Ona
Porod císařským řezem

Porod císařským řezem - Jedna z možností, jak lékaři vyndavají rodičce dítě z dělohy při porodu císařským řezem. | foto: Profimedia.cz

Císařský řez přináší šestinásobně vyšší riziko komplikací

  • 467
Stále více žen dává přednost císařskému řezu před klasickým porodem, byť k tomu ani nejsou zásadní zdravotní důvody. Jenže obava z bolesti, komplikací a nepříjemného průběhu tradičního porodu je mnohdy silnější. Ženy si ovšem neuvědomují, že císařský řez přináší až šestinásobně vyšší hrozbu zdravotních komplikací.

K císařskému řezu se přistupuje, když je například dítě v děloze ve špatné poloze, má-li rodička rizikový zdravotní stav, anebo když se klasický porod zkomplikuje.

Císařských řezů přibývá v celém vyspělém světě a Česko není výjimkou, touto cestou se u nás narodí každé čtvrté dítě. "Procento porodů vedených císařským řezem se zvyšuje celosvětově," říká prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. "Ten trend je jednoznačný. Dá se očekávat postupný plynulý nárůst v celém civilizovaném světě," dodává.

Porod císařským řezem
Porod císařským řezem
Porod císařským řezem
Porod císařským řezem

Jedním z důvodů je to, že narůstá počet starších rodiček, což přináší více komplikací. Rodí se i více dvojčat z umělého oplodnění. Pro některé ženy je ovšem porod císařským řezem především pohodlnější cestou, jak dostat dítě na svět, byť k chirurgickému zákroku není stoprocentní důvod.

A porodníci bývají benevolentnější, chtějí ženám vyjít vstříc, zároveň se tím "jistí" před možnými komplikacemi při tradičním porodu.

V Česku ale není oficiálně možné si zvolit způsob porodu, byť realita bývá jiná. Odhaduje se, že až polovina všech císařských řezů je na přání rodičky.

To, že je možné rodit u nás i císařským řezem na přání, potvrzuje Hana, která v létě čeká své první dítě. "Mám z porodu hrozný strach. Tu bolest bych prostě nevydržela, a tak jsem se se svým gynekologem dohodla, že by mi zařídil porod císařským řezem," vypráví svou zkušennost pětatřicetiletá žena.

Do nemocnice dříve

Při plánovaném císařském řezu musí rodička do nemocnice obvykle dva dny předem a absolvovat všechna klasická předoperační vyšetření. Stejně jako u klasického porodu se před zákrokem umyje, personál ji oholí, absolvuje klystýr. Pak už následuje celková nebo lokální anestezie a operace.

Operatér provede řez, otevře břišní dutinu, vyjme dítě z dělohy a přestřihne pupeční šňůru. Žena pak zůstává v pooperační péči.

Jednoznačnou výhodou operace je to, že jde o bezpečnější formu porodu při jakýchkoli zdravotních problémech. Žena si i může po zákroku sednout, protože nemá zašité genitálie po nastřihnutí hráze. Navíc se snižuje i riziko inkontinence a také se žena může dříve vrátit k sexuálnímu životu, protože rodidla nejsou poškozena natržením či nastřižením.

A jako výhoda se uvádí i to, že díky císařskému řezu je možné do určité míry ovlivnit datum narození dítěte.

Císařský řez není bez bolesti

Ačkoli porod císařským řezem je pro ženu v daný okamžik bezbolestný, zcela bez bolesti se neobejde. Ty totiž obvykle přijdou po probuzení z narkózy a trvají několik dní, někdy i týdnů.

Pojďte si povídat do Kavárničky

Jak byste rodila vy, kdybyste si mohla vybrat? Pojďte si o tom popovídat do Kavárničky. Přidejte se zde.

Oněnka z Kavárničky

Chirurgický zákrok přináší až šestinásobně vyšší riziko zdravotních komplikací než porod tradiční cestou. Patří mezi ně například krvácení, poškození močového měchýře nebo tenkého střeva, infekce, zanícená jizva, která zůstane na břiše.

Také poporodní rekonvalescence je delší a otec dítěte se v některých případech porodu nemůže účastnit. Každý císařský řez pak zvyšuje riziko komplikací u dalšího porodu.

Ženy měly málo informací

Před časem udělali odborníci z univerzity v Bristolu výzkum mezi bezmála 500 ženami, které císařský řez prodělaly. Z něj například vyplynulo, že výrazná skupina žen by raději zvolila klasický porod, pokud by o všech pro a proti byla lépe informována.

"Závěry, které ze studie vyplývají, jsou velmi důležité. Znamená to totiž, že kdyby byly ženy lépe informované, mnoho z nich by rizikový císařský řez vůbec nevyžadovalo," řekl profesor James Walker, který studii vedl.

Jaký způsob porodu je pro vás přijatelnější?

celkem hlasů: 8117

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 25. března 2011. Anketa je uzavřena.

1. Normálně
1. Normálně 5718
3. Nerodit
3. Nerodit 1385
2. Císařem
2. Císařem 1014