Žena, deprese, smutek, pláč - ilustrační foto

Žena, deprese, smutek, pláč - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Co dělat, když psychika volá o pomoc

  • 19
Přiznání, že člověk chodí k psychologovi, nebo dokonce k psychiatrovi, ještě stále vzbuzuje překvapené pohledy. Odborníci přitom mohou výrazně pomoci zvládnout obtížné životní situace. Je však třeba si uvědomit, co od terapie očekáváte.

Copak jsem blázen? Tak stále ještě mnoho lidí reaguje na nápad, že by mohli potřebovat psychickou pomoc. Lidí, kteří se nestydí za to, že tuhle pomoc vyhledali, přibývá.

Chodit k psychologovi nebo k psychiatrovi začíná být podobně normální jako návštěva internisty nebo gynekologa.

Příčin, které tam lidi přivádějí, je mnoho - od potíží s dětmi přes nezvládání pracovního stresu a problémy v partnerských vztazích až po dlouhodobá traumata.

"Lidé by neměli mít zábrany a obavy pomoc vyhledat. Na druhou stranu ani tohle není všelék," říká psycholog Jaroslav Šturma z pražského centra Paprsek.

Reference? Jak kdy
Člověk, který uvažuje o tom, že vyhledá psychickou pomoc, se musí rozhodnout, zda potřebuje spíše psychologa, nebo rovnou psychiatra s medicínským vzděláním.

A pak by si měl uvědomit tři základní věci: Zaprvé, nemusí mu sednout první terapeut ani nabídnutá metoda, zadruhé, nikdo mu nepodá žádný okamžitě fungující lék ani jednoznačné řešení jeho situace. A zatřetí, většinou nestačí jedno sezení, léčba pošramocené psychiky je běh na dlouhou trať.

Avšak ze všeho nejdříve si člověk musí uvědomit, proč o pomoci psychologa nebo psychiatra uvažuje a co od ní očekává. "Psychologa si člověk musí vybrat zejména dle toho, na co se dotyčný zaměřuje, a až následně dle sympatií k terapeutovi," radí pražská psychiatrička Dana Dufková.

Naopak, podle ní nejsou vždy nejlepším vodítkem reference bývalých pacientů, protože každému člověku vyhovuje něco jiného. Dufková sama navíc soudí, že by každého člověka s většími psychickými problémy měl nejdříve vidět psychiatr, který celkově posoudí jeho stav a doporučí mu typ terapie.

"Často se totiž stává, že k psychologovi chodí psychicky těžce nemocní lidé, kteří potřebují medikamentózní léčbu. Na druhou stranu, pokud jde například o vztahové problémy, pak je na místě psycholog jako první instance," přibližuje rozhodování Dufková.

Specifickým případem je situace, kdy člověk sám si nutnost léčby nebo alespoň návštěvy psychologa, nechce připustit, ale jeho okolí je jiného názoru.

Můj blízký se nechce léčit
Co může rodina nebo přátelé udělat v takové situaci? "Největším úkolem blízkého člověka je, aby druhému pomohl nahlédnout, že by takovou konzultaci potřeboval. Nemusíme mu hned tvrdit, že je nemocný," říká psycholog Šturma.

Doporučuje příbuzným a dalším lidem, aby se v podobných případech neváhali poradit s psychologem nebo psychiatrem, který jim pomůže zhodnotit, zda je třeba problému věnovat další pozornost.

Nutit někoho k návštěvě psychologa nebo psychiatra však nelze, možná je třeba také spolupráce s praktickým lékařem. Jiné je to pouze v případě akutních problémů, kdy pacient bývá hospitalizován na základě doporučení záchranné služby.

Spolupráce s rodinou je v každém případě na místě a psychiatři nezřídka sami zvou k návštěvám i rodinné příslušníky. "V psychiatrické praxi to není považováno za vstup do terapeutického vztahu či porušování lékařského tajemství, tedy pokud klient sám nepožádá lékaře o nepodávání informací," dodává psychiatrička Dufková.

Na pojišťovnu, nebo za peníze?
Člověk, který uvažuje o nějaké formě odborné psychické pomoci, musí zvážit i to, zda si zvolí léčbu na pojišťovnu, nebo zda si terapii bude platit sám. "Rozdíl bývá někdy podstatný, protože soukromý terapeut je ve své práci finančně motivován - na rozdíl od státních terapeutů, kteří dostávají fixní plat," tvrdí Dufková.

Podle ní privátní terapeut, který není na pojišťovnu, spíše vytvoří příjemné prostředí, dodržuje objednací dobu, má na klienty více času. Neznamená to však, že mezi těmi, jejichž služby pojišťovny hradí, nemůžete najít právě toho, který vám pomůže.

Jak si vybrat dobrého psychologa

• Zaměřte se na problém
Prvním jednoduchým vodítkem je hrubá podstata problému. Mám problém ve vztahu k někomu blízkému, nebo si nevím rady jen sám se sebou? V prvním případě pomůže psycholog zaměřený na terapii párovou nebo rodinnou, ve druhém zvolíte zřejmě individuální terapii. Je také důležité zvážit, jestli vydržíte několik dnů až týdnů mezi objednáním a návštěvou, v opačném případě se obraťte na krizová centra. Trápí-li vašeho blízkého člověka myšlenky na sebevraždu, neváhejte požádat o pomoc psychiatra.

Sežeňte si informace
Psychologie je obor s velmi širokým záběrem a každý psycholog má podobně jako lékař jinou specializaci, ovládá techniky a metody jedné nebo několika málo psychoterapeutických škol. Proto si zjistěte, jak jsou jednotlivé směry zaměřené. Dobrý psycholog by vás měl poslat ke konkurenci, pokud vám nemůže nabídnout vhodnou terapii sám.

Prověřte si terapeuta
Psychoterapeut má mít ukončené magisterské vzdělání v oboru psychologie, další teoretické vzdělání a praktický výcvik. Sám musí projít několikaletou terapií. Za standardní objem výcviku se považuje 400-700 hodin. Vodítkem může být také účast v odborných společnostech nebo reference. Může se samozřejmě stát, že vám z nějakého důvodu nebude terapeut sympatický, solidní odborník však pochopí, když se obrátíte na jeho kolegu.