Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co nám ruší spaní? Nemůžeme usnout a chodíme na záchod

  • 39
Nespavost, vážné psychické poruchy, ale také problémy s močovým měchýřem bývají častými příčinami nekvalitního spánku. Jak jim předejít a kdy je třeba rad odborníka?

Přerušovaný spánek není kvalitní. Proč? "V důsledku narušeného spánku nedochází k navození nebo prohloubení spánku do jeho hlubokých stadií - chybí delta a REM spánek - a spánek neosvěží tak, jak by měl," vysvětluje Martin Pretl, vedoucí lékař neurologické ambulance a spánkové poradny INSPAMED, s. r. o.

Nekvalitní spánek má vliv na celý organismus včetně například zvyšování váhy. Ovlivňuje také další tělesné systémy, což vede k rozvoji dalších chorob. Nekvalitní spánek má negativní vliv na denní fungování organismu. Jaké jsou nejčastější příčiny?

Nykturie - když musíte často na toaletu

Potřeba člověka vstát za noc minimálně dvakrát, aby se vymočil, to je jev, který má mnoho příčin. Roli hraje věk, problémy s prostatou či špatný pitný režim.

Jak probíhá zdravý spánek

Zdravý člověk usíná maximálně do 30 minut, nejdříve mělkým spánkem - stadium NREM 1. Následující stadium NREM 2 tvoří přechod mezi mělkým a hlubokým spánkem, který je reprezentován stadii NREM 3 a 4, souhrnně označovanými delta spánek. Delta spánek je nezbytný k osvěžení a regeneraci organismu. Spánkový cyklus u zdravého spánku je zakončen REM spánkem.

Spánkových cyklů je čtyři až pět za noc. Délka celého cyklu od začátku prvního stádia NREM až po ukončení REM, je asi 60 - 120 minut.

V první části spánku převládá delta spánek, v druhé části je zastoupen hlavně spánek REM a stadium NREM 2. V mládí je o něco více delta spánku a REM spánku, s přibývajícími roky jich ubývá a jsou nahrazovány mělkými stadii NREM (NREM 1 a 2) a bdělostí.

Nykturie má za následek tříštění spánku a sníženou kvalitu nejen spánku, ale i života. "Z nizozemské epidemiologické studie provedené na 1 485 mužích a ženách vyplynulo, že nykturie je nejčastější příčinou přerušeného spánku u dospělých jedinců starších 50 let," říká Martin Pretl.

Co pomůže? Někdy stačí změna pitného režimu, jindy je třeba užívání léků, které mají vliv na tvorbu moče.

Obstrukční spánková apnoe pacienty dusí

Postihuje častěji muže středního a vyššího věku s nadváhou či obezitou. Při apnoi dochází k uzávěru horních dýchacích cest; vzduch neproudí do plic, není okysličována krev. V tu chvíli se člověk na chvilinku probudí, zachrápe a zase usne. To se opakuje celou noc.

Opakované apnoe působí negativně na srdeční sval, proto je není rozumné přecházet. Udržení rozumné váhy je nejsnazším řešením.

Syndrom neklidných nohou: někdy chybí železo

Název je velmi příznačný, protože postižení mají nepříjemné, palčivé, někdy i bolestivé pocity, zvláště v dolních končetinách, které nutí k pohybu. Každý pohyb přináší úlevu. Příznaky nemoci se objevují hlavně v klidu - večer a v noci brání normálnímu usnutí nebo vedou k opakovanému probouzení.

Jistou roli zde hraje nedostatek železa v těle, pro toto je vždy třeba návštěva odborníka, ideálně spánkové laboratoře. Léčba není snadná.

Ilustrační foto.

Chronická nespavost - postihuje pětinu populace

Jde o stav, kdy člověk není schopen usnout nebo se v průběhu noci budí. Nespavost může vést k trvalému pocitu únavy, k poruchám nálady či paměti. Jedná se též o jednu z nejčastějších příčin pracovních úrazů, snižuje odolnost vůči stresu a narušuje paměť, soustředění se a schopnost naslouchat. Člověk je podrážděný a také snadněji onemocní.

Častou příčinou je nedodržení zásad spánkové hygieny a samozřejmě psychické potíže. Problémy se spánkem mají lidé, kteří trpí depresemi, ale třeba i ti, kteří mají přechodně více starostí.

V obou případech je vhodné vyhledat lékaře. S menšími problémy může pomoci praktický doktor. Pokud vám zrovna umírá otec a vy už týden nemůžete usnout, pak je jistě na místě i přechodné užívání léků na spaní. Nemusíte se bát, po týdnu u vás rozhodně nevznikne závislost.

Pokud jde o dlouhodobější potíže, ty je nutné řešit spíše s psychologem nebo i psychiatrem. Pro některé lidi bude řešením psychoterapie, která může začít nácvikem relaxačních technik. Jsou však samozřejmě i časté případy, kdy se pacienti neobejdou bez dlouhodobého užívání antidepresiv.