Co srdci škodí a prospívá

  12:20
Je symbolem lásky i života. Ve skutečnosti je to "jen" sval. Ale ten nejvýkonnější v lidském těle. Srdce denně přečerpá deset hektolitrů krve. A mohlo by teoreticky fungovat donekonečna, kdyby nebylo tolik zranitelné. Sto tisíc stahů za den, více než 36 milionů za rok.

Geniální mechanismus, který vůbec nepotřebuje řízení mozkem. Srdce nepřetržitě přečerpává a rozhání cévami krev do celého těla a zásobuje každý orgán kyslíkem a energií. Síť oněch cév je dlouhá 140 tisíc kilometrů.

Srdce je však též velmi zranitelné. Potřebuje nepřetržitě energii a jakákoli porucha může mít katastrofální následky. Bez rychlého léčebného zásahu se může zastavit navždy. Nemoci srdce a cév patří, vedle rakoviny, k nejnebezpečnějším.

Na srdeční záchvaty, infarkty, poruchy srdečního rytmu, srdeční selhání, embolie a trombózy zemře rok co rok přes padesát tisíc Čechů. Je to taková divná jistota: srdce jednou zradí každého druhého z nás. A stále v mladším věku: infarkt v pětačtyřiceti není výjimkou.

Říci předem, koho infarkt postihne a komu se vyhne, není jednoduché. Společným problémem však bývá ischemická choroba srdeční neboli ICHS. Vzniká především jako důsledek ukládání cholesterolu a tuku ve stěnách cév, čemuž se říká ateroskleróza. Cévy se zužují a přívod krve k srdci se zpomaluje.

Nemoc se může projevovat bolestí na hrudi, ztíženým dýcháním, infarktem a řadou dalších vážných komplikací. Už čtyřicetiletý muž má přitom téměř padesátiprocentní pravděpodobnost vzniku ICHS. Žena sice "jen" třicetiprocentní, protože ji chrání hormony, avšak zvláště po menopauze se postupně stává ohroženější než muž.

Dobrá zpráva: sami proti tomu můžeme mnohé udělat a není to tak těžké. "Věk a pohlaví neovlivníte," říká Jan Bělohlávek, kardiolog II. interní kliniky ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. "Ale spoustu věcí, jako je pravidelný pohyb či odložení cigaret, může člověk udělat sám."

Bohužel, osvěta vázne. I pro lékaře je vděčnější pyšnit se výkony na srdci než přednáškami o zdravém životním stylu.

Pacienti u nás jsou dnes "prostentovaní" (mají cévy v místech zúžení ošetřené speciálními výztužemi) jako málokdo v Evropě, lékařská péče a léky však stojí miliardy a stejně nenahradí zájem člověka o zdraví.

Ostatně, ani ony výztuže nás před infarktem bezpečně neochrání. Krevní sraženina, která způsobuje infarkt, se může uvolnit i z nezúženého místa cévy. Výrobci nových léků a technologií vždy vyvolají velký boom, až se zdá, že je po problémech, ale teprve praxe určí nové metodě patřičné místo. Zato přístup k vlastnímu tělu je osvědčenou metodou, i když bez lékařů se úplně neobejdeme.

Pro ilustraci: stent do cévy přijde na 30 tisíc korun, modernější na více než 70 tisíc, transplantace srdce na milion. Za léky pro kardiaky vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna loni šest miliard korun, což je v přepočtu na jednoho pojištěnce (bez ohledu na to, zda je kardiak, či nikoli) 846 korun.

Pilulek na srdce spolykali loni Češi o 10 procent více než předloni. Ale: třetina Čechů kouří, téměř čtvrtina je obézní a třetina má vysoký tlak, zhusta právě kvůli tomu, jak žije.

Jak poznám, že je zle?

Kdekoho občas píchne u srdce. Není potřeba se hned děsit: nemusí to ještě znamenat infarkt. Ve skutečnosti to může být například pouhé "skřípnutí" nervu.

Píchání u srdce při pohybu či dýchání je typické hlavně u mladších osob a u žen. Varovný signál vypadá obvykle jinak: nejprve se za hrudní kostí objeví jakýsi neurčitý tupý tlak, prostě pocit "kamene na hrudi".

Dále svírání či pálení. Bolest někdy vystřeluje do zad, levého ramene, čelisti či rukou. Cítíte se možná i slabí, je vám na zvracení, potíte se a zoufale potřebujete na čerstvý vzduch.

Pokud tohle všechno přichází zrovna v době, kdy se nějak fyzicky namáháte, může to být příznak buď nedostatečného prokrvování srdečního svalu (anginy pectoris) nebo hrozícího infarktu. Rozhodně je třeba jít na lékařské vyšetření. O čas se hraje ve chvíli, kdy bolesti přibývá a interval mezi jejími jednotlivými nápory se zkracuje.

A skutečně zle je pak v okamžiku, kdy vás tyto problémy zastihnou při minimální zátěži, nebo dokonce v klidu. To už může být rozvíjející se srdeční infarkt a je třeba neprodleně přivolat doktora, nejlépe prostřednictvím záchranné služby.

Pozor! Lékaři rozhodně nedoporučují, aby se člověk s potížemi vydal do mnoha kilometrů vzdáleného zdravotnického zařízení vlastním autem, nebo snad dokonce pěšky.

Také věříte, že cholesterol a stres zabíjejí?

1. Stres zabíjí

Někdejší tvrzení, že infarkt je nemocí manažerů, neplatí. Důležitější, než kolik hodin člověk v práci stráví, je, v jakém je to prostředí a zda zůstává pozitivně naladěn.

2. Cholesterol je špatný pro srdce

Tak jednoduché to rozhodně není. Bez cholesterolu nelze žít, je neodmyslitelnou složkou metabolismu. Pacienti, kteří dostanou infarkt, vysokou hladinu cholesterolu vůbec mít nemusí. Mnozí lidé naopak žijí s vysokými hodnotami cholesterolu, aniž by byli nějak poškozeni. Neplatí rovněž, že tuku se musíme vyhýbat ­ například rybí tuk či olivový olej je naopak vašemu srdci velmi prospěšný.

3. Alkohol srdci prospívá

Opět, tak jednoznačné to není. Podle některých studií nízké dávky alkoholu příznivě ovlivňují výskyt některých kardiovaskulárních příhod. Lékaři tento způsob "prevence" většinou doporučují, ale za jedné podmínky: dávka nesmí překračovat tzv. přiměřené množství, například dvě deci červeného vína denně a pro ženy platí ještě méně, protože jejich metabolismus odbourává alkohol hůře.

4. Čím více sportu, tím lépe

Nesportujte extrémně, tedy neběhejte například maraton bez předchozího vyšetření lékařem. Ani posilovna není to pravé a anabolika jsou velmi nebezpečná. Optimální forma pobybu pro netrénovaného jedince je hodina rychlé chůze 3­4krát týdně, jízda na kole či desítka ostrých bazénů.

5. Infarkt je věc genů, žít zdravě je proto zbytečné

Je pravda, že nemoci srdce se vyskytují v některých rodinách častěji. Vyloženě dědičné jsou jen asi v jednom procentu případů. Důležitější je, jak rodina žije, protože děti kopírují rodiče v životním stylu: stejně se stravují, kouří a jsou v zakouřeném prostředí, večer tráví se sladkostmi u televize.

Aby srdce zůstalo zdravé

1. Nepřejídejte se a nemlsejte
Už proto, že nadváha souvisí s rozvojem cukrovky a ta má na srdce neblahý vliv.

2. Více se hýbejte
Jízda na kole, plavání či chůze posiluje svalstvo cév a zabraňuje rozvoji vysokého tlaku. Cévy, které se při nedostatečném prokrvení umějí rychle rozšířit, krevní sraženina tak snadno neucpe. Spálení dvou tisíc kilokalorií týdně při sportovních aktivitách sníží riziko infarktu na polovinu. Efekt pohybu je okamžitý v kterémkoli věku, na druhé straně, není-li pěstován, zmizí velmi rychle. Pohyb kromě toho posiluje i nervový systém, který je pak odolnější vůči stresovým hormonům.

3. Buďte v pohodě
I když pracovní stres sám o sobě neškodí, nepohoda škodlivá je. Dokonce se ukazuje, že lidé, kteří nejsou v pohodě, si mohou stěžovat na srdeční problémy, aniž přístroje dokážou zaznamenat a objektivně změřit nějakou odchylku. A jak odhadují experti, zhruba 20­30 procent všech pacientů, kteří kvůli srdečním potížím vyhledají pomoc, trpí srdeční neurózou: mají obrovský strach z infarktu. Když jim lékař předepíše léky nebo nákladná vyšetření, jejich přesvědčení to ještě posílí. Přitom by stačilo tento nekončící kruh prolomit důkladným pohovorem u lékaře.

4. Přestaňte s kouřením
Jedy z cigaret zužují nejmenší cévy, zvyšují krevní tlak a zhoršují náchylnost ke srážení krve. Zároveň poškozují vnitřní výstelku cév a podporují aterosklerózu. Kuřačky by například také neměly užívat hormonální antikoncepci, protože tím umocňují riziko trombóz.

5. Hlídejte si krevní tlak
Říká se mu "tichý zabiják". Příčina hypertenze je až v 95 procentech případů neznámá, ví se však, že lidem s touto nemocí dvakrát více hrozí infarkty a mrtvice. Dva miliony Čechů trpí vysokým krevním tlakem (hodnoty vyšší než 140/90), ale třetina o tom vůbec neví. A jen půlka z těch, kdo to vědí, se léčí ­ a opět jen polovina z nich správně. Bohužel, lidé dlouhá léta nic netuší. "Pacienti by měli žádat od svého praktického lékaře, aby jim změřil tlak při každé návštěvě," nabádá kardioložka z IKEM Renata Cífková.

  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Kate podstupuje chemoterapii, aby se jí rakovina nevrátila, vysvětluje lékařka

29. března 2024

Když princezna Kate oznámila, že má rakovinu, uvedla, že jí bylo doporučeno, aby podstoupila...

Zrušte rande. Tyto typy mužů své špatné stránky odhalují už v začátku

29. března 2024

Po schůzce s nimi se cítíte nejistá, po vztahu s nimi z vás zbytečně zůstane vyprahlá poušť....

OBRAZEM: Jarní detoxy, které doporučují slavné tváře

29. března 2024

Tělo si po zimě žádá úplně jiné zacházení, proto i slavné osobnosti na jaře volí trochu jiný režim,...

Osa střevo-mozek. Mikrobiolog o léčbě vlastní stolicí i vlivu na duševní zdraví

28. března 2024

Premium „Dejte svoji stolici do banky, bude se vám hodit,“ vyzývá molekulární biolog Petr Ryšávka, který...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...