Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co vás čeká, když skončíte s kofeinem. Budete lépe spát a zklidníte se

  • 69
Káva, čaj, kakao či kolové nápoje. V této podobě se dostáváme do styku s nejrozšířenějším stimulantem na světě nejčastěji. Zajímá vás, co se stane, když kofein ze svého života odstraníte?

Kofein je poněkud kontroverzní látka, která může být na jednu stranu člověku prospěšná, ale na druhou stranu však může škodit.

Co za kávu pod jakým názvem dostanete?

CAFE LATTE obsahuje totéž, co latte macchiatto, ale liší se nejen tím, že ho dostanete v porcelánovém šálku, ale hlavně přípravou. Zatímco u macchiata se do skla naleje napřed mléko a káva, která se pak dolévá, se připravuje do jiné nádoby, u cafe latte dostanete espresso rovnou ze stroje do šálku a mléko vám k němu teprve dolijí. Obě přísady jsou tím pádem víc promíchány. Obrázek v pěně pak barista vytvoří právě při přilévání mléka.

Mezi pozitivní účinky kofeinu odborníci řadí zmírnění únavy, zlepšení paměti a schopnosti koncentrace, kofein je rovněž považován za antiastmatikum. Dále zrychluje tep, stimuluje dýchací a oběhový systém a pomáhá lidem s nízkým krevním tlakem.

„Kofein na nás může působit i negativně, a to ve smyslu překyselování organismu. Proto některé konzumenty po pití kávy bolí žaludek či pociťují pálení žáhy,“ uvádí nutriční specialistka Štěpánka Čivrná ze Světa zdraví OneLife. Káva působí také jako diuretikum - zvyšuje tvorbu moči, a proto bychom měli ke každé kávě vypít sklenici vody nad rámec našeho běžného pitného režimu.

Na kofeinu si můžeme vytvořit i závislost, upozorňuje nutriční specialistka. K abstinenčním příznakům může dojít, jestliže snížíme příjem kofeinu nebo jej zcela vysadíme po jeho dlouhodobém a pravidelném užívání ve vyšších dávkách.

„Ovšem příznaky nejsou zpravidla nikterak silné. Patří mezi ně podrážděnost, únava a zhoršení nálady. V průběhu dvou až tří dnů obvykle odeznívají. Za bezpečnou dávku se považuje asi 300 mg kofeinu, což jsou asi tři šálky kávy,“ upřesňuje Štěpánka Čivrná.

Jak působí vysazení kofeinu na lidský organismus?

Zhubnete, ale můžete i přibrat

Kávu nebo černý čaj málokdo pije bez dochucování. Většina z nás si kávu sladí nebo si ji vylepší smetanou či mlékem.

Podle doktora Wesley Delbridge, mluvčího Academy of Nutrition and Dietetics z Phoenixu v Arizoně, si člověk neuvědomuje, kolik kalorií konzumuje spolu se svým kofeinovým nápojem. Určitě víte, že kolové nápoje a limonády jsou plné cukru. Stejně tak káva ochucená trochou šlehačky a oslazená cukrem může do vašeho těla lehce přidat 200 i více kalorií. Pokud si dopřejete pár takových lahodných kafíček denně, není divu, že po vysazení kofeinu pravděpodobně trochu zhubnete.

Anebo právě naopak. Kofein totiž také funguje jako přechodný potlačovač apetitu a podle doktora Delbridge se po vysazení kofeinu budete přirozeně cítit trochu hladovější. Navíc podle informací serveru prevention.com odborníci z Kliniky Mayo zjistili, že kofein může lehce zrychlovat metabolismus. Jedná se sice o nepatrný účinek, ale pokud pijete silnou černou kávu, spálíte o trochu více kalorií. Pokud náhle kofein vysadíte, můžete tak zaznamenat lehký posun na váze směrem nahoru.

Nutriční specialistka Štěpánka Čivrná však uklidňuje, že významných váhových výkyvů po vysazení kofeinu se obávat nemusíme. „Je pravda, že kofein zlepšuje využívání tuků jako zdroje energie, ale otázka je, jak dlouho tento účinek trvá. Může být krátkodobý, protože tělo se na přísun kofeinu brzy adaptuje,“ vysvětlila Čivrná.

Budete lépe spát a pocítíte příliv energie

Také se občas převalujete po půlnoci v posteli a ať se snažíte, jak chcete, nemůžete se za žádnou cenu zklidnit a usnout? Možná za to může pozdně odpolední posezení v kavárně s kamarádkou. Kofein konzumovaný ať už v podobě kávy nebo čaje až šest hodin před spaním totiž může významně narušit vaše usínání a kvalitu spánku. Takové výsledky přinesla studie publikovaná v Journal of Clinical Sleep Medicine.

Tím pádem se ráno probudíte unavení a první, po čem sáhnete, je silný šálek kávy. A kofeinový kolotoč pokračuje. Podle doktora Delbridge lidé, kteří neužívají kofein v žádné podobě, mají obecně hlubší a kvalitnější spánek než jedinci, kteří si dopřávají i jen malé množství kofeinu.

Po vysazení kofeinu se možná budete nějakou dobu cítit více unavení, než se vaše tělo přizpůsobí životu bez kofeinu, ale za čas budete mít více energie, než byste získali z jednoho šálku espressa.

Chvíli se budete cítit špatně

Jak už výše zmínila nutriční specialistka Štěpánka Čivrná, již několik hodin po vysazení kofeinu můžete zaznamenat nepříjemné abstinenční příznaky, jako jsou únava, bolesti hlavy a někdy dost nemilé výkyvy nálad.

Rady, jak se zbavit závislosti na kofeinu

Káva s kořením

Doktor Wesley Delbridge dokonce doporučuje, abyste své rozhodnutí skoncovat s kofeinem raději předem oznámili svému okolí, aby vaši blízcí lépe chápali, proč se budete chovat trochu nepříjemně. Nicméně každý člověk je jiný a každý reaguje na vysazení kofeinu odlišně.

Podle doktora Delbridge se na nepříjemné abstinenční příznaky můžete připravit, pokud denně vypijete asi 3 až 4 šálky kávy, či šest šálků čaje, nebo deset plechovek kolové limonády. Abstinenční příznaky obvykle trvají týden až deset dní, ale můžete je významně minimalizovat, pokud budete kofein vysazovat postupně, nikoli ze dne na den.

Budete klidnější

Kofein v lidském organismu funguje jako stimulátor centrální nervové soustavy, dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost. Navíc jak říká doktor Delbridge kofein je vazokonstriktor (látka, které zužuje krevní cévy), takže zvyšuje krevní tlak. Pokud vysadíte kofein, budete se podle doktora Delbridge cítit méně vystresovaní a méně úzkostní.

Nutriční specialistka Štěpánka Čivrná zase doporučuje lidem, kteří jsou ve stresu, vyhnout se kofeinu obloukem.

„Kofein totiž zesiluje účinky stresu na oběhovou soustavu. Většinou děláme pravý opak, avšak hladinu stresu si konzumací kofeinu rozhodně nesnížíme,“ vysvětlila Čivrná a dodala, že vášniví konzumenti kávy se po jejím vysazení mohou cítit mnohem lépe – uleví zatíženému trávicímu traktu a zmírní dehydrataci organismu. Nejprve si však musí „odtrpět“ abstinenční příznaky trvající zpravidla pár dní.

, pro iDNES.cz