Co zmírňuje potíže před menstruací

  • 8
Zhruba dva miliony žen v zemi si podle odhadů lékařů stěžují na větší či menší potíže při menstruaci. Problémy se objevují s první menstruací okolo dvanácti let a ustupují s menopauzou, okolo padesátky.

Může jich být celá řada - poruchy rytmu, intenzity a délky krvácení, přídatná krvácení a v neposlední řadě premenstruační syndrom.

Pro ten jsou typické výkyvy nálad, nechuť k běžným činnostem i k sexu, úzkost, smutek, ale také fyzické potíže, například bolest v prsou, otékání končetin, pocity nadýmání břicha, bolesti hlavy, problémy s pletí.

Ženy mívají potíže s koncentrací, naopak je může trápit velká chuť k jídlu.

Syndrom je důsledkem hormonálních výkyvů a objevuje se vždy čtyři až šest dní před menstruací. Některé potíže lze přitom výrazně zmírnit - není přitom třeba hned kvůli tomu brát nějaké léky.

Záleží na ženách
K tomu, aby vám lékař mohl poradit, jak zmírnit obtíže souvisící s premenstruačním syndromem, je důležité nebát se mu s nimi svěřit a pak je co nejlépe popsat.

Mezi doporučované léčebné postupy patří vyhýbání se stresu a také změny v jídelníčku: zabrat by mělo ubrání soli, cukru a kávy. Naopak je třeba přidat na pohybu.

Lékař může ke zmírnění premenstruačního syndromu předepsat mimo jiné fytoestrogeny, vitamin B6, diuretika odvodňující organismus a také hormonální antikoncepci, jejíž složení je podobné přirozenému hormonu progesteronu.

Není nutné, aby si žena, která antikoncepci neužívá a syndrom ji trápí, hned běžela pro pilulky, ale pokud ji trápí navzdory jejich užívání, možná by stálo za to uvažovat o změně přípravku.

"Někdy zabírá také to, když žena užívá pilulky bez přestání, například tři až šest měsíců bez jinak obvyklé týdenní pauzy," říká gynekoložka Dagmar Makalová.

Premenstruační syndrom podle nedávné klinické studie Američanů T. Baeckstroema a S. Buchwalda trápí většinu Evropanek a Američanek. Často však nevědí, že potíže, které je trápí, nejsou nutné a že by se jejich mohly zbavit.

Ilustrační foto.