Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co dělat, abyste Vánoce nestrávili v nemocnici

  1:00aktualizováno  1:00
Předsevzetí o sváteční střídmosti většinou mizí spolu s první mísou cukroví nebo třetím smaženým kaprem. A to i u těch, kteří jsou přes rok zvyklí stravovat se zdravě.
S cukrovím to nepřehánějte, varují rok co rok lékaři. Často marně

S cukrovím to nepřehánějte, varují rok co rok lékaři. Často marně | foto: Profimedia.cz

Žlučník se kvůli velkému množství snědeného tuku vyprázdní, a jsou-li v něm kaménky, posunou se do žlučovodu.

Příliš velký kámen ho zablokuje a žluč nemůže odtékat. Následný zánět žlučníku není nijak příjemný, doprovází ho horečka, zimnice, bolesti vystřelující pod pravou lopatku či do hrudníku.

Takovému stavu se říká kolika a návštěva lékaře je pak nutná. Nejenom, že může zánět přejít i na slinivku, ale za domnělými příznaky žlučníkové koliky se mohou v některých případech skrývat příznaky srdečního infarktu.

Horší než ryba je králík
Některé z malých dětí mohou dárky pod stromečkem vnímat i jako odměnu za vypreparování desítek kostiček z ryby a ve většině rodin se alespoň jedné tetičce někdy zasekla na Štědrý večer kost v krku.

"Kost se nejčastěji zapíchne do krční nebo jazykové mandle," vysvětluje Radek Langer z ORL oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.

"Většinou jsou však rybí kosti velmi malé a křehké a navíc celé z vápníku. Když se nepodaří je vytáhnout nebo zajíst chlebem, kost se vstřebá," radí Langer. Zároveň dodává, že horší jsou kosti králičí nebo drůbeží, jsou totiž velmi ostré.

A co si má tedy rodina počít s někým, komu se přece jen nepodařilo kost zajíst? Členové rodiny by se měli snažit kost, pokud je vidět, odstranit rukou či pinzetou, a když ranka krvácí, vyplachovat postiženému hrdlo mírným dezinfekčním roztokem, například heřmánkem nebo tantum verde.

"Zapíchnutá králičí kost je však horší, může se kvůli ní zanítit i mediastinum (mezihrudí; prostor v hrudní dutině) a takový stav může skončit až smrtí," upozorňuje Langer.

Lékař dodává, že se zapíchnutými kostmi chodí lidé častěji po letním grilování, protože si na kosti na rozdíl od období Vánoc nedávají takový pozor.

Sváteční výjezdy, mdloby a úrazy
Na co by si lidé ještě měli koncem prosince dát pozor? "Během Vánoc nejsou takovým problémem zapíchnuté kosti v krku, jak se lidé domnívají, ale spíše žaludeční potíže, břišní a žlučníkové koliky, které se nejčastěji projeví až po Štědrém dnu a na Nový rok, kdy se lidé přejí a důsledky se projeví až druhý den," říká mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Zdravotní obtíže také přicházejí spolu s přípravami na svátky, kdy v přeplněných a přetopených obchodech lidé omdlévají, což mluvčí potvrzuje: "Často vyjíždíme k důsledkům psychické zátěže už v době adventu, kdy jsou lidé vystaveni většímu stresu v souvislosti s vánočními svátky, nákupy, tlačenicemi v obchodě. Jsou častější případy agresivity, kolapsových stavů, srdečních příhod a depresí. Zvyšují se i počty pokusů o sebevraždu," říká Janečková.

Jelikož lidé slaví svátky nejen jídlem, ale i pitím a ohňostroji, objevují se o Vánocích a především o Silvestru úrazy s tím spojené.

Výjimkou nejsou ani otravy alkoholem, děti nevyjímaje. "Počty úrazů a popálenin od petard a výbušnin se naštěstí rok od roku snižují, protože lidé už přestávají vyrábět výbušniny doma a kupují je ve specializovaných obchodech. Ale k těmto případům o svátcích vyjíždíme bohužel také," vypovídá Janečková.

Před petardami varuje i specialista na krční, ušní, nosní Radek Langer: "Pokud člověku vybuchne pyrotechnika u ucha, může mu vzniklá tlaková vlna nejen prorazit bubínek, ale i zničit blanitý labyrint, takže může i ohluchnout."

Jak přežít Vánoce ve zdraví

Omezte tuky
Zkuste nahradit majonézu v salátu jogurtem, uzeninu ze salátu úplně vynechte a soustřeďte se spíše na koření. Osmaženou rybu rychle ponořte do hrnce s horkou vodou a vytáhněte, tuk se srazí na hladině. Nebo ochutnejte rybu dušenou, bez kůže a bez trojobalu. Při přípravě cukroví dejte přednost tomu se sušeným ovocem, ovesnými vločkami a množství tuku například u dortů nebo vánočky zredukujte.

Procházka vám prospěje
Určitě se těšíte na oblíbené pohádky, ale dejte si předsevzetí, že například za každou zhlédnutou pohádku ujdete tři kilometry. Udělejte si z procházky každoroční rituál, ať už půjdete po svých do kostela, ke krmelci nebo třeba na hřbitov za předky. Většina fitness-center bývá o Vánocích zavřená, takže se budete muset spolehnout na své lyže, brusle nebo třeba pohorky.

Připravte se na nehody
Zkontrolujte si lékárničku pro první pomoc, ale prohlédněte i ty léky, které pravidelně užíváte. Například na hormonální antikoncepci myslete dopředu, stejně jako na kapky na zažívání, černé uhlí, dezinfekci, léky proti bolesti a horečce. Alergici jistě vědí, že by na návštěvy příbuzných, kteří třeba chovají kočku, měli s sebou nosit antihistaminika.

Schovejte si seznam čísel
Ať už si přivodíte žlučníkový záchvat, babičce srdeční arytmii nebo se ošklivě poraníte při porcování ryby, mějte po ruce důležitá telefonní čísla. Nemusíte hned vyrážet na pohotovost, mnohdy stačí jen po telefonu zkonzultovat situaci a případnou pomoc. S výjezdem však rozhodně neváhejte, pokud horečka, průjmy či bolesti trvají dlouho nebo potkaly malé dítě, seniora nebo dlouhodobě zdravotně oslabenou osobu.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Genetička: Zjistěte si nemoci vašich předků, může vám to zachránit život

MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.

Geny nesou nejcitlivější informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz