Co když potřebujete přibrat?

  10:08aktualizováno  10:08
Kdo to nezažil, možná neuvěří. Ale tak jako je pro někoho skoro nemožné zhubnout, snaží se jiní lidé marně přibrat.
Pokud chcete přibrat, je zbytečné se přejídat.

Pokud chcete přibrat, je zbytečné se přejídat. | foto: Profimedia.cz

Příkladem je šestadvacetiletý Miroslav Savula z Brna, který se obrátil na naši rubriku Hubnutí. "Potřebuji přibrat, při 185 centimetrech vážím jen 68 kilogramů," vysvětlil. Říká, že všude se dají najít rady jen pro hubnoucí, ale nemůže narazit na žádnou, která by pomohla jemu a podobným lidem. "Přijdu do obchodu a vidím samé minerálky s karnitinem, jogurty light, másla light. To je skoro jako diskriminace hubených lidí," podotýká s nadsázkou. Zatím mu poradil jen jeho lékař, který se ho snažil uklidnit tím, že časem určitě začne přibírat tak, jak bude s věkem spalování jeho organismu méně výkonné.

Na postavě však může zapracovat už dřív. Ze všeho nejdříve by však lékař měl vyloučit, zda za štíhlostí není nějaká zdravotní patálie -v úvahu by připadala třeba porucha činnosti štítné žlázy, vstřebávání živin a podobně. Pokud tomu tak není, je otázka, zda se máme trápit snahou nabrat nějakou váhu. „Přibrat - pokud je vám geneticky dáno být štíhlý - je opravdu těžší než zhubnout,“ upozorňuje Iva Málková ze společnosti Stop obezitě.

Připomíná v této souvislosti, že tak jako existují lidé hodně malí či hodně vysocí, existují i lidé, kteří jsou od přírody podsaditější či naopak hodně štíhlí, aniž o to nějak usilují. "Pokud chceme přibrat, je zbytečné se přejídat, ale asi byste měl dbát víc na rovnoměrný příjem potravy, který by se energeticky měl pohybovat alespoň okolo 10 000 kilojoulů na den," radí Málková.

Základem úspěchu je jíst pravidelně, udělat si na jídlo čas a nevynechávat jednotlivá hlavní jídla. Ideální je zařadit do jídelníčku dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne.

Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (týká se to mandlí nebo lískových oříšků). Můžete používat rostlinné oleje ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů rozpustných v tucích. Není třeba se bát ani müsli směsí s oříšky a ovocem, jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav je možno jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda.

Můžete zkusit přidat k normálnímu jídelníčku nízkoenergetické bílkovinné diety - to jsou přípravky, které někdy používají hubnoucí místo jídla, neboť mají kvalitní složení bílkoviny, vitaminy, minerály. Jsou v různých formách, podle toho, zda by vámvyhovovaly polévky, koktejly, pudinky, případně tyčinky.

Kvalitní diety jsou podle Ivy Málkové například od firem Redita, NutraBona, Guareta, Modifast a další. Prodávají se v lékárnách. Vy si je tedy dejte navíc k jídlu. Zhodnoťte též svůj energetický výdej a dopřejte si hodně spánku.

Na tvar postavy má samozřejmě vliv i cvičení, můžete si proto nechat sestavit tréninkový plán zaměřený na zvětšení svalového objemu. 

Chcete vědět více?

Čtěte přílohu Hubnutí v MF DNES.


Autoři:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerová s anorexií bojovala už od střední školy

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že je štíhlá kvůli tanci, kterému se věnovala...

Další z rubriky

Potraviny, které vám na podzim pomohou s hubnutím i posílením imunity

Ilustrační fotografie

Když chcete zhubnout, je právě podzim ideálním obdobím pro začátek diety. Není už takové teplo, takže se můžete více...

RETRO: Hubnutí v socialismu. Frčela vajíčková dieta i rady Rajka Dolečka

Obal knihy Abychom netloustli, která vyšla v roce 1970. Jsou v ní dietní rady a...

Touha lidí zhubnout je nezávislá na politickém režimu. I za socialismu se ženy a muži snažili zbavit přebytečných...

Tipy, jak připravit zdravé a levné jídlo. Zkuste těstoviny i luštěniny

Ilustrační fotografie

Vařit neznamená strávit půl dne u plotny. Důležité je mít pod kontrolou, co jíte, používat základní suroviny, jíst...

Najdete na iDNES.cz