Co způsobuje zvýšenou citlivost zubů

  • 1
Kopeček dobré zmrzliny nebo šálek horké kávy odmítne málokdo. Požitek z těchto dobrot ale často doprovází nepříjemné pocity nebo dokonce bolesti zubů při jídle a pití. Na vině jsou nejčastěji obnažené zubní krčky.

Zvýšená citlivost zubů při jídle patří mezi nejčastější stížnosti pacientů v ordinaci zubního lékaře. Souvisí obvykle s ústupem dásně u krčku zubu.

Dáseň obemykající krček funguje jako ochranný plášť. Při jejím ústupu dojde k obnažení povrchu kořene zubu, který není uzpůsoben přímému kontaktu s agresivním prostředím dutiny ústní.

Příčinami ústupu dásně jsou: 

• Nesprávná technika čištění zubů (horizontální pohyby) tvrdým kartáčkem za použití přílišného tlaku.

• Špatná ústní hygiena vedoucí k tvorbě plaku, který se časem mění v zubní kámen.

• Bakteriální a mechanické dráždění zubním kamenem způsobuje zánět dásní a onemocnění tkání v okolí zubu následované ústupem dásně.

Obnažený povrch kořene obsahuje drobné kanálky vedoucí až do dřeně (nervu) zubu. Dráždivé podněty se těmito kanálky přenášejí přímo na nerv, což se pak projeví jako náhlá ostrá bolest.

Zdravá dáseň tyto kanálky překrývá a poskytuje tak dostatečnou ochranu proti zevnímu dráždění. Drobné kanálky vedoucí až do dřeně zubu jsou i v dentinu, který normálně pokrývá sklovina. Výsledkem jejího poškození může být opět zvýšená citlivost zubů.  

Bolest se obvykle objeví při konzumaci příliš horkých nebo naopak studených nápojů a pokrmů, při vdechování studeného vzduchu nebo po přímém dotyku povrchu zubu při jejich čištění. Citlivost zubů mohou také zesílit některé složky bělících past.  

Klíčem k prevenci zvýšené citlivosti zubů je udržet dásně zdravé. Naučit se správně čistit zuby především v oblasti krčku zubu bez  vynaložení tlaku. Nezapomínat na vyčištění prostor mezi zuby vláknem nebo lépe mezizubním kartáčkem.

Na trhu jsou k dispozici pasty snižující citlivost zubů. Jejich hlavní složkou je chlorid strontnatý (stroncium chlorid), látka reagující s minerály obsaženými ve slině a způsobující jejich krystalizaci. Drobné krystalky "utěsní" vstup do kanálků, takže cesta dráždivých podnětů k nervu je přerušena.

Pasty s obsahem nitrátu sodného (potassium nitrate) mohou také přispět ke snížení citlivosti zubů - látka působí přímo na vzrušivost nervu uvnitř zubu. 

Citlivost zubů lze dále omezit ordinační aplikací pečetidel nebo použitím speciálních zubních past s vysokým obsahem fluoridů. Tyto pasty však nejsou určeny pro každodenní použití, proto je třeba se držet rad výrobce.

Současně je vhodné omezit konzumaci kyselých potravin a nápojů (citrusů, ovocných šťáv apod.). Velmi důležité je používání měkkého zubního kartáčku (soft, sensitive nebo super sensitive, weich) s nepatrným tlakem na povrch zubu. K dostání jsou dokonce elektrické kartáčky se zvukovou nebo světelnou signalizací, které vás na překročení bezpečné úrovně tlaku upozorní.  

Obvykle se přecitlivělost zubů projeví přechodnou krátkou a ostrou bolestí po požití teplé nebo studené potraviny nebo po vdechnutí studeného vzduchu. Pokud je bolest velmi silná a přetrvává po delší dobu, raději hned navštivte zubního lékaře, může se již jednat o podrážděnou, infikovanou zubní dřeň (nerv), stav, který je nutno rychle řešit.

Rozdíl mezi polohou zdravé dásně u zubu vlevo a polohou dásně nemocné u zubu vpravo. Obnažená plocha kořene má na svědomí zvýšenou citlivost zubu.