Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co je to syndrom plné šatní skříně

  0:01aktualizováno  0:01
Nevím, kdo tenhle rys ženské psychiky nazval tak přiléhavě. Ale příslušnou situaci si jistě dovedete dobře představit. Pár se chystá na společenskou akci. Žena stojí v zadumání před rozevřenou šatní skříní. Muž posedává někde poblíž ve stejné místnosti.

Dvířka skříně jsou otevřena dost na to, aby obsah skříně mohl vidět.

"Nemám co na sebe," hlásí žena. Muž však i ze svého úhlu vidí nejméně troje šaty.

V klasickém mužském pojetí šaty slouží k tomu, aby v nich bylo dost teplo, aby nikde nedřely, netlačily a aby nebránily v žádném důležitém pohybu.

Ať si muž láme hlavu, jak chce, nemůže na viditelných šatech v ženině skříni najít nic tak závadného, co by jim bránilo plnit kteroukoliv ze tří výše uvedených funkcí. Kryjí, hřejí, netlačí, nebrání v pohybu.

Už se přece na jeho ženě vícekrát osvědčily! Ideálem muže totiž je nosit jedno a totéž osvědčené oblečení po celou dobu, kdy už jeho organismus neroste - tedy od osmnácti let věku až do smrti.

Muž se zvedne ze svého křesla, zlepší si úhel pohledu do skříně - a co nevidí? Čtvrté šaty, páté, šesté. "Tak tomu už opravdu nerozumím, Maruško. Vždyť jich tam máš tolik - kterékoliv si přece můžeš vzít." Na ženu jdou mrákoty, souběžně s chutí někoho zavraždit - a přesně ví, koho.

Vždyť přece: ty první už vyšly z módy, každý to pozná. V těch druhých už byla vícekrát. Ty třetí měla posledně i jiná dáma na stejné akci, což se přece nehodí. V těch čtvrtých se zkrátka vůbec necítí. Do těch pátých se bohužel už nevejde. Ty šesté by ušly, kdyby si na nich zrovna posledně neudělala ten flíček - a přes veškeré čištění je to vidět...

Modré versus žluté
A tak by se dalo ještě dlouho pokračovat. Nakonec, po velkém úsilí a pravých ženských duševních mukách, z ženy vypadne: "No, přinejhorším ty modré s holými zády - to by se ještě sneslo. Anebo ty krémově žluté s tím rozparkem... Co říkáš, Karle?"

"Ukaž," nechá manžel Karel ženu, aby si oboje šaty připasovala před sebe na ramínku a s každými se trochu prohnula v bocích a pootočila z boku na bok. V jeho mužské psychice je mu jasné, co po něm manželka chce - v co nejkratším čase dojít k rozhodnutí.

Bez komentářů, nejlépe jedním slovem, vyřešit její problém. Říci "modré" nebo "žluté" (krémová není pro muže žádná barva). Dvakrát se během pěti vteřin myšlenkově ujistí, že žlutým nic nechybí. A uzavře: "Vezmi si žluté."

"Ale já si vezmu přece jen raději ty modré," zareaguje ženuška Maruška. Teď by zase vraždil muž. Proč se ho vůbec ptala? Hodnota jeho rady je nyní nejen nulová, ale dokonce klesla do záporných hodnot!

Neřešte, ale sdílejte
Odborníci uvádějí, že žena na svou otázku nechce rychlou jednoznačnou odpověď. Chce s mužem sdílet své pochyby a nejistotu. A když to muž nepochopí, aspoň mu svou opačnou reakcí dát poznat, jak taková muka nejistoty chutnají. Muž nemá řešit, ale soucítit: "Buď klidná, Maruško. V těch modrých i v těch krémových vypadáš báječně a v obou jsi pro mne nejelegantnější žena na světě."

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Meditujte, objímejte se, jezte kaši. Sedm ranních zvyků pro lepší den

(Ilustrační foto)

Je jedno, jestli vás ráno naplňuje nadějí, nebo spíš zoufalstvím. V každém případě platí, že začátek dne dokáže...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz