Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tvrdohlaví lidé spí na zádech anebo co o vás vypovídá spánková poloha

  • 106
Lidé ve stresu spí nejčastěji v klubíčku, spánek na zádech s připaženýma rukama je typický pro tvrdohlavé a náročné osoby a na břiše nejraději spí úzkostní a nesebevědomí lidé. Tušili jste, co všechno o vás může prozradit nejoblíbenější spánková poloha a jaký vliv má na vaše zdraví?

Ženy v klubíčku

Můžete to považovat za šarlatánství, ale odborníci na neverbální komunikaci tvrdí, že poloha, ve které nejraději a nejčastěji spíme, vypovídá o naší osobnosti jako řeč těla. Podle nejfrekventovanější spánkové pozice lze údajně odhadnout nejen osobností charakteristiky, ale i například míru stresovanosti.

Nejvíce lidí spí v takzvané fetální pozici, což je poloha na boku s koleny pokrčenými a přitaženými k tělu. Pokud jde i o vaší nejoblíbenější spánkovou polohu, měli byste zvolnit, protože vaše míra stresu a starostí už dosáhla kritické míry. Spánkem v této poloze se údajně podvědomě snažíme vrátit do stavu, kdy nám bylo dobře a cítili jsme se v bezpečí. 

Tlak všedních starostí je příliš velký a vaše tělo proto automaticky zaujímá ve spánku pozici, pro kterou je typické uvolnění, bezpečí a pohodlí. Kromě již zmíněných charakteristik je poloha v klubíčku nejoblíbenější u lidí, kteří jsou uvnitř citliví a poněkud plaší (i když se navenek mohou jevit jinak). 

Souvislostí osobnostních charakteristik a nejfrekventovanější spánkové polohy se zabývala i rozsáhlá mezinárodní studie. V ní se mimo jiné ukázalo, že v klubíčku spí raději ženy než muži. 

V jakých polohách spíme

Fetální poloha (v klubíčku) - 41 %
Na boku s připaženýma rukama - 15 %
Na boku s předpaženýma rukama - 13 %
Na zádech s připaženýma rukama - 8 %
Na břiše - 7 %
Na zádech s rozhozenýma rukama i nohama - 5 %

Zdroj: BBC

Druhou nejoblíbenější spánkovou polohou, v níž spí tři lidé z deseti, je poloha na boku s nataženýma nohama a rukama. Podle expertů na neverbální komunikaci je spánek v této poloze typický pro neflexibilní, tvrdohlavé a konzervativní osobnosti s rigidním myšlením. 

Pokud spíte nejraději na boku s rukama nataženýma dopředu, máte přemrštěná očekávání, jste velmi kritičtí k sobě i svému okolí a snadno se vzdáváte. K charakteristikám těchto lidí přidávají experti ještě cynismus a podezíravost.

Na zádech spí důvěřiví lidé

Poloha na zádech s rozhozenýma rukama je prý typická pro osoby, které jsou společenské, důvěřivé a jsou výbornými posluchači. Mají i vysoké sebevědomí a bývají sami se sebou spokojení.

Sedmnáct procent lidí spí nejraději na břiše s rukama rozhozenýma do stran nebo objímající polštář. Taková poloha je údajně typická pro lidi, kteří mají rádi všechno pod kontrolou, jsou úzkostní a nedokážou přestat myslet na nedořešené úkoly všedního dne. K jejich dalším charakteristikám patří mimořádná citlivost na kritiku i problémy se sebevědomím.

Takzvaná poloha "vojáka", kdy spíte na zádech s připaženýma rukama, je nejoblíbenější pro osm procent lidí. Spí v ní údajně lidé, kteří jsou na sebe velmi nároční a zároveň jsou značně rezervovaní. Typická je pro ně také tvrdohlavost.

Spánek těhotných

O spaní na břiše v těhotenství se diskutuje na webu eMimino.cz

Podle výsledků dalšího výzkumu spánková pozice, kterou zaujímáte se svým partnerem, vypovídá zase mnohé o stadiu, ve kterém se váš vztah nachází. 

Tak například pokud ležíte vedle sebe v takzvané pozici "lžic", kdy jste oba na boku a máte obličeje otočené stejným směrem, ten z vás, kdo objímá toho druhého (je tedy za ním), má tendenci být ve vztahu dominantnější, rád přebírá nad druhým kontrolu a určuje směřování vztahu. 

Jestliže spíte každý sám a občas se jeden druhého dotknete (například se vezmete za ruce) znamená to, že máte ve vztah důvěru a nebojíte se dát si navzájem prostor.

Spánek na břiše prospívá trávení, ale škodí páteři

Poloha, kterou ve spánku nejčastěji zaujímáte, má vliv i na váš zdravotní stav. Odborníci například zjistili, že pokud rádi spíte na břiše, prospíváte tím svému trávení. 

Naopak spaní na zádech podporuje chrápání a zhoršuje kvalitu spánku. Existuje také souvislost mezi spaním na zádech a spánkovou apneou, respektive jejím zhoršením. Stejně tak je spaní na zádech nevhodné, pokud trpíte syndromem neklidných nohou nebo křečemi nohou. V takovém případě vám prospěje spánek ve fetální poloze.

Další studie prokázala, že ti, kdo spí na levém boku, trpí častěji nočními můrami než ti, kteří spí na pravém boku. 

Podle odborníků je však poloha na boku jednoznačně nejzdravější spánkovou pozicí, protože poskytuje dostatečnou oporu páteři a krku. Výzkum ukázal, že lidé, kteří spí na boku, se v průběhu noci méně často budí kvůli bolestem krku, ramen a paží ve srovnání s lidmi preferujícími ostatní spánkové polohy. 

Nejhorší je z tohoto pohledu pozice na břiše, která nadměrně zatěžuje krční i bederní páteř.

V jaké poloze spíte nejčastěji?

celkem hlasů: 6158

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 12. května 2014. Anketa je uzavřena.

Na břiše
Na břiše 2502
Fetální poloha
Fetální poloha 1240
Na boku s předpaženýma rukama
Na boku s předpaženýma rukama 1222
Na zádech s rozhozenýma rukama i nohama
Na zádech s rozhozenýma rukama i nohama 507
Na boku s připaženýma rukama
Na boku s připaženýma rukama 353
Na zádech s připaženýma rukama
Na zádech s připaženýma rukama 334
, pro iDNES.cz