Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Děti a alkohol | foto: Profimedia.cz

Co s opilým dítětem: s výčitkami počkejte

  • 25
Může se stát, že váš náctiletý potomek to s pitím přežene a objeví se doma v mizerném stavu. Je to těžké, ale buďte klidní. Na moralizování na chvíli zapomeňte.

Opilý syn nebo dcera vás beztak vnímají velmi omezeně. Ve chvíli, kdy je dítěti špatně, neřešte nic jiného než jeho stav. Pokud vám ho jeho či její kumpáni vyložili před domem a vy nevíte, co se stalo, soustřeďte se nejdříve, zda je při vědomí.

1. Proberte ho

Jestli dítě zareaguje na oslovení a bude schopno vstát a komunikovat s vámi, přesuňte ho na nejbližší postel, položte na bok - to je poloha, při níž nehrozí, že se zadusí zvratky, a nechte ho vyspat. Pokud to jde, pomozte mu před ulehnutím vyzvracet se.

Zvracení však sami uměle nevyvolávejte. Před ulehnutím by se dítě mělo ještě napít, abyste mírnili zvýšený úbytek vody v jeho organismu. Nejlepší jsou minerálky, ty dodají tělu i potřebné ionty, o které je alkohol připravuje.

Jak zacházet s marihuanou

Pokud "zhulené" dítě reaguje přiměřeně, zacházejte s ním podobně jako v případě, kdyby pilo.

Marihuanou se na rozdíl od alkoholu člověk nemůže smrtelně předávkovat, o to by měla být situace jednodušší. Existuje však něco, čemu se říká bad trip, to znamená, že droga v dítěti vyvolává nikoli euforické, ale naopak velice nepříjemné pocity. Někdy může být dítě extrémně úzkostné nebo agresivní a chová se nepředvídatelně. Odborníci v takových případech radí hlavně nepanikařit - to může zmiňované bad tripy ještě přiostřit. Důležité je v takových případech být neustále s dítětem, reagovat na jeho potřeby a v žádném případě je nenechat ani na chvíli o samotě. Kdyby na tom dítě bylo extrémně špatně a hrozilo, že si ublíží, je na místě kontaktovat odborníka.

Minerálku mu můžete nabízet i ve chvílích, kdy se probudí. Obyčejná voda není špatná, ale mírně sladkou minerálku většinou lépe snese. Džusy s umělými sladidly a nápoje zbytečně dráždící žaludek nejsou dobrá varianta.

Stejně tak mu nevařte kávu, kofein v ní obsažený zpomaluje odbourávání alkoholu a jen byste prodloužili proces regenerace organismu. Nemá příliš smysl jej nutit chodit. V dané chvíli to příliš nepomůže, přestože fyzický pohyb mírně urychluje odbourávání alkoholu.

Připravte se na to, že nezletilého opilce budete muset několikrát za noc zkontrolovat. Sledujte, jestli dýchá pravidelně a jestli mu nehrozí udušení případným nekontrolovaným zvracením.

2. Co vypil a kolik

Jestliže dítě komunikuje, je to dobře. Měli byste se pokusit z něj vytáhnout odpovědi na tři důležité otázky. Ptejte se, kolik toho vypilo, zda pilo tvrdý alkohol a kdy naposledy jej do sebe nalilo. Zvláště dvě poslední odpovědi jsou zásadní.

Pokud dítě vypilo ještě relativně nedávno nějaké panáky tvrdého alkoholu, je možné, že se jeho stav zhorší, protože alkohol se ještě bude vstřebávat. Pivo a víno jsou v tomto ohledu bezpečnější. Pozorujete-li, že potomek ztrácí vědomí, volejte záchranku na čísle 155.

Operátorce řekněte popravdě, co jste se od dítěte dozvěděli.

Před příjezdem sanitky dítě položte na bok, zkontrolujte průchodnost dýchacích cest a počkejte na odbornou pomoc. Tu zavolejte i ve chvíli, kdy se vám opilého potomka podaří vzbudit, ale vy nejste schopni posoudit, jestli dávku, kterou vypil, jeho organismus snese. Totéž platí o kombinaci alkoholu s nelegálními drogami.

Potíže mohou mít podle Michala Miovského z Centra adiktologie v tomto směru například některé městské děti při svých prvních větších zkušenostech s alkoholem. Pijí mnohem riskantněji, častěji sáhnou po tvrdém alkoholu, a pokud jim chybí opatrnost, může být problém raz dva.

Na venkově, zejména na Moravě, děti často vyrůstají v prostředí, kde se k alkoholu dostávají sice brzy, ale obvykle v prostředí s méně rizikovými vzorci pití.

Nelze přitom jednoduše říct, jaká dávka alkoholu je pro dítě smrtelná. V toxikologii se používá pojem LD50, což znamená dávku, která zabije polovinu testovaných tvorů. U alkoholu se za LD50 považuje asi 4-5 promile, život ohrožující dávka pro děti je však o dost nižší.

3. Nebojte se opletaček

Je sice pravda, že za nezletilého potomka zodpovídáte vy, ale to neznamená, že byste měli alkoholové extempore tajit. Pokud vašemu dítěti hrozí otrava alkoholem či se dokonce v opilosti zranilo, raději riskujte vysvětlení na policii, než aby se dítěti něco vážného přihodilo.

"Pro každého rodiče by mělo mít absolutní prioritu zdraví jeho dítěte, každá ostuda rychle přejde a žádný trest v této oblasti není ani hypoteticky tak dramatický, aby stál za jakýkoli risk," říká Michal Miovský.

Pokud budete chtít jen poradit, neváhejte zavolat na linku 155 a vysvětlete situaci, možná se problém obejde bez výjezdu záchranky.