Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co se bude dít s českým zdravotnictvím v roce 2007

  10:45aktualizováno  10:45
Zdravotnictví v Česku v letošním roce ze všeho nejvíc připomínalo boxerský ring, kde si jednotlivé politické strany vzájemně poměřovaly svaly. Logicky: byl to rok volební. Jenže těsný výsledek voleb zároveň určil, že ani v roce 2007 to nebude jiné.
Lékaři

Lékaři | foto: Profimedia.cz

Máloco totiž mezi politiky vyvolává takové vášně jako některé návrhy ODS, které počítají s tím, že pacienti do zdravotnictví přinesou víc peněz z vlastních kapes.

Spoluúčast pacientů je přitom u nás jedna z nejnižších v Evropě, a jakkoliv se to zdá pro obyvatele země na první pohled výhodné, znamená to ve skutečnosti jen to, že si lidé oficiálně nemohou zaplatit lepší péči, takže si ji platí neoficiálně: pomocí úplatků.

Pevně stanovených dat, kdy je už teď jisté, co se změní, je v novém roce poskrovnu. Jednou z mála jistot je dubnová vyhláška, která změní systém úhrady léků. Tedy to, kolik za léky zaplatí pojišťovny a kolik pak nově budou doplácet pacienti.

Už teď je jasné, že dáme víc za levné léky typu Paralen či Ibalgin. Naopak méně by mohly stát některé léky pro chronicky nemocné.

Jinak už následují samá "mohlo by se stát, pokud..." "Nejzásadnější změnou by mohla být novela zákona o zdravotním pojištění," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Ta by definovala, nač mají pacienti vlastně nárok "bezplatně", tedy ze zdravotního pojištění. Což by zároveň jasně vymezilo, co hrazeno není a co si lidé mohou sami zaplatit, pokud chtějí.

"Teď existuje kuriózní paragraf, který zakazuje hradit občanovi z vlastní kapsy všechno, co je současně hrazeno z pojištění. Stejně to ten občan platí, ale pod stolem, místo aby to bylo legální a nad stolem," popsal Cikrt.

Další zásadní změnou by mohlo být zavedení poplatků. "Současné vedení ministerstva považuje za vhodný nástroj omezování spotřeby nadbytečné zdravotní péče zavedení regulačních poplatků, například 20 korun za recept, 50 za den pobytu v nemocnici či stejnou částku za návštěvu lékaře," uvedl mluvčí.

Jedním dechem však přiznává: "Zda dojde k politické shodě na jejich zavedení, není jasné."
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

Příběh Luboše: Přítelkyně mě sprostě využila

Ilustrační snímek

Před pár lety jsem se zamiloval. Byla krásná, milá a měla dítě. Brzy se z nás stala rodina. Já vydělával peníze,...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...Najdete na iDNES.cz