Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtyři věci, které byste nečekala, že ovlivní život nenarozeného dítěte

  • 14
Většina těhotných žen ví, že plodu neprospívá alkohol, kouření a že si mají dávat pozor na nepasterizované sýry a syrové maso. Je ale celá řada dalších způsobů, kterými matka ovlivňuje vývoj svého plodu a jeho budoucí zdraví.

1. Váha matky

Příliš vysoká i nízká váha mohou být komplikací již pro samotné otěhotnění. A zbytečné kilogramy nejsou dobré ani pro těhotné ženy. Obezita zvyšuje riziko těhotenské cukrovky a předčasného porodu, pro nenarozené dítě pak matčina kila navíc znamenají do budoucna vyšší riziko obezity a cukrovky.

Poslední studie v této oblasti podle serveru LiveScience spojují obézní matky také s vyšším rizikem astmatu u dětí. Jedna z nich zkoumala 1100 matek a dětí a zjistila, že sípání a těžké dýchání trápilo ve čtrnácti měsících od narození 4 % dětí matek s normální váhou a třikrát víc dětí obézních matek - 12 %.

2. Cvičení

Pokud jste nebyla před otěhotněním příliš zvyklá sportovat, je nejvyšší čas se do toho pustit. Začněte dvacetiminutovými procházkami v tempu, které vám bude příjemné a při kterém se nezadýcháte. Ideální je vydat se na ně alespoň čtyřikrát do týdne. Vhodnými aktivitami pro těhotné je třeba plavání, cvičení na míčích, těhotenská jóga či pilates.

Jak a co cvičit v těhotenství?

Fyzioterapeutka předvádí cvičení pro těhotné pro OnaDnes.cz 1

Cvičení pomůže těhotné ženě předcházet problémům jako jsou křečové žíly, hemoroidy nebo bolesti páteře, zároveň zlepší její kondici a zkrátí tím poporodní rekonvalescenci. Matka se tak bude moci lépe soustředit na péči o čerstvě narozené miminko. Tomu prospívá také její lepší fyzická i psychická kondice.

Pokud máte v oblibě jízdu na koni, bojové sporty, míčové hry, zvedání činek a posilování se zadržováním dechu, potápění nebo horolezectví (ve výšce nad 2500 m), zkuste si dočasně najít vhodnější sport. Některé duly také radí nepřehánět to v těhotenství s posilováním břišních svalů, protože by mohly komplikovat a prodlužovat porod.

3. Sekundární kouření

I když je každá matka seznámena svým gynekologem s riziky kouření, ženy často zapomínají na nebezpečí sekundárního kouření a pobytu v zakouřené místnosti. Čínští vědci nalezli ve své studii spojitost mezi sekundárním kouřením matek a výchovnými problémy u malých dětí. Na vzorku asi 600 čínských matek a dětí se ukázalo, že u dětí matek pohybujících se v těhotenství v zakouřeném prostředí bylo ve věku pěti let až dvakrát vyšší riziko problémů s agresivitou a pozorností.

Kouření v těhotenství

Jak přestat kouřit v těhotenství, řeší maminky na webu eMimino.cz.

Nepříznivý vliv na nenarozené dítě má i znečištěné ovzduší a smog. I když těhotná žena nemůže vždy změnit své bydliště a pracoviště, měla by alespoň brát ohled na aktuální rozptylové podmínky a stav smogu a vyhýbat se místům s kolonami stojících aut a nákladních vozů.

4. Některé léky a bylinky

Jakmile se žena dozví, že je těhotná, měla by okamžitě se svým lékařem probrat své užívané léky. Problematické mohou být třeba některé typy antidepresiv, některé léky užívané na akné, léky proti srážlivosti krve, léky na vysoký krevní tlak, imunosupresiva a cytostatika i léky proti epilepsii. Pokud trpíte chronickým onemocněním, na které užíváte jakékoliv léky pravidelně, nejrozumnější je již záměr mít dítě konzultovat s lékařem, který vám může předem nebo ihned po otěhotnění navrhnout medikamenty a léčebné postupy, u kterých je známa jejich bezpečnost pro embryo.

Olovo v barvách i oheň jsou rizikem pro těhotné ženy

Ilustrační snímek

V žádném případě ale nevysazujte léky na závažná onemocnění bez předchozího lékařského doporučení, zhoršení nemoci by totiž mohlo ohrozit embryo i vás. Je vhodné mít se na pozoru i před léky užívanými na akutní onemocnění (horečka, kašel, rýma aj.), instrukce pro těhotné ženy jsou vždy součástí příbalového letáku.

Informace o vhodnosti podávání v těhotenství mohou naopak chybět u různých doplňků stravy a bylinek, přestože i ty mohou mít na nenarozené dítě negativní vliv (např. vysoké dávky vitamínu A, rozmarýn, komonice, kýchavice, mařínek, brčál barvínek aj.). Vhodnost různých léků i jejich kombinací v těhotenství můžete bezplatně konzultovat s Teratologickou informační službou.

, pro iDNES.cz