Ona

Co je zánět horních cest dýchacích?

Pod tímto názvem se rozumí zánět sliznice v nose a nosohltanu. Příčina zánětu je infekční, nejčastěji jde o infekci virovou. Ta způsobuje chorobné příznaky, které trvají 3-7 dní. Potom velmi často přichází druhá fáze, tzv. bakteriální.

Výjimečně může být zánět již od počátku bakterialní, a to v případě bacilonosičství.

Pozor, chřipka není zánět horních cest dýchacích. Je to celkové onemocnění způsobené určitým druhem virů, a onemocnění horních dýchacích cest se může projevit jako jeho komplikace.

PRŮBĚH zánětu horních cest dýchacích je zpravidla krátkodobý, provázený  hojnou vodnatou až hlenovou sekrecí z nosu (virová fáze),která může přecházet v sekreci hlenohnisavou (fáze bakterialní).

Člověk většinou trpí pocitem neprůchodnosti nosu, kýchá, má teplotu, bolesti v čele a dráždění ke kašli.

Onemocnění se PROJEVUJE  zarudnutím nosního vchodu, hojnou sekrecí z nosu, často i zánětem spojivek, bolestí hrdla při polykání (bolest někdy vystřeluje až do uší, což je způsobeno obranou reakcí lymfatické tkáně). 

Obávanou KOMPLIKACÍ tohoto onemocnění je zánět vedlejších nosních dutin. To se projevuje bolestí v čele a okolo očí, jednostranným hnisavým až krvavým výtokem z nosu. Další komplikací může být zánět středního ucha, průdušek nebo plic.

V závažnějších případech (nebo při podezření na komplikace) se provádí výtěr sliznice nosu a hrdla, odesílá se k mikrobiologickému vyšetření a později výsledek slouží k cílenému nasazení antibiotické léčby.

LÉČBA se liší podle původce, průběhu onemocnění a stavu pacienta. U prostých zánětů horních cest dýchacích virového původu (při dobrém stavu pacienta) nemá smysl léčba antibiotiky. Je však nutná intenzivní léčba dle příznaků onemocnění, která zmírní obtíže a zkrátí průběh onemocnění.

Při zánětu nosní sliznice (tedy rýmě) se doporučuje aplikace nosních kapek, které obnoví průchodnost nosních cest, umožní volné dýchání (a tím i klidný spánek), usnadní odstranění hlenu nejen z nosu, ale i z vedlejších nosních dutin (čímž se předejde vážným komplikaci jejich zánětu).

Ale pozor, při dlouhodobém používání těchto kapek může dojít  naopak ke zhoršení  neprůchodnosti nosu!

Při zánětu nosohltanu provázeném bolestí hrdla a nehnisavou sekrecí se doporučuje zvýšená ústní hygiena, to znamená kloktání a vyplachování úst, aplikace místních desinfekčních sprejů.

Při zvýšené tělesné teplotě je vhodný KLID NA LŮŽKU, užívání léků na snížení teploty, dostatek tekutin a vitamínů. Průběh nekomplikovaného zánětu horních cest dýchacích trvá 4-7 dní.

Cílená léčba antibiotiky přichází v úvahu jen při obavách z komplikací nebo u lidí starých, oslabených či trpících závažným celkovým chronickým onemocněním.

Antibiotika je nezbytné užívat přesně podle doporučení lékaře, dodržovat časové intervaly, dietní opatření a využívat doporučenou dávku bez ohledu na případné odeznění chorobných příznaků. Průběh komplikovaného zánětu horních cest dýchacích léčeného antibiotiky zpravidla trvá 1 až 3 týdny.

Velmi důležitá je prevence, zvyšování celkové odolnosti otužováním, zdravým životním stylem, omezením styku s nemocnými lidmi, odstraněním příčiny neprůchodnosti nosu (u dospělých často polypy, u dětí  nosní madle).

A také naopak, nemocný člověk by neměl skrytě šířit nákazu v dopravních prostředcích, obchodech a na pracovišti.