Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co se skrývá pod pojmem „estetická medicína“?

  16:22aktualizováno  16:22
Termín „estetická medicína“ se pro řadu lidí stal synonymem pro plastickou chirurgii. Ta je ve skutečnosti pouze jejím zlomkem.

Estetická medicína usiluje především o ideální vzhled pacienta, nejen o jeho zdraví. | foto: AsklepioniDNES.cz

Dermatologie, stomatologie, chirurgie, ušní-nosní-krční (ORL), anti-aging… I tyto obory, nebo alespoň některé z jejich specializací, spadá pod „estetickou medicínu“. Obecně lze říci, že do ní patří veškeré lékařské snažení, které usiluje především o ideální vzhled pacienta, nejen o jeho zdraví. Přičemž slovo „nejen“ má své opodstatnění: bez dokonale zdravého organismu nemůže krása existovat.

Korektivní dermatologie a laserová medicína
Tento podobor řeší estetické problémy spojené se stárnutím pleti, nechtěnými znaménky nebo zbarvením pokožky, kožními onemocněními či nadměrným nebo naopak nedostatečným růstem chloupků a vlasů. Mezi zákroky, které lidé vyhledávají nejvíce, patří aplikace botulotoxinu a výplňových materiálů proti vráskám.
Laserová medicína je s korektivní dermatologií úzce spojena – v současné době nacházejí lasery nejširší využití právě v tomto oboru. Pomáhají například při odstraňování žilek, strií, akné, výrůstků, stařeckých skvrn, bradavic a tetování či při omlazování pleti.

Plastická chirurgie a chirurgie hlavy a krku
Oproti dermatologii jdou oba obory více „do hloubky“ a jsou schopné provést markantnější změny tváře či postavy. Tradičními zákroky těchto oborů jsou například plastiky břišní stěny, liposukce (stehen, boků, hýždí, břicha), úpravy prsou (zvětšování, zmenšování, modelace), facelifty, úpravy nosu, plastiky očních víček či uší. Mezi v Česku méně obvyklé zákroky pak patří transplantace tkání, aplikace obličejových implantátů či nechirurgický face- a neck-lifting pomocí speciálních nití (tzv. APTOS). 


Pro veškeré chirurgické zákroky je nutné, aby příslušné zařízení bylo vybaveno operačními sály a lůžkovým oddělením. Ve světě je standardem, že operace těla provádějí jiní specialisté než operace hlavy a krku. Obvykle se jedná o tým plastický chirurg –maxilofacilární/ORL chirurg.

Estetická stomatologie
Tento podobor se zabývá vzhledem chrupu. Ovšem u estetické stomatologie snad ještě více než u ostatních „zkrášlovacích“ oborů platí, že základem krásy je dokonalé zdraví. Specialisté tohoto oboru se tedy zabývají i klasickou „léčbou“ a estetické výkony jsou jakousi nadstavbou.


Mezi nejvyhledávanější zákroky patří bělení zubů, aplikace keramických faset na přední plošky zubů, estetické korekce dásní, náhrady chybějících zubů pomocí implantátů či aplikace u nás zatím nepříliš rozšířených celokeramických plomb a korunek.

ORL
 „Estetické“ ORL se zabývá zejména problémy, které tento obor „ve státním“ běžně neřeší, ale které přitom trápí statisíce lidí: chrápání, chronická rýma, nosní polypy, chronické šumění v uších…


Stejně jako korektivní dermatologie i ORL využívá širokých možností nejmodernějších typů laserů. Díky tomu jsou všechny zákroky oproti běžně používaným metodám výrazně šetrnější, s mnohem rychlejším hojením. Lidé proto často raději vyhledají pomoc na soukromém, ale špičkově vybaveném pracovišti, než ve státním zařízení.

Cévní chirurgie
Cévní chirurgie se z hlediska krásy zabývá především léčbou křečových žil (varixů) – které jsou mimochodem dokonalým příkladem spojení zdravotního i estetického problému.


Opět se jedná o zákroky, které lze podstoupit i ve státní nemocnici. Soukromá zařízení ale obvykle používají metody nesrovnatelně šetrnější – je to dáno možnostmi moderních technologií, jejichž nákup si bohužel většina státní zařízení nemůže dovolit.

Anti-aging
Tzv. medicína proti stárnutí je mladá a v Česku poměrně neznámá lékařská disciplína. Vychází z poznatku, že stárnutí organismu je především důsledkem zjevných i skrytých probíhajících onemocnění a spojuje v sobě vědomosti a metody desítky různých oborů.
Anti-aging se zabývá především biochemickou a genetickou detekci počínajících i budoucích chorob, jejich individuální prevencí a léčbou, zkoumá vyváženost hormonálního systému či skutečný věk jednotlivých orgánů. Cílem anti-agingu je udržet lidské tělo co nejdéle dokonale zdravé, v harmonii a plně funkční.

Dietologie a obezitologie
To, že nadváha či obezita jsou původci celé řady zdravotních problémů a výrazně se podílí i na délce a kvalitě života, je dokázaný fakt. Souvislosti s estetikou není třeba ani vysvětlovat.


Společným cílem obou oborů je, aby lidé se zvýšenou tělesnou hmotností dosáhli ideální váhy – ne vždy to totiž jde bez pomoci odborníků.


Odborníci určují důvody nadváhy, učí pacienty novým stravovacím i pohybovým návykům, případně jim aktivně pomáhají ve snaze zhubnout například pomocí laparoskopických či endoskopických zákroky na žaludku. Mezi největší hit poslední doby patří metoda „balonek do žaludku“ – lékař nechirurgickou cestou do žaludku zavede „balonek“, který část žaludku zaplní, vytváří tak pocit sytosti a pomáhá hubnout.

Náš výčet samozřejmě není kompletní; existuje ještě řada oborů, které by bylo možné pod pojem „estetická medicína“ zahrnout – nebo přinejmenším mnoho dalších zákroků. Díky nebývale rychlému rozvoji lékařských technologií je navíc jisté, že možnosti jednotlivých specializací se budou nadále rozšiřovat. 


Klientů estetické medicíny každoročně přibývá v řádech desítek procent a tento trend se drží už řadu let. Proto je více než pravděpodobné, že tělesný vzhled, nejenom zdraví, začne brát v potaz stále více oborů. A že stejně, jako nyní nemůže existovat krása bez zdraví, v budoucnu se ani čistě zdravotní zákroky neobejdou bez zřetele na estetiku.

Více informací o zákrocích i oborech estetické medicíny najdete na zde.

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Další z rubriky

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...Najdete na iDNES.cz