Císařský řez ohrožuje zdraví dětí. Zvlášť když přijde brzy

  2:15aktualizováno  2:15
Už i do Čech dorazila nová a nebezpečná móda. Stále více žen se dožaduje porodu pomocí císařského řezu, ačkoli při něm hrozí šestkrát větší riziko komplikací. Teď lékaři navíc zjistili, že císařský řez je příčinou problémů s dýcháním.
U dětí narozených císařským řezem je čtyřikrát větší riziko, že budou mít problémy s dýcháním.

U dětí narozených císařským řezem je čtyřikrát větší riziko, že budou mít problémy s dýcháním. | foto: Profimedia.cz

Podle statistik se v Česku loni císařským řezem narodilo 18,7 procenta dětí. Přitom v roce 1990 to bylo pouhých 7,7 %. Císařským řezem rodí například dokonce celá čtvrtina britských matek. To jsou údaje velmi vzdálené doporučovaným deseti až patnácti procentům císařských řezů, které doporučuje Světová zdravotnická organizace WHO.

Oficiálně se sice u nás tento zákrok nesmí provádět na přání matky. Nicméně lékaři přiznávají, že matky i jejich okolí se je často snaží přesvědčit, aby k císařskému řezu přistoupili, a že někdy podlehnou.

Čtyřikrát větší riziko
Nový výzkum, jehož závěry byly tento týden zveřejněny v British Medical Journal, však ukazuje, že děti narozené císařským řezem mají čtyřikrát častěji problémy s dýcháním než ty, které se narodily klasickým způsobem.

Autoři výzkumu z univerzity v dánském Aarhusu zjistili, že riziko je největší tehdy, pokud je císařský řez proveden příliš brzo, a varují tedy ženy, aby tento zákrok dobrovolně rozhodně nevolily před 39. týdnem těhotenství.

"To je důležitá informace pro ženy, které si císařský řez volí dobrovolně. Už je jisté, že císařský řez provedený před třicátým devátým týdnem těhotenství je mnohem rizikovější. Přitom se však většina dobrovolných císařských řezů provádí právě v sedmatřicátém nebo osmatřicátém týdnu těhotenství," říká vedoucí výzkumu Anne Hansenová. 

Příliš rychlý porod
Zatím ještě není zcela jasné, proč mají problémy s dýcháním právě děti narozené císařským řezem. Vědci však předpokládají, že jde o souhru několika faktorů. Jednak očekávání operace spouští v matčině těle tvorbu stresových hormonů a ty potom negativně ovlivňují dítě.

Další příčinou je údajně absence hormonálních a tělesných změn, které se odehrávají v průběhu porodu a díky kterým se plíce dítěte připravují na své fungování mimo tělo matky. Svůj vliv má pravděpodobně i skutečnost, že při císařském řezu je nepřirozeně rychle přerušena pupeční šňůra a dítě je rychle vyňato mimo tělo matky. Tekutina v plicích se tak nestačí vstřebat.

Problémy s dýcháním spojené s císařským řezem mohou být přechodného i trvalého rázu a většinou si vyžádají pobyt v inkubátoru a následnou léčbu. Hansenová a její kolegové svůj dlouhodobý výzkum postavili na pozorování více než 34 000 novorozenců narozených v Dánsku.

Čím později, tím lépe
Zjistili přitom, že téměř čtyřnásobně se pravděpodobnost dýchacích problémů zvyšuje u dětí narozených císařským řezem v 37. týdnu těhotenství, trojnásobná je potom u dětí narozených císařským řezem v 38. týdnu, a dvojnásobná, pokud je dítě vyňato z těla matky v 39. týdnu těhotenství.

Ve srovnání s 2,8 % dětí narozených přirozeným způsobem v 37. týdnu má stejné problémy s dýcháním 10 % dětí narozených císařským řezem. Ve 39. týdnu těhotenství činí pak tento rozdíl už jen 2,1 % u dětí narozených císařským řezem a 1,1 % přirozených porodů.

"Císařské řezy na přání jsou mezi matkami stále více žádané a tato móda se rozmáhá po celém světě," říká Hansenová. "Většina matek si však vůbec neuvědomuje, jak mohou tímto zákrokem ohrozit zdraví svého dítěte."

"Přitom je náprava této situace relativně jednoduchá. Většina matek, které si přejí císařský řez, má za sebou odstrašující zkušenost s prvním porodem. Logicky se tudíž bojí a nechtějí jej opakovat. Pokud se porodníci budou snažit rodičkám vše vysvětlit a zaměří se na pozitivní přístup, procento císařských řezů by se mělo postupem času snížit."

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Svatba předsedy ČSSD Miloše Zemana s Ivanou Bednarčíkovou proběhla na...

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná. Neměla snadný život. Její otec si coby...

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Kamarádi Drahomíra a Tomáš před proměnou

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za sebou bolavé životní kopance, a tak se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Krásné dcery, které své slavné rodiče rozhodně nezapřou

Rainey Qualley, dcera Andie MacDowell

Být dcerou slavných rodičů nemusí být vždycky lehké, zejména když vaše maminka patří mezi nesporné krasavice. Ale...

O epidurál si řekly jen dvě maminky, říká producentka Malých lásek

Zdeněk byl Monice při porodu velkou oporou.

Bolest, slzy i dojetí, to všechno se odehrává na porodním sále, když přichází na svět miminko. Emoce, které tuto velkou...

RETRO: Výchova dítěte i kvalitního občana aneb rodičem za socialismu

výchova socialismus retro

Budování socialistické vlasti se nemohlo obejít bez budovatelů, a tak si tehdejší Československo zakládalo na podpoře...

Najdete na iDNES.cz