Léky nejsou vždy to správné řešení. Ilustrační foto.

Léky nejsou vždy to správné řešení. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Co dělat proti migréně?

  • 10
Migréna není jen prostá bolest hlavy. Ačkoli je to nejvýraznější příznak tohoto chronického onemocnění, doprovází ho typické příznaky. Nevolnost, která může přejít až ke zvracení, světloplachost nebo citlivost na zvuky či zápachy většinou přichází spolu s migrénou.

Zajímavé je, že v dětství trpí tímto onemocněním více chlapci. S příchodem puberty, ale roste počet dívek trpících migrénou a u dospělých žen je postiženo 15 -20 %, zatímco u mužů 7 %.

O příčině onemocnění se ví velmi málo. Do hry vstupuje genetická dispozice jako u řady onemocnění. Nicméně často je nutný tzv. spouštěcí faktor. Nejčastěji stres, únava, přepracování. Určitě jste ale také zažili bolesti hlavy při příjezdu na dovolenou nebo po bujarém večírku - i za tím mohla stát migréna. Onemocnění má dva typy. S aurou nebo bez aury. Aura znamená předzvěst, je to tedy soubor příznaků, které vás mohou varovat, že něco není v pořádku. Nejčastěji se vám zhorší zrak.

Velké nebezpečí představuje samoléčba léky. Měli byste alespoň jednou navštívit odborníka, abyste nezískali závislost na práškách proti bolesti. Organismus si totiž na určitou dávku může zvyknout, a pak na lék nereaguje. Léky vyráběné speciálně proti migréně volně neseženete, takže to bez pomoci lékaře nejde.

Řešení těchto stavů musí probíhat ve dvou rovinách, velmi účinné je protažení krční páteře a zároveň využití řízené relaxace. Jedná se většinou totiž o psychosomatické potíže. Musíme také pracovat dlouhodobě na zlepšení držení, především ramen a hlavy, čímž docílíme snížení napětí svalů krční páteře. Sílu těchto svalů ovlivníme vypuštěním vnitřního napětí pomocí nějaké relaxační metody. Dobré je zapátrat ve vlastním životě a pokusit se odstranit příčinu stresu.