Křeče může způsobit dlouhodobé sezení nebo stání v jedné pozici. Ilustrační snímek.

Křeče může způsobit dlouhodobé sezení nebo stání v jedné pozici. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Co se vám snaží říct vaše tělo, když…

  • 55
Chladné ruce, krvácející dásně, křeče v lýtkách - co znamenají tyto příznaky a máte se jich obávat? Naše tělo nám neustále něco naznačuje a každé píchnutí, bolístka či křeč má svůj význam. Víte, kdy si nemusíte dělat starosti a kdy si raději zajít k lékaři?

Nic se neděje bezdůvodně a tělo nám problémy oznamuje různými způsoby, ať už bolestí, zvukem, křečí nebo zvýšeným pocením.

Svalové křeče v nohou

Nejčastější příčina: Křeče může způsobit dlouhodobé sezení nebo stání v jedné pozici. Může to být ale také výsledek celodenního pohybu na vysokých podpatcích, který může zatížit svaly v lýtkách a vést ke křečím, a to někdy až hodiny poté nebo třeba až v noci. Za křeče v nohou může i dehydratace nebo elektrolytická nerovnováha.

Méně pravděpodobná příčina: Některé druhy léků mohou také křeče způsobit (statiny, antikonvulziva, antihistaminy, estrogeny nebo léky na osteoporózu), rovněž zablokované či zúžené cévy, které sníží přítok krve do nohou.

Co s tím: Pijte dostatek vody a jezte potraviny bohaté na takzvané elektrolyty, jako jsou vápník, draslík a hořčík (listová zelenina, banány, fazole). Po dlouhém sezení, stání, chůzi na podpatcích a cvičení se nezapomeňte pořádně protáhnout.

Suché oči

Nejčastější příčina: Oči vám může vysušit dlouhé sledování obrazovky počítače nebo televize, nadměrná konzumace alkoholu, chladné, suché či větrné počasí. Oči vysušují také některé léky, a to především antidepresiva, antihistaminika nebo léky na chřipku a nachlazení.

Méně pravděpodobná příčina: Chronicky suché oči mohou ukazovat na zvýšenou činnost štítné žlázy nebo autoimunitní chorobu, jakou je lupus.

Co s tím: Pořiďte si v lékárně zvlhčující kapky do očí a v chladném a větrném počasí noste sluneční brýle s UV filtrem. Pokud kapky nepomohou a problém suchých očí přetrvává, poraďte se s očním lékařem.

Studené ruce

Nejčastější příčina: Stres, strach a nervozita mohou ovlivnit nervový systém a způsobit zúžení krevních cév, což vede ke špatné cirkulaci krve v rukou. Někteří jedinci ale mohou mít ruce chladnější stále, protože mají pomalejší cirkulaci krve.

Méně pravděpodobná příčina: Křeče v prstech, necitlivost nebo změna barvy prstů (od bílé, přes modrou, po jasně červenou) spolu s chladnýma rukama mohou značit tak zvaný Raynaudův fenomén - cévní postižení, které ovlivňuje krevní oběh. Další příčinou studených rukou mohou být zablokované cévy nebo vedlejší účinky některých léků, jako jsou třeba betablokátory.

Co s tím: Jestliže za vaše studené ruce může stres a nervozita, dýchejte zhluboka a osvojte si nějaké relaxační techniky. Důležité je také udržovat ruce v teple. Lékaře navštivte v případě, že vaše ruce zchladnou bez zřejmé příčiny nebo máte studené ruce příliš často.

Praskající klouby

Nejčastější příčina: Tekutina obklopující klouby obsahuje množství plynů, jako jsou kyslík a dusík. Při prudším ohnutí kloubu se kloub roztáhne a tím se uvolní plynové bubliny, které vydají praskavý nebo křupající zvuk. Nepříjemný zvuk občas způsobují také šlachy, které se třou o kosti.

Méně pravděpodobná příčina: Jestliže při každém křupnutí cítíte bolest, můžete to značit problémy s chrupavkou či klouby, jako je artritida.

Co s tím: Pokud křupání nebolí, můžete zůstat v klidu. Jestliže však máte bolesti, otoky, sníženou pohyblivost nebo je kloub zarudlý či neobvykle teplý, raději si zajděte k lékaři.

Noční pocení

Nejčastější příčina: Hormonální výkyvy mohou pozměnit vnitřní tělesný termostat a tím přivodit noční pocení. Za pocením ve spánku může však být i porucha štítné žlázy.

Méně pravděpodobná příčina: I pocení může být vedlejším účinkem některých léků, například antidepresiv. Nadměrné noční pocení však může značit i vážnější choroby včetně rakoviny, lupusu či tuberkulózy.

Co s tím: Spěte v dobře větrané místnosti s chladnější teplotou, nepříjemné pocity při pocení může snížit i vlhkost pohlcující pyžamo a povlečení. Jestliže pocení přetrvává delší dobu a není spojené s menstruačním cyklem, raději se poraďte s lékařem.

Popraskané koutky

Nejčastější příčina: Koutky obvykle popraskají při častém olizování rtů nebo ve větrném, chladném a suchém počasí. Dalším viníkem může být nedostatek živin, a to především železa, vitaminu A, C nebo vitaminů skupiny B.

Méně pravděpodobná příčina: Praskání koutků může být známkou plísňové infekce, jako je moniliáza (onemocnění způsobené kvasinkami candida, postihující sliznice, kůži i vnitřní orgány), která se také projevuje zarudnutím kolem popraskaného koutku. Občas koutky popraskají i v reakci na nějakou složku v novém kosmetickém výrobku.

Co s tím: Používejte pravidelně balzám na rty. Jestliže však problém trvá nebo se zhoršuje a vypadá jako infekční, promluvte si s kožním lékařem.

Krvácející dásně

Nejčastější příčina: Za krvácející dásně mohou bakterie ukryté v mezizubních prostorech uvolňující kyselinu, která dráždí dásně a způsobuje jejich krvácení. Bakterie se množí především ve stresovém období nebo při hormonálních změnách (během těhotenství, PMS). Nával hormonů může oslabit imunitní systém a tím i jeho schopnost bojovat s bakteriemi. Dásně mohou rovněž krvácet při špatné technice čistění zubů.

Méně pravděpodobná příčina: Onemocnění a krvácení dásní může být ve vzácných případech znamením rakoviny úst.

Co s tím: Nejdůležitější je důkladná zubní hygiena, čistěte si zuby nejméně dvakrát denně a používejte zubní nit a antibakteriální ústní vodu. Pokud máte bolestivou ranku na dásních, která se nehojí, raději si zajděte za odborníkem.

, pro iDNES.cz