Ona
Kokain (ilustrační fotografie)

Kokain (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Kokain: droga celebrit, která klame tělem. Je nebezpečná jako ostatní

  • 217
Karel Roden coby Jan Masaryk skloní hlavu těsně nad stůl a ruličkou natáhne do nosu bílý prášek. Film Masaryk, čerstvý držitel dvanácti Českých lvů ukazuje i to, jak oblíbený býval před válkou mezi společenskou smetánkou kokain. Ostatně popularitu si mezi celebritami i bohatými udržel dodnes.

Asi „nejslavnějším“ prvorepublikovým kokainistou byl herec Hugo Haas, ale koks, koksík, kokeš, kokos nebo sníh, jak se kokainu také přezdívá, braly a stále berou i jiné celebrity. Ostatně v seriálu České televize Bohéma to mimo jiné prozrazuje filmový producent Miloš Havel, když na jednom z bujarých barrandovských večírků s úsměvem říká: „Bude sněžit.“

Z historie

Látku obsaženou v kokových listech užívali už Inkové, listy této rostliny jsou v mnoha zemích tradičně žvýkány. Kokain byl poprvé izolován německým chemikem Albertem Niemannem v roce 1860. O dva roky později se začal komerčně vyrábět. Používal se k lékařským účelům, ale na čas rovněž jako příměs nápoje Coca-Cola. V současnosti je ve většině zemí světa zakázán, výjimečně se používá v lékařství jako anestetikum.

Zdroj: Wikipedia

„Stále platí, že pravidelnější užívání kokainu je spojeno s vyššími společenskými vrstvami a celebritami,“ potvrdil iDNES.cz psycholog Ivan Douda ze Střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In. Dodal, že je to dáno rovněž tím, že kvalitní kokain je poměrně drahý, gram vyjde asi na dva tisíce korun, ale podle některých zdrojů i na tři až čtyři tisíce. „Sehnat relativně kvalitní kokain je ale dost obtížné, u nás je často mixován s nějakým levnějším stimulantem, například pervitinem,“ poznamenal Douda.

Větší sebevědomí, lepší sex

Účinky kokainu jsou právě podobné působení pervitinu, i když – jak píše odborný server Návykovélátky.cz – ne „v tak rozblázněné a nekontrolovatelné míře“. Uživatelé popisují, že se po droze cítí svěží, sebevědomí, připraveni na velké zážitky s alkoholem a sexem, jakoby v nadlidské síle a výdrži. Ale platí to i pro další činnosti, člověk „nadupaný“ koksem se mnohdy snadněji rozhoduje nebo komunikuje s ostatními.

Psycholog Douda tyto stavy shrnuje: „Kokain je stimulační droga, která podporuje aktivitu, sebevědomí, euforizuje, zlepšuje sexuální prožitky. U každého jednotlivce se ale prožitky mohou lišit. Záleží na citlivosti jednotlivce na danou drogu, na množství a kvalitě kokainu, na délce drogové kariéry, momentální náladě či zdravotním stavu, ale rovněž na daném prostředí a společnosti přítomných lidí.“

Heroin, kokain, ale i alkohol. Pět nejnávykovějších drog

Kokain působí poměrně krátkodobě, obvykle se uvádí doba od třiceti minut do hodiny a půl. Pokud se kokainista chce dále nechat drogou ovlivňovat, musí si ji dopřávat opakovaně a poměrně často, což může způsobovat zdravotní problémy. Na vlastní kůži si to vyzkoušela dnes již zesnulá modelka a britská televizní hvězda Tara Palmer-Tomkinsonová, která si kvůli kokainu musela nechat zrekonstruovat nosní přepážku.

Závislost je hlavně psychická

Kokain ničí psychiku i tělo

Dlouhodobé užívání kokainu narušuje hlavně psychiku. Způsobuje paranoidní myšlení a otupuje emoce. Uživatel začíná hubnout a chátrat. Mohou se kazit zuby, ale také poškodit játra, mozek a další orgány.

To je ovšem jen jedno ze zdravotních rizik. Vzhledem k tomu, že kokain ve velkém užívaly nebo užívají i světové celebrity včetně modelky Kate Mossové nebo Angeliny Jolie, má nemalá část veřejnosti pocit, že nejde o tak nebezpečnou drogu, jako je například pervitin. Rovněž Douda připouští, že se dlouhodobě vedou polemiky o tom, jestli lze kokain brát rekreačně. Někteří to na této úrovni skutečně zvládají. Na druhou stranu: nezvládnutí užívání vede k psychofyzické i morální devastaci člověka.

„Jde o tvrdou drogu, takže závislost je vždy ve hře,“ varuje Ivan Douda ze střediska Drop In. Dodal, že se může lišit doba pro vznik závislosti. „U někoho jde o týdny, u jiného o roky, někdo může projít i velmi problémovým obdobím bez vzniku závislosti. Mluví se o užívání, zneužívání, nadužívání, problémovém užívání až po závislost,“ řekl.

Podle už citovaného serveru Návykovélátky.cz jde v první řadě o závislost psychickou, kdy uživatel vyhledává prostředí, kde je možné drogu aplikovat. „Postupně ji začíná potřebovat k většině svých činností, zdánlivě vnější nerozeznatelnost intoxikace od střízlivosti vede k tomu, že kokain je užíván i v běžných situacích, například v zaměstnání, pro zvýšení koncentrace a výkonnosti. To prohlubuje celkovou závislost na stavu, kterou droga vyvolává,“ popsal web.

Známí uživatelé kokainu

Sigmund Freud
Hugo Haas
Jim Morrison
Diego Maradona
Falco
Stephen King
Charlie Sheen
Kate Moss
Angelina Jolie
Lady Gaga

Droga představuje zátěž pro kardiovaskulární systém, způsobuje vysoký tlak, může vyvolávat arytmie, závratě, nevolnost, nervozitu nebo pocení, ale rovněž euforii. Podle předního českého adiktologa Michala Miovského obecně platí, že vybuzený výkon těla i mysli se posléze někde projeví.

„Když si dáte dávku kokainu, jste díky stimulaci schopní při opakovaném podávání jet naplno patnáct, dvacet i více hodin. To pro tělo ani naši psychiku není normální. Ono to souvisí i s pojetím party. Kdo užívá kokain, nechce někde odpadnout opilý, ale prožívat všechno naplno,“ citoval před časem Miovského web Lidovky.cz.

Jaké jsou negativní dopady? „Při jeho dlouhodobějším užívání se projevují příznaky podrážděnosti, sklony k paranoidnímu prožívání nejrůznějších situací a neadekvátní, často agresivní reakce. Paranoia a kombinace s dalšími rizikovými faktory může vést až k psychotickým stavům,“ upozornil Miovský.