Ona

Co je u zubaře zdarma a za co se platí

  • 40
Mnoho lidí si už zvyklo, že se u zubaře za některé výkony připlácí. Pro jiné je to naopak naprosto nepřijatelné. Na co máme v rámci stomatologického ošetření ze zákona nárok a za co si naopak musíme připlatit?

Nejdříve je třeba rozlišit stomatology na dvě skupiny.

Většina má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou.

Někteří však smlouvu nemají, a tak služby placené z veřejného zdravotního pojištění neposkytují.

U takového zubaře si samozřejmě zaplatíte všechno. Zásadní bude, nakolik svému lékaři věříte a jak moc peněz chcete za svůj chrup vydat. Jde totiž o nemalé částky.

Pokud spíše zvolíte stomatologa, který poskytuje péči hrazenou pojišťovnou, pak jsou následující řádky určené právě vám.

Zdravotní pojišťovny přesně určují, na co máte nárok z pojištění a na co už ne. Neplatíte takzvané "standardní" výkony a výrobky (standardní rovná se ve zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění).

Výkony (plomby, trhání zubů, injekce) provádí pouze stomatolog, u výrobků (korunky, protézy) se navíc účastní u zubní laboratoř. Výkony jsou buď plně hrazené, anebo prostě nehrazené. Nic mezi neexistuje. U výrobků, je to lepší. Můžete si připlatit

Pojišťovna platí také preventivní prohlídky, u dospělých dvakrát za rok. Neplatíte za rentgeny, trhání zubů a mnoho dalších výkonů. U některých výkonů existuje kromě standardu i možnost nadstandardní. U zhotovení výplní anebo ošetřování kořenových kanálků má lékař, a tedy i pacient, možnost volby.

Výkonů, které si pacient musí zaplatit sám, je široké spektrum. Patří sem  nadstandardní varianty předešlé skupiny a další, které hrazenou variantu ani nemají a jsou dostupné jen za přímou úhradu.

Pokud si chcete "vybílit" zuby, užít výhod zubních implantátů, preventivně si zapečetit zuby proti vzniku kazu, pak pomalu uvažujte o menším spotřebitelském úvěru.

Diskutované téma v ordinacích i mezi veřejností jsou platby za plomby. Zdravotní pojišťovna dospělému zaplatí amalgámovou (stříbrnou, černou) výplň průměrné kvality na stoličky a nepříliš kvalitní bílou plombu na přední zuby.

Za nadstandard je považována kvalitní amalgámová výplň na stoličky a kvalitní bílá výplň (fotokompozitní materiál, výplň tuhnoucí po osvícení modrým světlem) na přední zuby i na stoličky.

Jsou situace, kde je i na stoličku vhodná výplň bílá (nikoliv díky své estetické hodnotě) a amalgám je pro tento zub rizikový. Pokud je zub kazem velmi výrazně oslabený, hrozí při použití amalgámu jeho zlomení a následná ztráta.

Bílá plomba jej svými vlastnostmi zpevní, a zabrání tak jeho zlomení. Na to by měl vás měl upozornit stomatolog a nabídnout vám i nadstandardní možnost. Nicméně platí, že amalgám je pro běžné výplně vhodný materiál s mnoha vynikajícími vlastnostmi.