Ona

Co vybrat v lékárně?

  • 10
Bolavé klouby, příznaky stárnutí a vleklé potíže vyplývající třeba z oslabené imunity. Taková jsou asi nejčastější trápení, na která se zaměřují výrobci různých přípravků nabízených v lékárně rovněž jako vhodný vánoční dárek.

Jenže zatímco některé z nich pomoci mohou, u jiných půjde spíše o vyhozené peníze.

Je proto třeba vybírat s rozmyslem a zvažovat, co přípravek slibuje a co potřebuje obdarovaný.

"Záleží na konkrétním složení a na množství obsažené účinné látky, která se může i u dvou podobných preparátů značně lišit. Například přípravky proti stárnutí mohou pomoci," říká gerontoložka Iva Holmerová.

Podle ní však samy o sobě nestačí, navíc je třeba je užívat dlouhodobě. Jsou přitom celkem drahé a pro seniory je neúnosné je kupovat ze svého - avšak může to být dobrý tip pro jejich dospělé děti, které je mohou stárnoucím rodičům kupovat.

Lepší je se před výběrem přípravku poradit s ošetřujícím lékařem. Vhodným dárkem pro ně mohou být kromě tabletek i některé pomůcky, třeba madla do vany. 

Vyznejte se v nabídkách z reklam
Zatímco část lékařů různé potravinové doplňky na bolavé klouby či posílení imunity zavrhuje předem, jiní říkají: Mají smysl, ale musíte je vybírat s rozmyslem.

To, že se blíží Vánoce, je znát. "Lidé kromě běžných léků na nachlazení kupují přípravky, které znají z reklamy," shodují se oslovení lékárníci. Podle nich zákazníci v tomto ohledu nelitují peněz a nezdráhají se zaplatit stovky a někdy i tisíce korun za různé potravinové doplňky.

Co jde nejvíce na odbyt? Z těch levnějších různé vitaminy a multivitaminové přípravky, z těch dražších preparáty proti stárnutí, přípravky na posílení kloubů a enzymatické preparáty doporučované proti zánětům a na posílení imunity.

"Prodávají se také přípravky na hubnutí, i když na ně momentálně není žádná velká kampaň," dodala jedna z lékárnic v centru Prahy.

"Koupila jsem pro babičku přípravek proti stárnutí, pro sebe a manžela multivitaminové tabletky na posílení imunity, pro děti pak echinaceu v dětském balení, také jako prevenci proti chřipkám a angínám," potvrzuje trend Jana Králíková z Prahy, která právě zaplatila u lékárnické táry hodně přes tisíc korun.

S vitaminy opatrně
Multivitaminy lidé kupují pro sebe i pro děti. "Lidé někdy podobné přípravky užívají bez rozmyslu, ačkoli je oni ani jejich děti nepotřebují," varuje pražský dětský lékař Tomáš Karhan. Podle něj je lepší snažit se třeba v případě vitaminů zajistit jejich dostatek v přirozené stravě.

Na odbyt jdou dále přípravky na bolavé klouby. "Některé z nich svým pacientům doporučuji. Lepší je vybrat je po poradě s lékařem, protože se hodně liší obsahem účinných látek," říká pražský ortoped Pavel Sehnalík, který sám některé z nich užívá.

Jak však dodává rehabilitační lékař Jan Hnízdil, člověk, který na sebe nedbá, nemůže čekat, že ho podobné přípravky spasí, aniž se třeba začne sám hýbat nebo zhubne.

Stárnutí a enzymy
Mezi dražší volně prodejné léky patří enzymatické preparáty slibující úlevu od celé šíře problémů, což někteří lékaři zlehčují, ale jiní s nimi mají dobré zkušenosti, například v případě hojení ran, opakovaných zánětů průdušek nebo gynekologických potíží u žen.

Výhody a nevýhody preparátů z lékáren

Vitaminy, minerály a stopové prvky 
• hrozí, že pokud si člověk vybere nevhodný přípravek, spíše si ublíží třeba příliš vysokými dávkami vitaminů E nebo A, navíc u multivitaminového preparátu je pravděpodobné, že nebude přesně složením odpovídat nárokům konkrétního člověka
• někdy jejich užívání svádí k tomu, že člověk už nedbá na správnou výživu 
• lepší je vybrat po poradě s lékařem konkrétní doplňky, například kyselinu listovou pro ženy, které jsou těhotné nebo chtějí počít, vápník pro lidi s jeho nedostatkem, kvalitní vitamin C pro kuřáky, selen pro lidi trpící stresem a podobně

Doplňky výživy 
• například na podporu funkce štítné žlázy, posílení imunity a podobně může jít o výtažky z rostlin, probiotika s bakteriemi mléčného kvašení
• probiotika posilují imunitu tím, že zlepšují činnost trávicí soustavy, záleží však na typu a množství obsažených bakterií

Klouby 
• mohou pomoci zlepšit stav kloubů, ale nejsou samospásné a není je možné brát jako dlouhodobé řešení, aniž se člověk snaží sám například tím, že zhubne nebo začne cvičit 
• někteří lékaři jejich užívání doporučují, jiní je považují za zbytečné vyhazování peněz. Opět záleží na konkrétním složení.

Enzymy 
• posilují imunitu, brání opakovaným zánětům
• kdo se rozhodne pro léčbu enzymy, musí počítat s tím, že nejde o úplně levnou záležitost, balení 800 tablet stojí zhruba dva a půl tisíce korun, přičemž může stačit také jen na měsíc 
• užívat by se měly dlouhodobě 
• lékaři nejsou v názoru na působení enzymatických preparátů jednotní

Přípravky proti stárnutí 
• v posledních letech se na trhu objevily přípravky přímo zaměřené proti stárnutí 
• přípravky by měly kombinovat vitaminy, minerály a rostlinné výtažky, dodávají látky, které jim chybí ve výživě

Vyhněte se chybám při výběru

Výběr vhodného přípravku někdy stěžuje i fakt, že není zřejmé, zda jde o lék či potravinový doplněk. Zjednodušeně řečeno, u léků se prověřuje i účinnost, u potravinového doplňku jen bezpečnost. Jak od sebe výrobky odlišit, radí Věra Černá, vedoucí oddělení pro publicitu, informace a dozor nad reklamou ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

• ne každý přípravek, který vzbuzuje zdání, že je lékem, jím skutečně je

• některá reklama na doplňky stravy někdy uvádí spotřebitele v omyl tím, že těmto zvláštním potravinám přisuzuje vlastnosti prevence, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění

•rovněž tvrzení, že preparát je "klinicky zkoušen či ověřen", nezaručuje jeho účinnost, pokud zkoušky neproběhly za přesně vymezených podmínek, jejich výsledky nebyly odborně hodnoceny a preparát není registrován příslušnou státní autoritou, v případě Česka Státním ústavem pro kontrolu léčiv

• na obalu doplňku stravy musí být jako součást názvu uvedeno "doplněk stravy"

• obal léčivého přípravku musí kromě jiných údajů zahrnovat i registrační číslo přidělené SÚKL po ukončení registračního řízení

• pacienti by se rovněž v případě pochybností měli zeptat lékárníka, zda preparát, který jim nabízí, je skutečně registrovaným léčivým přípravkem, či jen doplňkem stravy.

• seznam registrovaných léčivých přípravků je možné rovněž nalézt na internetové stránce SUKL