Co je to vlastně zubní kámen?

  • 6
Zánět dásně spolu se zubním kamenem je pravděpodobně nejčastější onemocnění týkající se chrupu. Parodontitis je choroba, která napadá dásně a veškeré oblasti okolo zubu. Naproti tomu kaz postihuje jen zub samotný.

Příčina vzniku zánětu dásní a kazu je bakteriální povlak, který pevně ulpívá na povrchu zubů.

To, že jsou naše ústa plná bakterií, je normální. Ale pokud podceníme čištění zubů, mohou se tyto bakterie stát příčinou vzniku zubního kazu.

Celý proces začíná velmi prostě. Po několika dnech nečištění zubů se na povrchu zubů vytvoří pevný povlak - zralý plak. Bakterie, které proniknou do žlábku mezi zubem a dásní, mohou dáseň zanítit.

Bakterie postupně svými produkty rozpouštějí kost. V této fázi dochází při čištění zubů k "nevinnému" krvácení z dásní doprovázenému jejich zvýšenou citlivostí. Řadu pacientů právě toto krvácení vyděsí a oni pak zjemní či - ještě hůře - omezí frekvenci čištění.

Důležité je připomenout, že zdravé dásně nekrvácí!! Pokud povlak zůstane bez povšimnutí několik dnů až týdnů, mění se nejen jeho bakteriální osídlení. Přibývají agresivnější bakterie, ale též dochází ke změně jeho struktury.

Původně měkký, snadno odstranitelný povlak již není možno zubním kartáčkem mechanicky setřít. Postupem času krystalizuje a mění se v zubní kámen. Ten už je možné odstranit pouze v zubní ordinaci.

K tomu se používají nástroje ruční, nebo přístroje přímo k tomu určené. Ruční odstranění zubního kamene je časově a fyzicky náročnější. Moderní ultrazvukové "odstraňovače" jsou pro pacienta v mnoha ohledech komfortnější.

Odstranění je kratší a v mnoha případech není nutno použit anestezii, znecitlivění. Odstraní zubní kámen stejně tak dobře jako ruční "škrabky".

Po odstranění zubního kamene - a není rozhodující, jakým způsobem k němu došlo - je nutno zuby ohladit. Na to řada ošetřujících nepamatuje. Pokud se zuby neohladí, zůstanou na jejich povrchu drobné částečky zubního kamene. Pro pacienta je pak hrubý povrch zubů nepříjemný, navíc dochází ke stálému dráždění dásně.

Ohlazení se provádí buď pomocí past a rotačního kartáčku na vrtačce, nebo moderním způsobem - pomocí tzv. airpolishingu neboli opískování. Jedná se o miniaturní "wapku", která na zuby stříká směs vody, vzduchu a speciálního prášku.

Dojde nejen k dokonalému ohlazení povrchu zubu, ale i k odstranění pigmentů, zabarveni od kávy, čaje či tabáku. Ale tímto přístrojem není vybavena každá zubní ordinace, neboť se jedná o finančně nákladnější přístroj.

V příštím díle si povíme více o tom, co se děje v našich ústech, když nedojde k odstranění zubního kamene a jakými pomůckami si máme zuby čistit.