Vypít byste měli 150 procent toho, co při sportovní zátěži vypotíte. (Ilustrační snímek)

Vypít byste měli 150 procent toho, co při sportovní zátěži vypotíte. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Co jíst a pít před sportem a po něm

  • 40
Už několik hodin před cvičením nejíte, aby se vám lépe hýbalo, a nic k jídlu si nedáte ani po sportu, protože nechcete nabrat to, co jste pracně vypotili. Všechno špatně! Riskujete zdraví a paradoxně i další kila nadváhy.

Při sportu vaše tělo spaluje tuk, se kterým se bez obav můžete rozloučit natrvalo, ale zároveň spotřebovává důležité látky. Ty musíte poctivě dotankovat – jak jinak než jídlem a pitím. Cvičením nepřicházíte jen o tekutiny, ale i bílkoviny ze svalů a musíte vyrovnat hladinu krevního cukru.

"Když si vyčerpám zásoby cukru, které zásobují mozek a centrální nervový systém, a půjdu spát bez doplnění těchto zásob, projeví se to na kvalitě spánku. Bude přerušovaný, nekvalitní. Probudím se vyčerpanější, než jsem byl večer," vysvětluje specialista na výživu Petr Havlíček.

Tělo nepotřebuje energii jen na to, aby se hýbalo, ale i na regeneraci. Bez přísunu jídla to nezvládne. Sportovci, kteří trénují odpoledne, mají za jedno z nejdůležitější jídel dne právě večeři a často zařazují ještě druhou – právě aby mohli doplnit množství živin, které jejich tělo spálilo.

Člověk, který hubne, by měl být s večeří samozřejmě opatrnější, ale když ji vynecháte úplně nebo si dáte jen maso se zeleninou bez sacharidů ve formě přílohy, nedodáte tělu dost látek nutných k tomu, aby správně fungovalo. Unavené a vyčerpané tělo se vám "odvděčí" tím, že se obalí dalším tukem.

Jen maso nestačí

To všechno znamená, že po pohybu se prostě musíte najíst. Jen si odpusťte smažené a tučné, protože takové jídlo vám více než živiny dodá pracně odbouraný tuk. Co tedy jíst?

"Když člověk stráví dopoledne na kole, je ideálním obědem masový vývar s rýží a k tomu rizoto a zelenina. Po večerním cvičení si dejte plátek grilované ryby, vařený brambor a zeleninu – opět s minimem tuku," radí specialista na výživu Petr Havlíček.

Vodní hospodářství

Asi tušíte, že jít si lehnout s žaludkem plným ryby a brambor není dobré. Proto je nutné své sportovní aktivity přizpůsobit biologickým hodinám. Když chodíte spát kolem jedenácté, skončete se sportem nejpozději v sedm, ať stihnete večeři, po níž potřebujete ještě dvě až tři hodiny na vytrávení, než si půjdete lehnout.

Nepodceňujte ani lehkou svačinu před cvičením, protože jinak se připravíte o energii a vyhladovělé tělo vás později přinutí k nějaké nepředloženosti typu hamburger a hranolky při cestě domů.

Jedna dobrá zpráva: jakmile začnete sportovat pravidelně, podobných nedietních úletů bude ubývat.

"Lidé časem pochopí, že jejich původní těžká strava se neslučuje se sportem, a přejdou na odlehčenou, která jim dovolí větší zátěž i odpočinek. Zlomí se to v nich, protože se cítí nepohodlně," říká trenér David Huf.

Naučíte se nejen hlídat si jídelníček, ale i pitný režim. Po každém cvičení je totiž důležité srovnat vaše soukromé vodní hospodářství. Tekutiny slouží v organismu jako rozpouštědlo pro živiny, odpadní látky i hormony, což je velmi dobrý důvod zabránit dehydrataci, při níž se budete cítit unavení, vyčerpaní a můžete si přivodit i kolaps.

Vypít byste měli 150 procent toho, co při sportovní zátěži vypotíte. Nejlépe vodu (ne studenou), bez cukru i bublinek.