V teple se nám špatně usíná, pokuste se místnost zchladit pomocí klimatizace či...

V teple se nám špatně usíná, pokuste se místnost zchladit pomocí klimatizace či větráku. | foto: Profimedia.cz

Nespíte? Hrozí vám úzkosti i kolaps

  • 1
Nedostatek spánku způsobuje vážné choroby a může i zabíjet. Páteční magazín Rodina DNES zjišťoval, proč nespíme.

Vynecháte-li jednu noc spánku, jste podráždění a k večeru usínáte i vestoje. Co udělá s organismem, když to další noc zopakujete a nepůjdete spát ještě několik dní?

„Hrozí rozvoj obezity, cukrovky, vysokého tlaku a oslabení imunitního systému. Strašákem je i snížená výkonnost přes den, snížená odolnost vůči stresu a nesoustředěnost,“ říká psychiatr Ladislav Polách, autor knihy Příručka duševního zdraví, která radí lidem s psychickými problémy a mimo jiné řeší i nespavost. Některé následky vyčerpání si hned nemusíte spojit s nedostatkem spánku.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Velké téma o nedostatku spánku a také o tom, co dělat, pokud místo spaní bdíte, najdete v pátečním magazínu Rodina DNES.

Titulka Rodina DNES č. 42

Vědci z Kalifornské univerzity například přišli se zjištěním, že když se v noci dost nevyspíte, máte sklony zapamatovat si věci jinak, než jak se odehrály. Dlouhodobě unavený mozek totiž do vzpomínek zakomponuje i nepravdivé informace. Je také pravděpodobné, že utrpí vaše dlouhodobá paměť, která je závislá na kvalitním spánku. To může být problém, když se třeba učíte na zkoušku.

Nespavost jde ruku v ruce s pošramocenou psychikou a lékař Ladislav Polách potvrzuje, že se ve své psychiatrické ambulanci s „čistými“ poruchami spánku setkává málokdy.

„Málokdy se stane, že by přišel pacient, který trpí nespavostí a ničím jiným. Naopak většinou je porucha spánku doprovodným příznakem v podstatě všech duševních poruch – demencí, poruch nálad jako deprese nebo naopak mánie – a také závislostí na alkoholu a návykových látkách,“ říká psychiatr.

V případě alkoholu se často jedná o začarovaný kruh, kdy člověk tlumí psychické napětí a snaží se přivodit spánek alkoholem, čímž se ovšem postupně dopracuje k závislosti, která je zase doprovázená nespavostí.

„Poruchy spánku se také objevují u úzkostných neurotických poruch, se kterými lidé k psychiatrovi chodí nejčastěji a jejichž počet v dnešní době raketově roste,“ upozorňuje lékař.