Ona
Pro těhotné ženy jsou nebezpečné zejména kočky, které se pohybují mimo byt.

Pro těhotné ženy jsou nebezpečné zejména kočky, které se pohybují mimo byt. | foto: Profimedia.cz

Co ohrožuje vaše těhotenství?

  • 40
Máte si dávat pozor na to, kolik kávy vypijete, na těhotenský sex, nebo se raději vyhýbat rybám? Seznam rizikových faktorů, které mohou přispět k potratu, je dlouhý.

Potrat je jedním z největších strašáků těhotných žen. Když loňského roku věděcké časopisy zveřejnily výsledky britské studie o účincích kofeinu na těhotenství, ordinace amerických a evropských lékařů zaplavily zástupy vyděšených milovnic kávy. Autoři studie totiž dospěli k závěru, že ženy, které denně zkonzumují víc než dvě stě miligramů kofeinu, zdvojnásobují riziko potratu nebo předčasného porodu. Na černý seznam nepřátel těhotenství tak přibyla další položka.

Nepřítelem je i věk
Přibližně jedno ze čtyř těhotenství skončí předčasně, uvádí magazín Newsweek. Samozřejmě, že káva není zdaleka jediným rizikovým faktorem pro výskyt potratu. Seznam ohrožení je dlouhý a všechny faktory, které se na něm vyskytují, nemohou být kontrolovány. Více než polovina všech potratů je podle odborníků způsobena chromozomálními abnormalitami. "Jde o přirozený způsob, kterým příroda ukončuje existenci nefunkčního organismu," říká Susan Clifforgová z Duke University. Pokud je příčinou potratu chromozomální abnormalita, v sedmdesáti procentech těhotenství zanikne ještě před šestým týdnem.

Co se týká celkových čísel, končí podle magazínu Newsweek přibližně polovina těhotenství mezi šesti a deseti týdny a jen pět procent potratů se odehraje později než v deseti týdnech.

Rizikový faktor, který nelze nijak ovlivnit, představuje i vysoký věk matky. Starší ženy mají větší pravděpodobnost, že se u jejich plodu vyskytne nějaká porucha, jako je například Downův syndrom. V "běžné" populaci rodiček je riziko potratu do šesti týdnů po oplodnění přibližně patnáct procent. U pětatřicetiletých žen stoupá riziko na pětadvacet procent a u čtyřicátnic už se jedná o dvaačtyřicet procent.

Na co si dát pozor
Ačkoli věk a chromozomální abnormality nijak ovlivnit nemůžete, přesto existuje řada preventivních opatření, která pro snížení rizika potratu udělat můžete. Především vsaďte na kvalitní antikoncepci. Tím se nemyslí jen hormonální antikoncepce, která bude šetrná k vašim játrům, ale i kondomy, které vás uchrání před pohlavními chorobami. Nepřeléčené pohlavní nemoci totiž mohou ovlivnit nejen vaši plodnost, ale i následné těhotenství.

Před a po oplodnění užívejte vitaminy určené pro těhotné ženy (obsahují kyselinu listovou, která je v těhotenství obzvlášť důležitá), nekuřte a vyhýbejte se i pasivnímu kouření (pobytu v zakouřených prostorách). Soustřeďte se na udržení optimální tělesné váhy. Obezita totiž zvyšuje riziko potratu i vrozených defektů.

Dávejte si pozor na nedostatečně tepelně upravené maso, v němž se mohou nacházet bakterie listerie, E. coli a další choroboplodné zárodky. Ze stejného důvodu byste se měla vyhnout konzumaci měkkých sýrů, jako je brie a gorgonzola, v nichž se listerie může také objevit. Odborníci také doporučují, aby těhotné ženy omezily konzumaci sushi a ryb, které mohou obsahovat velké množství rtuti (například tuňák v konzervě).

popisekSPECIÁLNÍ PŘÍLOHA
Vše o těhotenství a dětech

Máte doma kočku? Pokud jste těhotná, musí za vás čistění jejího písku převzít někdo jiný. Jestliže má kočka přístup ven, raději ji na dobu těhotenství přestěhujte k někomu jinému, protože se od ptáků či myší může nakazit toxoplazmózou, která je pro těhotné ženy smrtelně nebezpečná.

Ještě před otěhotněním si zkontrolujte svůj očkovací průkaz a ujistěte se, že máte aktivní očkování zejména proti spalničkám a zarděnkám. Ty jsou nejen příčinou těžkých vrozených defektů, ale také významně zvyšují riziko potratu.

Riziko potratu zvyšuje i mnohonásobné těhotenství či umělé oplodnění. Na rozdíl od obecně vžitých představ však na potrat nemá žádný vliv cvičení či sex v těhotenství.

Řešením jsou testy
Pokud žena prodělá opakovaný potrat, lékař by měl provést testy nejen jí, ale i partnerovi. Při nich se mohou odhalit chromozomální problémy, ale stejně tak i infekce dělohy. Krevní testy dokážou diagnostikovat diabetes, autoimunitní poruchu i hormonální poruchy.

Přibližně jedna z pěti žen s opakujícími se potraty trpí poruchou srážlivosti krve. Ta sice znemožňuje donošení plodu, ale na druhou stranu je relativně dobře léčitelná.