Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co je u zubaře zdarma a za co se platí

  1:00aktualizováno  1:00
Mnoho lidí si už zvyklo, že se u zubaře za některé výkony připlácí. Pro jiné je to naopak naprosto nepřijatelné. Na co máme v rámci stomatologického ošetření ze zákona nárok a za co si naopak musíme připlatit?

Nejdříve je třeba rozlišit stomatology na dvě skupiny.

Většina má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou.

Někteří však smlouvu nemají, a tak služby placené z veřejného zdravotního pojištění neposkytují.

U takového zubaře si samozřejmě zaplatíte všechno. Zásadní bude, nakolik svému lékaři věříte a jak moc peněz chcete za svůj chrup vydat. Jde totiž o nemalé částky.

Pokud spíše zvolíte stomatologa, který poskytuje péči hrazenou pojišťovnou, pak jsou následující řádky určené právě vám.

Zdravotní pojišťovny přesně určují, na co máte nárok z pojištění a na co už ne. Neplatíte takzvané "standardní" výkony a výrobky (standardní rovná se ve zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění).

Výkony (plomby, trhání zubů, injekce) provádí pouze stomatolog, u výrobků (korunky, protézy) se navíc účastní u zubní laboratoř. Výkony jsou buď plně hrazené, anebo prostě nehrazené. Nic mezi neexistuje. U výrobků, je to lepší. Můžete si připlatit

Pojišťovna platí také preventivní prohlídky, u dospělých dvakrát za rok. Neplatíte za rentgeny, trhání zubů a mnoho dalších výkonů. U některých výkonů existuje kromě standardu i možnost nadstandardní. U zhotovení výplní anebo ošetřování kořenových kanálků má lékař, a tedy i pacient, možnost volby.

Výkonů, které si pacient musí zaplatit sám, je široké spektrum. Patří sem  nadstandardní varianty předešlé skupiny a další, které hrazenou variantu ani nemají a jsou dostupné jen za přímou úhradu.

Pokud si chcete "vybílit" zuby, užít výhod zubních implantátů, preventivně si zapečetit zuby proti vzniku kazu, pak pomalu uvažujte o menším spotřebitelském úvěru.

Diskutované téma v ordinacích i mezi veřejností jsou platby za plomby. Zdravotní pojišťovna dospělému zaplatí amalgámovou (stříbrnou, černou) výplň průměrné kvality na stoličky a nepříliš kvalitní bílou plombu na přední zuby.

Za nadstandard je považována kvalitní amalgámová výplň na stoličky a kvalitní bílá výplň (fotokompozitní materiál, výplň tuhnoucí po osvícení modrým světlem) na přední zuby i na stoličky.

Jsou situace, kde je i na stoličku vhodná výplň bílá (nikoliv díky své estetické hodnotě) a amalgám je pro tento zub rizikový. Pokud je zub kazem velmi výrazně oslabený, hrozí při použití amalgámu jeho zlomení a následná ztráta.

Bílá plomba jej svými vlastnostmi zpevní, a zabrání tak jeho zlomení. Na to by měl vás měl upozornit stomatolog a nabídnout vám i nadstandardní možnost. Nicméně platí, že amalgám je pro běžné výplně vhodný materiál s mnoha vynikajícími vlastnostmi.

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...Najdete na iDNES.cz