Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co dělat, když chcete skoncovat s cigaretami

  1:00aktualizováno  1:00
Šanci na to, že se vám podaří skutečně se cigaret zbavit, výrazně zvyšuje podrobný plán. Rada číslo jedna: Přiznejte si, že jste na kouření závislí, a sepište si všechny důvody, proč chcete s kouřením skončit. Seznam mějte stále při sobě.

cigareta, popelník, kouření | foto: Profimedia.cz

Je dobré uvědomit si, jaký charakter vaše závislost na cigaretách má, protože od toho se musí odvíjet následující postup.

Přinášíme návod, jak přestat s kouřením, pro slabého i silného kuřáka, které pro čtenáře připravila lékařka Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření.

1. Psychická závislost
Kuřák, který není závislý na nikotinu, většinou nekouří denně 10 a víc cigaret a nemusí si po probuzení do hodiny zapálit, může přestat v zásadě jakkoli a měl by to zvládnout bez léků.

"Měl by se soustředit na změnu prožívání svého dne a určitých situací, kdy bral automaticky do ruky cigaretu," radí lékařka Eva Králíková.

Doporučuje dotyčnému, aby se nejméně tři měsíce vyhýbal činnosti, při níž by si jinak zapálil - může jít o pití kávy nebo o návštěvu restaurace.

"Místo kávy lze přejít třeba na zelený čaj, volit jinou kávu nebo si alespoň dát kafe do jiného hrnku, přestat ho sladit, pít ho vestoje místo vsedě a podobně," doporučuje.

"Pokud se odvykající si kuřák svým typicky kuřáckým situacím vyhnout nemůže, měl by se na ně předem dobře připravit a promyslet si, jak je prožije bez cigarety," upozorňuje zároveň lékařka na možná úskalí.

Může to být třeba chvíle po jídle - zkuste místo obvyklé cigarety vypít sklenici vody a podobně.

2. Fyzická závislost
Zapalujete-li si do hodiny po probuzení a neobejdete-li se bez krabičky cigaret denně, jste nejspíše fyzicky závislí na nikotinu. Odvykání pro vás bude těžší už proto, že byste měli přestat naráz a odpovídajícím způsobem změnit životní styl.

"Mohou vám pomoci léky, které zabraňují vzniku abstinenčních příznaků z nedostatku nikotinu. To může být především náhradní léčba nikotinem, u nás volně prodejná v lékárnách ve čtyřech formách: žvýkačky, náplasti, inhalátor, podjazykové tablety," vyjmenovává lékařka.

Nikotin byste měli užívat nejméně tři měsíce v dostatečné dávce. Přitom je dobré si uvědomit, že kuřák dostane z jedné cigarety přibližně jeden až čtyři miligramy nikotinu bez ohledu na to, co se píše na krabičce: záleží totiž na tom, jak kouří, ne tolik na tom, co kouří.

Druhou možností je lék bupropion, který je však pouze na recept. Je to antidepresivum, a právě deprese jsou jedním z abstinenčních příznaků z nedostatku nikotinu.

Začíná se brát deset dní přede dnem D, od nějž přestáváte kouřit, a můžete jej kombinovat s jakoukoli formou nikotinu.

Jak na to den po dni

Kouřím pět cigaret denně: 
• rozhodněte se, zda chcete přestat naráz, nebo zda budete cigarety postupně omezovat například tak, že každý den jednu uberete 
• postupně se učte místo zapálení dělat něco jiného, třeba zapálit svíčku, udělat dechové cvičení, namočit si ruce, jít do práce jinudy 
• sportujte, pijte hodně vody, vyhýbejte se kuřácké společnosti, nemějte doma cigarety 
• případně si pro akutní krizi kupte jedno balení náhradní léčby nikotinem, které se vstřebává v ústech (žvýkačka, inhalátor nebo tableta)

Kouřím 40 cigaret denně: 
• stanovte si den D, do kterého se už probudíte jako nekuřák, na tento den si připravte nikotinové léky 
• pokud kouříte hluboce a dlouze, je možné, že ze 40 cigaret dostanete do těla denně i přes 100 mg nikotinu, a proto budete nejspíše potřebovat kombinaci nikotinové náplasti (nikotin se z ní vstřebává pomalu, zato celý den) s některou z forem vstřebávajících se v ústech (z nich se vstřebá nikotinu vždy méně než polovina množství, které obsahují, ale během několika vteřin) 
• přesněji se to ukáže po několika dnech na míře abstinenčních příznaků, jestliže se ode dne D objeví některé z nich (deprese, chuť k jídlu, nespavost, nervozita, nesoustředěnost, neschopnost odpočívat, úzkost), znamená to, že musíte dávku nikotinu zvýšit

ČTĚTE TAKÉ:
Kouření zabíjí. Jak s ním navždy skoncovat?

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz