkováním pro jistotu ředit krev, aby se hrozba krevní sraženiny snížila. „Preventivní léky nepodáváme před a ani po samotném očkování,“ konstatovala Mazylkinová. Stejně hovoří Aleš Tomek.

„Preventivní protidestičková nebo antikoagulační léčba není před a krátce po vakcinaci aktuálně doporučována,“ řekl iDNES.cz Tomek. Výjimkou jsou pochopitelně ti, kteří mají léky na ředění krve trvale užívat kvůli svému zdravotnímu stavu.

Hrozba při nemoci

Výrazně vyšší nebezpečí krevních sraženin se objevuje u pacientů s covidem-19. „Všechny dostupné studie ukazují, že je bohužel toto riziko skutečně významně zvýšené. Platí, že čím je těžší průběh nemoci, tím je vyšší riziko jejich vzniku,“ poznamenal Tomek. Nejčastěji jde podle něj o hlubokou žilní trombózu a následnou plicní embolii, která je pozorována ve většině studií u pěti až patnácti procent hospitalizovaných pacientů.

„Tepenné trombózy jsou méně časté a nejčastější z nich je právě mozková mrtvice,“ dodal Tomek. „V dubnu byla publikovaná rozsáhlá studie, která zpracovala údaje 236 tisíc pacientů s covidem-19. Prokázala, že celkové riziko této závažné komplikace je 2,1 procenta. Platilo ale, že u pacientů, kteří nevyžadovali hospitalizaci, bylo ‚jen‘ 1,3 procenta, ale u pacientů hospitalizovaných na jednotce intenzivní péče bylo 9,35 procenta.“

Hrozba krevních sraženin se ale nevyhýbá ani pacientům s lehčím průběhem. „Musím říct, že poslední dobou se množí případy hlubokých žilních trombóz, plicních embolií, mozkových příhod či nedokrvenosti dolních končetin. A to rovněž u pacientů, u kterých proběhla tato nemoc s velmi lehkým průběhem, často v odstupu i tří týdnů od samotného onemocnění covidem-19,“ sdělila praktická lékařka Ludmila Mazylkinová.

Těžší průběh znamená větší hrozbu

Aleš Tomek uvedl, že preventivní podávání léku proti vzniku krevních sraženin je součástí péče o pacienty s covidem. „Ale platí, že tato léčba by neměla být trvalá – pouze pokud existují i jiná rizika,“ zdůraznil.

Trápí vás zdravotní potíže? Poraďte se s odborníky

Léčba je podle Tomka vždy zahájena u pacientů s těžším průběhem, kteří vyžadují hospitalizaci. Její délka je ovlivněna stavem pacienta po prodělané infekci a trvá typicky dva až šest týdnů. „U pacientů, kteří nemají těžký průběh a nejsou přijati do nemocnice, se v současnosti tato prevence ve světě obecně všem nedoporučuje. Nemáme zatím dokončené klinické studie, které by toto zkoumaly,“ vysvětlil Tomek. Připomněl, že tato léčba má také svá rizika – v podobě krvácení, které může ohrožovat pacientův život.

„Jasno máme u postupů prevence krevní sraženiny, které nevyžadují podání léků, jsou jednoduché a prakticky bez rizika. Každý nemocný, co stoná doma, by měl dbát na dostatečnou hydrataci, měl by aktivně během dne cvičit dolními končetinami na lůžku. Pokud je to možné, alespoň krátce se vždy po několika hodinách postavit a projít po bytě. Doplňkem může pak být kompresivní bandáž nohou elastickým obinadlem nebo kompresivní punčochou,“ doporučil Tomek.

Rozhodnutí lékaře

Přesto si někteří lidé sami naordinují preventivní lék, obvykle to je acylpyrin. „V prevenci sraženin u lehčího průběhu covidu-19 není aktuálně doporučeno acylpyrin rutině užívat,“ konstatoval ovšem Tomek. Výjimkou jsou podle něho pacienti, kteří mají jiný důvod pro tuto preventivní léčbu, a ti by měli ve své trvalé prevenci rozhodně pokračovat i během onemocnění covidem-19.

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

„Důvodem může být třeba ischemická nemoc srdeční nebo stav po prodělané cévní mozkové příhodě. Vždy se ale o zahájení preventivní léčby domluvte se svým lékařem, který musí zhodnotit možná rizika nejen vzniku sraženin, ale i krvácivých komplikací, a také rozhodnout o tom, zda stačí acylpyrin, nebo jestli je potřeba podávat injekce nízkomolekulárního heparinu,“ poznamenal Tomek.

Také Mazylkinová potvrdila, že indikace antikoagulační a antiagregační léčby je vždy na posouzení ošetřujícího lékaře. „Není paušálně určena pro všechny pacienty s tímto onemocněním. Vždy je nutno vyhodnotit poměr rizika a přínosu. V domácí léčbě to bývá u pacientů se středně těžkým průběhem a se známým vyšším rizikem vzniku těchto stavů,“ dodala.

  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Závislost na špatných zprávách a negaci je trend. Dejte svému mozku dovolenou

24. dubna 2024

Negativní zprávy jsou ty nejčtenější, bulvární titulky táhnou. Jako by se ze života vytrácel cit...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Neškrábat a mazat. Sedm otázek a odpovědí o atopickém ekzému

24. dubna 2024

Atopický ekzém je známý také jako atopická dermatitida. Dva názvy pro mnoho trápení. Pro někoho je...

Srdeční choroby víc ohrožují abstinenty než příležitostné konzumenty, říká lékař

23. dubna 2024

Premium Aby se pacient mohl uzdravovat, musí dostatečně jíst. V takových případech někdy může mít i dortík...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...