Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyspíš se až v hrobě a další věty o mateřství, co nám dopředu neřekli

  13:12aktualizováno  13:12
O tom, jak se váš život změní po narození prvního potomka, vám toho možná kamarádky i rodina řekly celkem dost. Na některé poznatky se ale občas zapomene. Zjistili jsme, co české matky nevěděly dopředu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na zkušenosti jsme se zeptali matek, které si povídají na diskusní serveru eMimino.

1Láska vás může okamžitě zaplavit, anebo taky ne

Rodičovství vám obrátí život a hodnoty vzhůru nohama. Možná vám to někdo dokonce prozradil, ale právě tohle je jeden z aspektů, které se těžko vysvětlují, pokud to člověk sám nezažije. Matky často mluví o obrovském pocitu lásky, jako by se jim rozdělilo srdce, síla emocí je samotné až zarazila.

Jiné ovšem připomínají i druhý možný scénář - lásku ke svému dítěti si musí postupně vypěstovat, podobně jako si Malý prince získává přátelství lišky. Zejména na tuto variantu je dobré být připravená, protože se o ní hovoří méně.

„Vztah k dítěti po porodu si musíte teprve vybudovat a trvá to měsíce, spíš roky. Není to zcela automatické, jak se předpokládá, rodiče starších a dospělých dětí to již zapomněli. Je to v jako každém jiném vztahu, že se dva lidé musí spolu nejdříve sžít, zvyknout si na sebe, přijmout se...,“ vzkazuje těhotným ženám a novopečeným maminkám Lady Lada.

2Rozlučte se se spánkem a víkendy

Možná si říkáte, že malé miminko celé dny prospí, takže mateřská bude určitě pohodička. A pro spoustu žen to tak taky je. Jenže dětské koliky a prdíky mohou změnit i nejmilejší miminko v neutišitelného uřvance. „Neřekli mi, že se vyspím až v hrobě,“ shrnuje to lakonicky diskutující matka Diana.

I spavé miminko vám poskytne méně spánku, než byste čekala. Budí se totiž každé tři hodiny a jeho nakrmení, odkrknutí, přebalení, uspávání a usínání vám zabere minimálně hodinu. Víkend nevíkend, ve všední den i v neděli. Kromě toho zapomeňte i na to, že si v klidu sednete ke stolu a spořádáte svůj oběd teplý a v klidu.

3I když dítě spí a je hodné, budete úplně vyřízená

Zatímco některé děti první tři měsíce života v podstatě prospí, pro jejich rodiče to přesto není procházka růžovým sadem. Z nějakého důvodu jsou totiž naprosto vyčerpaní a nemají ani kousek energie na víc. Obzvlášť intenzivní bývají tyto pocity během šestinedělí, pak si pomalu na novou životní etapu zvyknete.

„Myslím, že mi nikdo neřekl (a i kdyby řekl, tak nepochopím), jaký je dítě nápor na psychiku - i když dobře spí, i když jí a přibírá, stejně je to fakt vyčerpávající, když má člověk pozornost pořád upřenou na někoho jiného ve dne v noci, 24 hodin denně. Jak říká moje kamarádka: Největší zážitek při mateřství je mít mozek jen pro sebe,“ napsala matka s přezdívkou slečna Ferka.

„Mně asi největší problém dělalo smířit se s tíhou neskutečné odpovědnosti. Ten strach, abych něco nepokazila, neudělala špatně,“ vzpomíná matka s přezdívkou Fonty.

4Zajděte na kurz první pomoci a zbytečně nepanikařte

Spolu s pocitem zodpovědnosti za malého človíčka se toho musíte také spoustu nového naučit - o jeho výživě a bezpečnosti především. Děti totiž lezou, padají, strkají kde co do pusy a rodiče pak mohou mít tendenci miminko nebo batole až moc opečovávat a s každou boulí letět k doktorovi nebo rovnou na pohotovost.

„Ano, je třeba být opatrný, ale zase to nepřehánět. Dítěti nevadí, když na něj foukne nebo mu vystydnou ruce nebo když se bouchne do hlavy; výjezdy na pohotovost s banalitami jsou zbytečný stres pro všechny. V tomto smyslu doporučuji kurz první pomoci pro děti se zkušeným praktikem (nás vedla sestřička ze záchranky), který řekne, co je na paniku a co ne. Že třeba zbaštěný magnet nevadí, ale dva zbaštěné magnety nebo nedejbože baterie jsou fakt problém,“ doporučuje na eMimino.cz úzkostlivějším rodičům další diskutující.

5Pláč miminka vás bude téměř fyzicky bolet

Možná se vám toto tvrzení zdá přehnané, ale věřte, že vás vlastní reakce na dětský pláč zarazí. Řev jiných dětí se dá celkem dobře vytěsnit, ovšem řev vlastního potomka bude znamenat, že se vám vypne mozek a uděláte cokoliv pro to, abyste ho utišila.

„Že to bude nápor na psychiku, jsem čekala, ale neuvědomovala jsem si, že tělo reaguje jako na každý jiný stres - buší mi srdce, potím se. A že mi u toho bude vypínat mozek,“ vypozorovala svou fyzickou reakci na pláč dítěte beruska9.

„Nečekala jsem, že plačící dítě dokáže rozložit partnerský vztah - pak už není žádná podpora, nemá sílu ani jeden z rodičů, a ač to zní děsivě a necitelně, tak se snaží řvoucího prcka nasměrovat k tomu druhému a rychle někam vypadnout,“ svěřila se zase další matka.

V období šestinedělí samozřejmě můžete tak očekávat hormony na pochodu, časté poplakávání bez většího důvodu. Po šestinedělí a po skončení kojení se tyto výkyvy většinou srovnají, ale některé ženy zůstanou citlivější i nadále. Diskutující s přezdívkou kačenka její maminka varovala, ale ona jí to nevěřila: „Maminka měla pravdu, že tu Sophiinu volbu už si prostě nepřečtu, a když, budu řvát. Řvu totiž i u reklamy na čokoládu.“

6Kojení bolí a břicho si ještě trochu ponosíte

Kojení je nejpřirozenější způsob krmení miminka, to ale neznamená, že jde snadno. Musíte mít dostatečně vystouplé bradavky, správně dítě přiložit a ono samotné se musí naučit dobrou techniku sání.

„Nikdo mi neřekl, že břicho hned po porodu nesplaskne a že se budu bát ještě několik měsíců po porodu svléknout do plavek. Že kojení není legrace a dokonce i bolí. Že můj intimní život ani po šestinedělí nebude jako za bezdětna,“ napsala Dendule.

Přitom právě dostatečné informace o kojení mohou ženám velmi pomoci a ony se při prvním problému hned neobrací na umělou kojeneckou výživu. „Mně by se moc hodilo, kdyby mi někdo řekl něco o růstovém spurtu. Stačilo by jen to, že něco takového existuje. První dceru jsem kvůli tomu přestala hodně brzo kojit. Doktorce jsem se zmínila, že malá nechce jíst a vzteká se u toho a že mám asi slabé mléko. Řekla jen, že nic jako slabé mléko neexistuje,“ vzpomíná Pink Lady na to, jak jí pediatrička nepodala dostatek informací.

7Nestyďte se za nepříjemné pocity

Od rodičovství očekávají všichni hlavně příjemné pocity jako je láska, naplnění a pohoda. Jenže koktejl hormonů může s naším tělem udělat i pravý opak, zatímco baby blues a plačtivost je běžným projevem šestinedělky, mohou se dostavit i mnohem temnější pocity.

„Mně by se třeba hodilo vědět, co se týče mých pocitů po porodu, co je ještě normální a co už je na doktora. Měla jsem před porodem hodně načteno, bohužel o poporodní depresi jsem si myslela, že to je něco, co mě nemůže potkat, že tím trpí hodně malé procento žen, že takové ženy chtějí svému dítěti ublížit, jak nějaký sci-fi film hodně vzdálený od reality. Topila jsem se pak ve svých pocitech, štvalo mě, že mě nikdo dopředu nevaroval a nesnášela jsem maminky, co mi tvrdily, jak je mateřství nádherné a jak je to všechno super,“ vzpomíná další diskutující matka. A dodává, že u druhého dítě si nic podobného nezažila, což jí ale také nikdo dopředu neřekl.

Poporodní deprese navíc může zasáhnout i otce, proto byste spolu v páru měli co nejvíc mluvit o svých pocitech a nebát se vyhledat odbornou pomoc.

8Bez dítěte budete jako na dovolené, nebo za blázna

Jakmile si matka zvykne na neustálý dohled a zodpovědnost za bezbranného tvorečka, může pro ni být i samostatná cesta na poštu nebo do krámu nečekaným zážitkem.

„Moc jsem se těšila na chvíle, kdy předám dítě manželovi a vyrazím nakupovat, byla jsem schopná nakupovat i dvě hodiny. Jen tak tiše brouzdat mezi regály, na nic nemyslet a relaxovat mysl. Skutečně balzám,“ popisuje Free Lady. Trochu opačně to vnímaly další dámy.

„Když jsem si po několika měsících vyrazila do města sama bez dítěte, mávala jsem na trolejbus, jako bych nastupovala s kočárkem, automaticky jsem v krámě nabízela rohlík neviditelnému dítěti a v obchodě jsem si neuměla vybrat nic sama pro sebe. Koupila jsem dvě čepičky a utekla pryč, protože se mi opakovaly záchvaty paniky, že jsem dítě někde zapomněla,“ vzpomíná s humorem další matka. Ostatní přidávají své podobné historky, třeba o kolíbání bochníku chleba ve frontě v obchodě.

9Dítě roste rychleji, než si myslíte

Tahle rada zní tak trochu jako od babičky, ale je rozhodně pravdivá. A rozhodně nemusí být jenom zabarvená nostalgií. V praxi to také znamená, že jakmile si u dítěte zvyknete na jednu fázi a začnete mít pocit, že všechno pěkně zvládáte, dítě se vesele posune do dalšího vývojového stadia a veškerý řád je opět v tahu.

Platí to samozřejmě i o všech těch krásných oblečcích, které stihnete na svého roztomilého novorozence obléci maximálně dvakrát. A i když šatičky a oblečky s knoflíčky jsou velmi rozkošné, často nejsou ani trochu praktické.

„Jako nadšená prvnička jsem v těhotenství nakoupila všechno, co se mi jen trochu líbilo a byla jsem si jistá, že v těch šatičkách bude moje holčička pořád, aby byla krásná. Když načančáte dítě na návštěvu, musíte počítat s tím, že potřebujete stejně krásné šatečky alespoň dvoje náhradní s sebou, jelikož blinkanec to jistí téměř po každém jídle a o příkrmech ani nemluvím. Takže jsem velmi brzy přišla na to, že je levnější a praktičtější vzít jako náhradní troje body a troje legíny dohromady za pětistovku, než troje šatečky po pětistovce,“ připomíná další praktická matka s tím, že také netušila, jak nízký bude její rodičovský příspěvek.

Napadají vás další rady, co by se vám hodily před porodem? Podělte se s ostatními v diskusi.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

(Ilustrační foto)
Příběh Ivety: Po porodu se k nám tchyně nastěhovala, její péče mě ničí

Po návratu z porodnice mě doma čekala tchyně. Nadšená z prvního vnoučka a připravená mi pomáhat. První dva dny jsem byla ráda, ale po mnoha týdnech neustálé...  celý článek

Herečka Kristýna Fuitová Nováková
Jindřiška z Pelíšků: Je to jediný film, ve kterém se můžu vidět

Nechtěla být jenom doma s dcerami, ani si pořídit chůvu. Proto Kristýna Nováková pracuje jen tolik, aby hlídání zvládla rodina. A až letos se poprvé vypravila...  celý článek

Andrea se svým synem Josefem
Co řeší matky v porodnici? Nepříjemný klystýr i problémy s podnikáním

Porod dítěte trvá i několik hodin, během kterých ženu doprovází zpravidla partner a porodní asistentky. Ty si na porodních sálech vyslechnou a zahlédnou...  celý článek

Petr Klíma je na farmářských trzích v Praze 6 "pečený - vařený“. Na snímku s...
Z farmy přímo na stůl: nová kuchařka vás naučí milovat zeleninu

Nemusíte být fanatickým přívržencem farmářských trhů, abyste zjistili, že nejlepší zelenina je ta lokální. Ať už máte tatínka, který se vyžívá v pěstování,...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nedomazlené děti mohou mít psychické potíže celý život

Schopnost navázat vztah se lidé učí od samého narození. Ukazuje se, že citová vazba k jedné osobě je pro další vývoj člověka zcela zásadní. Pokud je oslabena,...  celý článek

Další z rubriky

Kristýna a Jakub
Chlap u porodu? Pro Jakuba je to povinnost, Marek o tom nechce slyšet

Názory na přítomnost otce u porodu se různí, valná většina žen by si ale přála cítit na porodním sále podporu od svého partnera. Další díl projektu Malé lásky...  celý článek

ilustrační snímek
Plastické operace a mateřství: silikony kojení většinou nevadí

Stále více žen se svěřuje pod skalpel plastického chirurga dřív, než se rozhodnou založit rodinu. Právě o tomto tématu se nedávno v bulváru moderátorka Hana...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pohádali jsme se s dcerou a ta se odstěhovala, teď mě to mrzí

Naše nejstarší dcera se změnila poté, co začala chodit do práce a našla si přítele. Jedna hádka vyvrcholila tím, že se druhý den odstěhovala ke svému chlapci a...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Když makup a stíny používá chlap - úchylnost, nebo umění?
Když makup a stíny používá chlap - úchylnost, nebo umění?

V poslední době víc než beauty vlogerky a blogerky jedou jejich pánské verze. Moc testosteronu z toho sice nekouká, ale ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.